Mnoho lidí touží po tom, co Beata Rajská má. Úspěšný módní salon, silnou značku a širokou základnu věrných zákaznic. Mohla by jen tvořit na zakázku pro ně a mít, jak se říká, klid. Jenže klid je něco, co nejde s Beatou Rajskou zrovna dohromady. Proč volit pokoj a zpomalení, když se pořád může něco dít?
Energická žena rychle přichází, usadí se na bílou židli, a jakmile se dá do řeči, je jasné, že nebrzdí, nezpomaluje. Právě naopak.
Rozjíždí nové projekty, připravuje nové kolekce, a jak říká, díky tomu, že některé věci opustila, hledá nové, které jí dávají smysl a do nichž se teď pouští.
„Už před nějakou dobou jsem začala přemýšlet o coworkingové dílně pro studenty módního designu, oděvního návrhářství. Nyní jsem ve fázi, kdy hledám vhodné prostory, kde bych to mohla uskutečnit,“ říká Beata Rajská.
Vede ji k tomu fakt, že mnoho mladých a talentovaných studentů, kteří ukončí školy návrhářství, jednoduše nemá prostředky na to, aby si zařídili vlastní dílnu a ateliér. „Já už některé věci můžu, a tak si říkám, že teď je ten moment, kdy se do toho pustit. Nastal čas předávat zkušenosti jiným, mladým návrhářům,“ vysvětluje Beata Rajská.
Mít misi a směr
Ruce i hlavu si „uvolnila“, když před dvěma lety ukončila činnost svého butiku v Dlouhé ulici v Praze. Ačkoli tehdejšímu kroku se řada lidí divila, sama v tom měla jasno. „Zatěžovalo mě to, protože mám klientů hodně a nechtěla jsem dál rozmělňovat práci své dílny a krejčových,“ popisuje krok, který i s odstupem vnímá jako správné rozhodnutí.
Naopak salon v Široké ulici v centru Prahy si nechala a také si otevřela menší ateliér, jak sama říká výměnek, na dermatologické klinice své snachy Lucie Rajská Clinic v pražských Holešovicích. „Obě děláme ženy spokojenější a sebevědomější, a tak to dobře zapadá,“ usmívá se žena, která v české módní branži podniká už od roku 2001. Za tu dobu nasbírala hodně zkušeností nejen ze samotného světa módy, ale i z byznysu.

Právě tohle propojení bývalo podle ní dlouho klíčovým problémem, proč se řada módních tvůrců neudržela na trhu. Sice měli fantastické nápady a tvořili báječné věci, po ekonomické stránce to ale nefungovalo. Tohle se prý sice lepší a pomáhá tomu třeba i Instagram, přes který si mladí tvůrci hledají cestu k zákazníkům, ale i tak má návrhářka, která své kolekce prezentovala po celém světě od Asie po USA, co předávat mladší generaci.
Čekat nehodlám
„Nyní intenzivně hledáme místo, které pro coworking využijeme. Musí to být velký a současně příjemný prostor, aby tam mohla být dílna, místo pro zkoušky a zároveň to bylo reprezentativní,“ popisuje svou představu. Nehodlá ale čekat, až takové místo najde. Nejprve použije pro coworkingovou dílnu svůj showroom v centru Prahy a také dílnu, kterou má na Vysočině, ve Žďáru nad Sázavou, kde žije.
„Studenti se musí naučit samostatnosti. A druhá věc je, že zatímco někteří mají sebevědomí na rozdávání, ač by to tak být nemuselo, jiní jsou třeba neskutečně šikovní, ale neumí se prodat a potřebují trochu podpořit,“ říká Beata Rajská s tím, že spolupracovat chce nejen se studenty vyšších ročníků, prostor dá i těm, kteří teprve třeba ukončí střední školu, ale jsou mimořádně nadaní.
V době, kdy se ve společnosti mluví o neporozumění mezi generacemi, dokazuje Beata Rajská pravý opak. Mladé ráda nejen podporuje, ale i s nimi přímo spolupracuje. Nyní například chystá novou věc spolu s Petrou Doubkovou, podnikatelkou a zakladatelkou liberecké firmy EcoHaus.
Ta vyrábí prací papírky a společně nyní připravují speciální řadu, která bude na trhu pod jménem Ateliér Beata Rajská. „Kromě toho, že oděvy navrhujeme a šijeme, je musíme také udržovat a pečovat o ně. Proto mi tohle spojení dává velký smysl,“ říká Beata Rajská s tím, že právě spolupráce s mladými lidmi je pro ni mimořádně inspirativní.



