České stavebnictví zažívá rozporuplné období. Na jednu stranu se po období krize a vysoké inflace vrací růst stavební produkce, zároveň ale nad oborem visí strašák v podobě nedostatku pracovníků a hrozby personální krize.
Podle Českého statistického úřadu v prvních měsících roku 2025 stavební produkce setrvale rostla. A v březnu zaznamenala meziroční růst dokonce o 12,1 procenta. Další růst se zatím očekává i v nadcházejících měsících.
Analýza společnosti CEEC Research pro letošek předpovídá růst stavebních prací zhruba o jeden a půl procenta, který by měly pohánět zejména státní investice do veřejných zakázek a dopravní infrastruktury. O zhruba tři a půl procenta podle expertů poroste také nabídka nových bytů v Česku.
„Nabídka bude v letošním roce významně posílena, což je pozitivní nejen pro kupující, ale i pro celý trh. Vše nasvědčuje tomu, že se vývoj ve stavebnictví obrací směrem k oživení,“ popisuje Michal Vacek, ředitel CEEC Research.
Pozitivní trend potvrzují i oslovené tuzemské stavební firmy, které hlásí většinou plné kapacity, dostatek zakázek a dobré zisky. Otázkou podle nich však je, jak dlouho oživení stavebnictví vydrží. Nově vydaná stavební povolení totiž naopak brzdí.
„Hodnota nově vydaných stavebních povolení v březnu klesla o 37,2 procenta. Doufejme ale, že k těmto propadům bude docházet jen mimořádně a nestanou se dlouhodobým trendem,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Zatím se ovšem ve stavebnictví projevuje podobné odražení se ode dna, jaké v loňském roce hlásili třeba developeři. „Pozemní stavitelství má zhruba roční odstup od dění na developerském trhu. Zatímco nám už teď byznys nějakou dobu funguje dobře, stavebnictví se teprve teď začíná zvedat,“ vysvětluje majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.
„Z hlediska kapacit máme aktuálně dobře naplněné portfolio zakázek, což svědčí o důvěře trhu a naší stabilní pozici. Na druhou stranu se současná ekonomická realita odráží v nízkých maržích. Vnímám to jako důsledek určité nejistoty z posledních let, kdy se celý sektor obával nedostatku zakázek, což vedlo ke zvýšené konkurenci a tlakům na cenu,“ popisuje aktuální situaci předseda představenstva společnosti PSG Construction Peter Surovič.
Podobně hovoří také Antonín Podzimek, jednatel rodinné stavební firmy Podzimek a synové. „Naší firmě se z hlediska naplněnosti výroby a ziskovosti daří velmi dobře. Stavebnictví v oblasti pozemních staveb ožívá, ale velmi pozvolna,“ říká.
Oživení oproti loňsku zaznamenali také ve stavební firmě Navláčil, která má rok 2025 už kapacitně naplněný a vyhledává zakázky na příští rok. Daří se především díky vyššímu objemu poptávek ve veřejné sféře.
„V oblasti privátního investování, na kterou jako středně velká rodinná firma strategicky cílíme, však přetrvává stagnace. Investoři zůstávají opatrní, což je důsledkem pokračující nejistoty globálních poměrů, promítající se do ekonomického nerůstu a zdrženlivosti při rozhodování o nových projektech,“ říká vedoucí marketingového oddělení firmy Lenka Nováková.
Co se týče aktuálních výzev, tak stavební firmy už netrápí ani tolik ceny stavebních materiálů jako v předchozích obdobích, ale spíše personální náklady a nedostatek pracovní síly. Podle březnového průzkumu Svazu podnikatelů ve stavebnictví považuje situaci s dostupností zaměstnanců jako velmi špatnou 91 procent stavebních firem.
„Největší výzvou pro nás zůstává nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Situace na trhu práce je napjatá, kvalitních lidí je k dispozici velmi málo, a to zejména v okolí Prahy, kde je konkurence největší. Snažíme se proto systematicky vychovávat vlastní odborníky, protože si uvědomujeme, že všechny úspěchy jsou postavené právě na základě našich lidí,“ hodnotí za skupinu PSG Surovič.
„Hledání řemeslníků jsme již téměř vzdali, ale obrovský nedostatek je i stavbyvedoucích, výrobních přípravářů, rozpočtářů,“ doplňuje Antonín Podzimek.
Nedostatek kapacit má podle firem zásadní dopad na celý segment. Jednak zvyšuje cenu stavebních prací, prodlužuje termíny realizace, ztěžuje udržení kvality a v konečném důsledku dehonestuje stavebnictví jako celek. „Pokud se tento trend nepodaří zvrátit, bude to oboru brát perspektivu a ohrožovat jeho budoucnost,“ myslí si Lenka Nováková ze stavební firmy Navláčil.
Druhým problémem, se kterým se tuzemské stavební firmy potýkají, je pomalé povolování staveb a také nepovedená digitalizace stavebního řízení. Ta měla být spuštěná loni v létě, ale přinesla jen problémy na stavebních úřadech a nakonec i odvolání tehdejšího vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Vláda nakonec rozhodla o vypsání nové zakázky na digitalizaci.
Podle kvartální analýzy CEEC Research měl nepovedený start digitalizace negativní vliv na celý stavební sektor. V průzkumu, kterého se zúčastnilo 128 stavebních společností, vyšlo, že 36 procent stavebních firem zaznamenalo kvůli loňským problémům s digitalizací pokles tržeb a 38 procent pocítilo pokles objemu zakázek. A bolesti v tomto směru pokračují.
„Problémy s digitalizací stavebního řízení se nás dotkly velmi citelně. Kvůli absenci jednotného a efektivního centrálního řízení této agendy dochází k tomu, že každý stavební úřad postupuje odlišně. Od oficiálního spuštění digitalizace uplynulo již deset měsíců a v praxi zatím k žádnému významnému zlepšení nedošlo,“ říká za stavební firmu CS Beton Lukáš Havránek.
„Současné povolování staveb je naprosto chaotické, což zásadně brzdí naše investiční a rozvojové aktivity,“ dodává Havránek. Podle Ondřeje Wachala, generálního ředitele holdingu VW Wachal, je možné, že budou dopady nepovedené digitalizace ještě přicházet.
„Pokud přijde nějaký výpadek vydaných stavebních povolení, budeme mít méně práce a o zakázky se zase budeme prát. Teď je práce relativně dost, ale bohužel je to na stavebním trhu často ode zdi ke zdi,“ popisuje Wachal.
The post Stavebnictví ožívá. Brzdí jej ale nedostatek pracovníků a nepovedená digitalizace appeared first on Forbes.