Je to tam. Ruční výroba skla je nově na seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Společnou nominaci Francie, České republiky, Španělska, Německa, Maďarska a Finska schválil dnes v Botswaně mezinárodní výbor světové organizace.
Pro české sklářství je to další významný počin, před třemi lety se na seznam podařilo zapsat i tradiční výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí v krkonošské firmě Rautis v Poniklé.
Teď bude záběr podstatně širší, půjde o prakticky všechny techniky ručního zpracování, jako je broušením, malování, vinuté perle, bižuterie, a podobně. Takových firem jsou po Česku stovky.
Přesto je naše země narozdíl od zbylých pěti, kteří o zápis usilovaly, výjimečná. Jsou v ní totiž zastoupeny stále všechny techniky, kdežto v těch ostatních jde vždy jen o nějaký segment.
Podle Milady Valečkové, ředitelky jabloneckého Muzea skla a bižuterie, které na nominaci spolupracovalo chtěly Francie a Německo původně zapsat pouze hutní foukání a výrobu plochého skla z dutých válců. Díky inicitivě jabloneckého muzea se ale podařilo návrh rozšířit, a to o zpracování skla a kahanu, ale také o všechny studené techniky.
Slavit tak mohou i výrobci foukaných či tažených figurek, rytci, brusiči a malíři skla, výrobci vánočních ozdob, mačkaných bitužerních kamenů nebo hotové bižuterie.
„Pro naši zemi je to důležité, zápis v UNESCO přináší vždy prestiž a prospěje i turistickému ruchu. Je známo, že speciálně asijští turisté jezdí speciálně za věcmi, které na seznamu jsou,“ říká Milada Valečková. Zároveň je to podle ní i závazek pro stát, aby řemeslo pomáhal uchovávat při životě a podporoval i nadále ruční výrobu.