Úterý 20. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Zataženo

Rusko je zdrojem hrozeb pro bezpečnost i v dalších desetiletích, tvrdí Lipavský

CNN Prima News Před 1 rokem

Ruské vedení bude Česko, Evropskou unii i Severoatlantickou alianci (NATO) podle zprávy nadále považovat za své nepřátele. Řada protiruských sankcí zůstane i v nadcházejících letech v platnosti, píše se v dokumentu.

ČTĚTE TAKÉ: Ruský expremiér pro CNN: Putin je v bludném kruhu. Svou nervozitu nedokáže skrývat

Česká politika vůči Rusku bude podle dokumentu určována úkoly, mezi které patří přispět k vítězství Ukrajiny, spolupracovat se spojenci, přispívat k mezinárodní izolaci Ruska, minimalizovat jeho vliv v ČR, posilovat obranyschopnost, odolnost a čelit hybridnímu působení Ruska nebo dosáhnout co nejdříve nezávislosti na dodávkách surovin či jiných komodit ze země.

„Provedli jsme inventuru napříč resorty, vypověděly se některé mezinárodní smlouvy, některé závazky. Celá věc byla akcelerována ruskou agresí proti Ukrajině, která i proměnila mezinárodní prostředí,“ řekl Lipavský.

Omezené kontakty

S oficiálními ruskými strukturami je podle české diplomacie nadále nutné omezovat kontakty na základní úroveň v přesně vymezených oblastech, a to na základě dohody s ministerstvem zahraničí. Zájem o zachování komunikace s Ruskem se týká například policejní spolupráce, udržování válečných hrobů, justiční spolupráce, sociálních věcí, daňových záležitostí a dodávek některých komodit do doby jejich nahrazení z jiných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat: Rusko manipuluje výroky Petra Pavla

Rusko podle ministerstva válkou proti Ukrajině i nepřátelským chováním vůči Západu potvrdilo, že je zásadní hrozbou pro bezpečnost, svobodu a demokracii i pro celý demokratický svět. Agresivita stávajícího ruského režimu může podle resortu narůstat uvnitř země i navenek. „Významnějším faktorem ve vzájemných vztazích se stane stále početnější ruská menšina v Česku,“ uvedlo také ministerstvo.

Revize vztahů řídí ministerstvo zahraničí, koordinuje ji s dalšími resorty, komunikuje také s odbornou veřejností či parlamentními stranami.

Pokračovat na celý článek