Čtvrtek 03. červenceSvátek má Radomír Venku je 22 °C, Skoro Zataženo

Stěhování Mony Lisy i pravidla pro selfies v galerii. Co nového ve světě umění?

Forbes Před 16 hodinami

Louvre se rozšiřuje. Perský záliv stále více přitahuje i trh s uměním. Stejně tak k němu mají blízko šaty princezny Diany či umělecké sbírky zajímavých osobností. A nejvíce se daří střednímu a nižšímu cenovému segmentu umění. Vychutnejte si červencové Forbes Art Latte. 

V rubrice Forbes Art Latte vás každý měsíc provází Anna Pulkertová, expertka na umění a zakladatelka Art Part Clubu, nejzajímavějšími novinkami z umělecké scény. Co neminout v měsíci červenci?

Nový pokoj pro Monu Lisu 

Francie v červnu vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na rozšíření Louvru. Stalo se tak několik týdnů poté, co zaměstnanci přeplněného pařížského Louvru vyhlásili neohlášenou stávku.

Roční návštěvnost tohoto nejslavnějšího muzea světa činí dvanáct milionů lidí, a není tedy výjimkou, že si návštěvníci musejí vystát i několikahodinové fronty, aby se vůbec dostali dovnitř.

To by se snad s plánovanou rekonstrukcí za 730 milionů dolarů mělo změnit. Aby se ulevilo současnému hlavnímu vchodu do muzea, který vede přes pyramidu ze skla a oceli navrženou v roce 1989 architektem I. M. Peiem, je součástí vyhlášené soutěže i plán na nový vchod na východní fasádě poblíž řeky Seiny.

Na rozdíl od Peiova velmi netradičního řešení však nyní porota podle pravidel soutěže upřednostní návrhy, které nový vstup plynule začlení do stávající klasické kolonády ze sedmnáctého století. 

Součástí nového návrhu bude také galerie speciálně navržená pro ikonický obraz Mony Lisy od Leonarda da Vinciho. Ta by měla mít rozlohu 33 tisíc čtverečních metrů a bude vybudována v podzemí pod Cour Carrée. Tento prostor bude propojen se zbytkem muzea, ale bude vyžadovat samostatný časově omezený vstup a poplatek navíc.

Vstříc levnějším

Červen již klasicky na trhu s uměním patří veletrhu Art Basel v Basileji. A ten letošní potvrdil trend posledních dvou až tří let. Galeristé zaznamenali výrazný přesun od zájmu o drahá díla, která byla dlouhou dobu hlavním motorem trhu s uměním, k dílům střední cenové kategorie.

Jen jedno dílo se zde během prvních dvou nejdůležitějších dnů veletrhu (podle dostupných informací) prodalo za cenu přes deset milionů dolarů, loni to byla čtyři díla. Poslední analýzy ukazují, že zatímco nejvyšší segment ztratil až 39 procent své původní hodnoty, o díla s cenou pod padesát tisíc dolarů je naopak čím dál větší zájem.

Tomu ostatně i sám veletrh šel naproti, když představil zcela novou sekci s názvem Premiere, která ukazuje díla z posledních pěti let a cílí na nové a mladší sběratele.

Nejdražší dílo veletrhu bylo Mid November Tunnel (2006) od Davida Hockneyho, což dobře koresponduje i s letošním velkým zájmem o dílo tohoto autora díky jeho velké, aktuálně probíhající retrospektivě ve Fondation Louis Vuitton v Paříži. Mezi top prodeje se dostala i socha od Ruth Asawy či malba Gerharda Richtera. 

Blízký východ je trendy

I když to v oblasti Blízkého východu v rámci geopolitické situace vře, pozornost hlavních hráčů trhu s uměním se začala soustředit zejména na tuto oblast. Proč? Trh s uměním v poslední době v oblasti Číny znatelně ochabl, tradiční západní lokace jsou rovněž v útlumu. Zdá se tedy, že by Perský záliv mohl přebrat štafetu.

