Středa 23. červenceSvátek má Venku je 24 °C, Polojasno

Ukrajinci demonstrovali proti „skandálnímu“ zákonu: Krok k autoritářství i útok na demokracii

CNN Prima News Před 10 hodinami

Protesty se v úterý večer konaly na několika místech, od prostranství před prezidentskou kanceláří, až po Náměstí Nezávislosti, známé spíše jako Majdan. Demonstrace, které se měly účastnit tisíce lidí, podle NYT představuje největší rozkol v národní jednotě od vypuknutí ruské invaze v únoru 2022.

ČTĚTE TAKÉ: Další kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou proběhne tento týden. Kreml nečeká zázraky

„Můj manžel je v zákopech a tohle není to, za co s dalšími muži bojuje. Tento zákon by mohl zničit deseti let práce občanské společnosti,“ řekla pro NYT 31letá Kateryna Amelina.

Protestu se kromě civilistů účastnili také ukrajinští vojáci. Jeden z nich, Oleksandr Teren, který ve válce přišel o obě nohy, uvedl, že postup vlády je urážkou všech, kteří ve válce tolik obětovali. „Bojujeme za transparentní vládu a toto rozhodnutí podkopává motivaci vojáků bojujících za evropskou Ukrajinu,“ řekl.

„Skandální“ zákon kritizuje i Brusel

O co v zákoně, který například web Ukrajinská pravda označuje za „skandální“, jde? Národní protikorupční úřad (NABU) a Zvláštní protikorupční prokuraturu (SAPO) se novelou podřizuje generálnímu prokurátorovi. Tím je od června Ruslan Kravčenko, který je považován za osobu loajální Zelenskému.

Aktivisté a opoziční poslanci zdůrazňují, že to znemožní protikorupčním orgánům vyšetřovat nejvyšší úředníky bez souhlasu Zelenského administrativy. Změnu kritizují také šéfové obou protikorupčních orgánů. „Protikorupční infrastruktura byla v podstatě rozebrána hlasy 263 poslanců parlamentu. Dvě nezávislé instituce, NABU a SAPO, se tak stávají zcela závislými,“ uvedl šéf NABU Semen Kryvonos.

Ukrainský web Kyiv Independent připomíná, že podle protikorupčních aktivistů tento zákon zablokuje evropskou integraci Ukrajiny. Fungování nezávislých protikorupčních institucí totiž bylo klíčovou podmínkou pro přiblížení se vstupu do Evropské unie.

Brusel se již k zákonu kriticky vyjádřil. Evropská komisařka pro sousedství a rozšíření Unie Marta Kosová uvedla, že úterní změny představují směrem k šancím Ukrajiny na vstup do EU „vážný krok zpět“. „Tyto instituce jsou pro reformní program Ukrajiny zásadní a musí fungovat nezávisle, aby mohly bojovat proti korupci a udržet důvěru veřejnosti,“ uvedl podle webu Politico mluvčí Evropské komise Guillaume Mercier.

Podobnost s érou Janukovyče

Zákonodárci, odborníci a aktivisté tvrdí, že Ukrajina za poslední týden udělala velký krok směrem k autoritářství a bezpráví. Tento zákon považují za součást širšího zásahu proti nezávislým sdělovacím prostředkům, hlasům kritickým vůči vládě a vládním kontrolním orgánům.

Pro některé kritiky je význam tohoto zákona srovnatelný s rozhodnutím bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče z roku 2013 o zvrácení evropské integrace Ukrajiny. Jeho krok vyvolal revoluci Euromajdan, která vedla k sesazení prezidenta.

Právě na náměstí Majdan, které se stalo symbolem protestů na přelomu let 2013 a 2014, se demonstrovalo i v úterý. „Je to velmi smutný okamžik, protože to pro mě znamená, že se vracíme do té doby. Vedli jsme tehdy stejnou diskusi. Je to velmi smutné a nebezpečné, řekl bývalý člen parlamentu Mustafa Nayyem, který se účastnil současných i dřívějších protestů.

Výzvy k účasti na demonstraci se ve velkém šířily na sociálních sítích. Jednou z vlivných osobností, které vyzývali k účasti na protestu, byl veterán rusko-ukrajinské války Dmytro Koziatynskyj. „Čas není na naší straně. Musíme dnes večer vyjít do ulic a vyzvat Zelenského, aby zabránil návratu temných časů Janukovyče,“ napsal.

Ukrajina nyní bojuje o více než jen o území

Prezident Volodymyr Zelenskyj však uvedl, že krok byl nutný. Úřady totiž podle něj byly infiltrovány ruskými tajnými službami. „Infrastruktura pro boj proti korupci bude fungovat, jen bez ruských vlivů. Vše od nich musí být očištěno, abychom dosáhli větší spravedlnosti,“ řekla hlava státu.

Mezinárodní nezisková organizace Transparency International (TI) připomněla, že poslanci zákon schválili jen den poté, co ukrajinské tajné služby provedly domovní prohlídky u asi 70 detektivů NABU. Cílem mělo být rozkrýt možný ruský vliv v úřadu. „Z veřejně dostupných informací ale vyplývá, že hlavním cílem těchto opatření bylo ovlivnit činnost NABU a SAPO,“ píše TI a hovoří o „tlaku na ukrajinské bojovníky proti korupci“.

„Nelze tolerovat to, co se děje v posledních týdnech a měsících – útoky na občanské aktivisty, útoky na protikorupční systém,“ řekla NYT Iryna Nemyrovych, ředitelka nezávislé výzkumné skupiny Ukrainian Health Center. „To všechno jsme už zažili,“ dodala s odkazem na Janukovyčovu éru.

Na Ukrajině nyní panuje všeobecný názor, že Zelenskyj a jeho administrativa se uzavřeli do sebe a ztratili kontakt s lidmi. „Naše demokracie je pod útokem,“ řekl 25letý účastník protestu Saško Adamliuk. Ukrajina nyní bojuje o více než jen o území, uzavřel.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry tvrdých úderů a explozí. Okupant se kryl v obilí, před ukrajinským dronem se neschoval

Pokračovat na celý článek