„Jsem v důchodovém věku, ale kdybych se měla jen tetelit tím, že něco dělám v ateliéru, neuspokojovalo by mě to. Naopak jsem ráda, když můžu být s mladými a třeba jim předat něco z mých zkušeností,“ říká žena, která vzpomíná, jak se například sama v mládí učila špičkovou krejčovinu od prvorepublikových krejčových.
Propojit generace
Co dnes doporučuje začínajícím návrhářům? „Hlavně si musí uvědomit, že design není jenom kresba a návrhy na molo. Pokud se chtějí posouvat dál, musí tvořit tak, aby to bylo kvalitní a aby měl klient zájem. Sama chci, aby modely ožívaly, aby je ženy nosily, protože až ta žena jim dá život,“ zdůrazňuje návrhářka, jež si zakládá nejen na kvalitě, ale i na tom, aby její zakázková tvorba byla nadčasová. Právě to jde totiž ruku v ruce s udržitelností, která je pro ni v módě zásadní.
„Jsem zastánkyní toho, že když už se jednou něco ušije, musí to chvilku v té skříni vydržet. Ráda dávám věci i předělávat, když je to potřeba,“ dodává Rajská s tím, že nejvíc ji baví, když šaty od ní mají dlouhý život. Zbytky látek, které se v její dílně nezpracují, posílá studentům, menší odstřižky dává i do výtvarných škol a výtvarníkům.
V době, kdy na jedné straně roste rychloobrátková móda, sleduje zároveň u určité skupiny lidí vzrůstající poptávku po zakázkové výrobě oděvů. „Uvědomuji si, že hlad, který jsme měli po módě a po hezkých kouscích před revolucí, způsobil, že jsme pak brali všechno. Značky i spoustu oblečení. Myslím, že i dnes si mnoho lidí sebevědomí nepěstuje, ale kupuje. Ale už se to i u nás mění k lepšímu,“ říká Beata Rajská a zdůrazňuje, že se podle jejího názoru ženy v Česku neoblékají vůbec špatně.
„Jen jdeme často do extrémů, na jedné straně oblečení připisujeme neskutečnou sílu, na druhé ho někdy podceňujeme. Ale za mě je důležité hlavně to, aby člověk byl autentický a nepodléhal úplně trendům,“ říká s tím, že dobře vybudovaný šatník stačí oživit třeba jen doplňkem.
Návrhářka, jež kromě řady zmíněných projektů nyní píše i svou už druhou knihu, aktuálně finišuje novou kolekci, kterou představí již tradičně na karlovarském filmovém festivalu. A jak říká, už přemýšlí o další přehlídce, která proběhne na podzim v Praze. Téma má již v hlavě, nakupuje látky a další si nechává vyrábět.

Nedostatku nápadů se prý neobává. Inspiraci čerpá všude kolem sebe, a jak říká, do každé kolekce se snaží promítnout nějaký vzkaz. I v tom se podle ní odráží fakt, že kromě oděvní tvorby vystudovala filozofickou fakultu. „Vždy chci, abych kolekcí něco řekla, musí tam být myšlenka. Na začátku ani nekreslím, ale jen si píšu poznámky o všem, co s tím tématem souvisí,“ popisuje tvůrčí proces žena, která svůj úkrok od módy k filozofii považuje za skvělý krok dál.
„Díky tomu jsem se naučila vnímat věci trochu jinak a v širším pohledu,“ dodává návrhářka, ze které i po letech v tvrdé módní branži srší energie. Ostatně, jak říká, základní vlastností módy je hra. A ona tuhle hru hraje pořád s radostí a naplno.
The post Ta Beata. Návrhářka Rajská nezpomaluje, věnuje se studentům i novým kolekcím appeared first on Forbes.