Aukční dům Sotheby’s v Saúdské Arábii v uplynulých měsících uspořádal první velkou aukci. Veletrh Art Basel plánuje otevřít svou odnož v Kataru v únoru příštího roku. Nově bude mít Katar také svůj vlastní pavilon na Benátském bienále.

Katarský pavilon na Benátském bienále
info Foto Luca Capuano / La Biennale di Venezia

V této oblasti se také rozvíjejí konzultační byznysy, které pomáhají místním bohatým s vedením a správou jejich sbírek. Nezřídka jsou mezi těmito novými sběrateli i mladí lidé. A právě v nich trh s uměním vidí svou budoucnost.

Tímto směrem se začínají obracet už i české galerie. Na veletrh Art Dubai vyrazila Karpuchina Gallery se sochami a plastikami od umělců Sabiny Knetlové a Dominika Adamce. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery v katarském Dauhá zase uspořádala výstavu Janu Gemrotovi.

Highlighty z aukcí

Princezna Diana je miláčkem davů i skoro po třiceti letech od své smrti. Důkazem toho byl i zájem o dražbu v Los Angeles, kde byly k mání ikonické kousky z jejího šatníku. Její květinové modré Caring Dress se zde vydražily za 520 000 dolarů zakladatelkou The Princess Diana Museum. Ta v euforickém nadšení nad svou výhrou upadla – za potlesku ostatních dražitelů – na koberec před licitátorem.

Méně excitovaní (alespoň navenek) byli zájemci o díla ze sbírky významných kunsthistoriků Jiřího Hlušičky, jenž byl dlouholetým kurátorem Moravské galerie, a jeho manželky Evy Petrové. I když z této dražby neexistuje video válejících se sběratelů na zemi, i tak se jednalo o celkem úspěšnou aukci s obratem přes deset milionů korun.

Trh s uměním v červnu také přijal zprávu, že Evropská unie schválila zpřísnění pravidel pro export artefaktů starších 200 let a archeologických předmětů nad 250 let. Hlasy obchodníků varují před vysokou byrokracií, zátěží pro menší galeristy a možný útlum obchodu v této oblasti. Na druhou stranu muzea považují tyto kroky za posílení boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Lynch, Cigler i Van Gogh

V Praze během července můžete vyrazit do Trafo Gallery na výstavu Františka Skály, v Knihovně Galerie hlavního města Prahy objevíte fotografie Tona Stana, v AP galerii v Holešovicích se až do konce léta můžete ponořit do děl Jaromíra Novotného a jednoho díla od Jiřího Thýna a kousek odtamtud pak vkročte do světa Davida Lynche, který je aktuálně přenesen do prostor DOX. 

Při letních výletech po republice se nezapomeňte stavit v humpolecké 8smičce na výstavu Rafanů, v Kroměříži v Pekelných saních na výstavu, která vznikla ke stému výročí narození umělce Dalibora Chatrného, a do Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli vycestujte za dílem Václava Ciglera. 

A kam můžete vyrazit do zahraničí za uměním? Třeba do Londýna na Royal Academy za výstavou, která netradičně spojuje dílo Anselma Kiefera a Vincenta van Gogha nebo do National Portrait Gallery za anatomií malby v podání Jenny Saville.

V polském Krakově se zase koná The Tree Seas Art Festival. New York v létě láká například na výstavu umělkyně Amy Sherald, jež je známá především svými portréty (například i Michelle Obamy).

A jedna perlička na závěr. Poté, co jeden z turistů při fotografování poškodil portrét z osmnáctého století, budou v galerii Uffizi ve Florencii zavedena omezení pro pořizování selfies. Tak pokud se vydáte (nejen) do Itálie, buďte při získávání svých snímků s uměním opatrní. A užijte si léto!

The post Stěhování Mony Lisy i pravidla pro selfies v galerii. Co nového ve světě umění? appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek