Středa 21. květnaSvátek má Monika Venku je 18 °C, Zataženo

Začnou státy nakupovat bitcoin? Řetězová reakce se podle expertů dá očekávat

Forbes Před 7 hodinami

New Hampshire se stal prvním americkým státem, který dal zelenou nákupu bitcoinů z veřejných zdrojů. Spustí to ve Spojených státech řetězovou reakci, která se časem přelije i do Evropy? Zeptal jsem se odborníků na jejich názor.

Igor Pauer, Veroblock

info Foto archiv

Nákupy v New Hampshire nepochybně spustí ve Státech řetězovou reakci, minimálně z hlediska PR, kdy se američtí politici budou snažit dokázat, že „jsou moderní a nakládají s veřejnými prostředky odpovědně“. Skutečným důvodem v pozadí však samozřejmě bude snaha svézt se na publicitě okolo bitcoinu a získat volební hlasy.

Dá se očekávat i přelévání nákupů do dalších částí světa (zejména Asie), přičemž některé země jsou v krypto komunitě už delší dobu spojovány s nepotvrzenými zprávami o tajných státních nákupech bitcoinu.

Evropa má momentálně zcela jiné problémy a úroveň jejích politických elit je, velmi mírně řečeno, nevalná. Německo jako pravděpodobný první kandidát v poslední době čelí silné kritice kvůli prodeji velkého množství zabavených bitcoinů za výrazně nižší ceny a případný opětovný nákup za vyšší ceny by znamenal „realizaci ztráty“ a potvrzení špatného rozhodnutí o prodeji.

Není však vyloučeno, že z podobných PR důvodů dojde k nákupu bitcoinu i v jiných státech – zejména v rámci předvolebních kampaní (například i v Česku). To by si ale vyžádalo legislativní změny a podle mého názoru to potrvá delší dobu. Evropa tímto oddalováním rozhodnutí jen potvrzuje svůj upadající hospodářský a geopolitický význam.

Viktor Fischer, RockawayX

Viktor Fischer, Rockaway Blockchain Fund
info Foto Rockaway Capital
Foto Rockaway Capital

Ano, pozorujeme první známky institucionální adopce bitcoinu i mimo státy jako je Salvador. New Hampshire se stal prvním americkým státem, který povolil investice veřejných fondů do největší světové kryptoměny, a společnosti jako MicroStrategy a GameStop vyšlapaly cestu v oblasti zařazení bitcoinu do svých rozvah.

Připojují se i suverénní investoři – například Mubadala z Abú Dhabí nedávno nakoupila bitcoinové ETF v hodnotě 437 milionů dolarů a MGX investovala 2 miliardy dolarů do Binance.

V Evropě země jako Česká republika zvažují zařazení bitcoinu do národních rezerv, nicméně Unie jako celek zůstává opatrná. Evropská centrální banka ho výslovně vyloučila ze svých rezerv s odkazem na jeho volatilitu a rizika.

Zatímco ve Spojených státech a vybraných evropských státech roste podpora zezdola, širší posun na unijní úrovni se zatím nejeví jako blízký. To je pro nás znepokojující a i proto jsme částečně přesunuli RockawayX do Spojených arabských emirátů.

Anna Štrébl, Confirmo

info Foto: Michael Tomeš

Newhampshirský zákon HB 302 povoluje státu investovat až pět procent veřejných prostředků do digitálních aktiv s tržní kapitalizací alespoň 500 miliard dolarů, což aktuálně splňuje pouze bitcoin.

Na federální úrovni navíc podepsal prezident Donald Trump v březnu 2025 výkonný příkaz k vytvoření Strategické bitcoinové rezervy, která bude obsahovat zatím pouze konfiskované bitcoiny a spravovat je bude ministerstvo financí.

Zároveň se už nyní provádí analýzy, zda a jak by bylo možné bitcoin přímo nakupovat. Současná administrativa má však podmínku, aby to nezatížilo státní rozpočet, takže výsledek je zatím nejistý.

Z našeho pohledu je krok státu New Hampshire velkým skokem v přijetí kryptoměn na státní úrovni. Věříme, že inspiruje další státy (nejen) ve Spojených státech k podobným iniciativám a cestě k digitálním aktivům.

Vzhledem k regulačním a politickým výzvám bude v Evropě přijetí kryptoměn do veřejných rezerv určitě pomalejší. Pokud se ale ukáže, že státní investice do bitcoinu přinášejí stabilitu a diverzifikaci, mohlo by to vést k postupnému přehodnocení postoje.

Pavel Niedoba, Simplecoin

info Foto Simplecoin
Foto Simplecoin

To, že New Hampshire otevřel dveře nákupu bitcoinu z veřejných prostředků, je určitě zajímavý signál, ale nemyslím si, že to spustí hned nějakou lavinu. Stát je ten, kdo benefituje z fiat systému. Je to ten, kdo si může „vyrábět“ peníze, zatímco běžný člověk musí šetřit, pracovat a doufat, že mu inflace všechno nesežere. Časem uvidíme možná pár dalších států USA, které budou chtít být „inovativní“, ale nepůjde to moc rychle.

Protože přiznat, že bitcoin dává větší smysl než dolar nebo euro, znamená přiznat, že celý systém je postavený na písku. A to si moc politiků nechce přiznat, protože jsou součástí toho problému. Co se týče Evropy, tak tady jsme ještě konzervativnější než Američani. Tady se bude pořád dokola řešit ESG, regulace, digitální euro a kontrola. Bitcoin se jim do toho nehodí – je příliš svobodný, příliš otevřený, příliš „bez svolení“. Ale i tak se to jednou stane i když až za mnoho, mnoho let.

Tomáš Kacerovský, WOOD & Company

Je pravděpodobné, že krok jednoho amerického státu bude mít ve Spojených státech katalytický efekt a další státy se přidají. V Evropě je zatím přístup zdrženlivější, nicméně například Česká národní banka již bitcoin sleduje jako potenciální rezervní aktivum, byť zatím jen teoreticky.

Ve světě centrálních bank ale může dříve nebo později nastat dynamika teorie her: jakmile jeden větší hráč začne s alokací do bitcoinu, ostatní mohou následovat podle logiky „raději dřív a levněji, než se do něj navezou ostatní centrální banky, a my to později budeme pořizovat za dráž“.

Tento mechanismus může spustit efekt sněhové koule a postupně legitimizovat bitcoin jako doplněk k tradičním rezervám, a to i v konzervativnějších ekonomikách všude po světě.

Jan Záruba, BitDCA

Jsem pevně přesvědčený, že adopce bitcoinu na úrovni států je jen otázkou času. Čekáme na první, kdo se odhodlá udělat zásadní krok a tím spustí dominový efekt. Ve Spojených státech je tato možnost reálně na stole – státy jako Texas nebo Florida už dříve zvažovaly zařazení bitcoinu do svých strategických rezerv a New Hampshire teď ukazuje, že to jde.

Naproti tomu Evropa, svázaná byrokracií a neefektivitou, pravděpodobně pochopí význam této změny až jako poslední.

Pokud by se adopce bitcoinu ze strany států stala skutečným trendem, je důležité, aby se k ní přistupovalo s respektem k decentralizované podstatě kryptoměny. Role státu by měla být doplňující a neměla by narušovat základní principy, na nichž bitcoin stojí. Institucionální využití by mělo posilovat svobodu jednotlivce, nikoli ji omezovat, protože právě osobní svoboda a nezávislost jsou jádrem bitcoinové filozofie.

The post Začnou státy nakupovat bitcoin? Řetězová reakce se podle expertů dá očekávat appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek