Například Jihoafrická republika se proti Trumpovu hodnocení BRICS ohradila a vymezila se proti němu i Moskva, informuje agentura Reuters.
Trump také uvedl, že dopisy upozorňující na vyšší cla budou státům po celém světě doručovány od pondělního poledne amerického času, tedy 18:00 SELČ. Ministr obchodu Howard Lutnick podle agentury Reuters řekl, že vyšší cla by se pak začala vybírat od 1. srpna.
V brazilském Rio de Janeiru končí dvoudenní summit mezivládní organizace BRICS. Jeho účastníci v neděli ve společném prohlášení mimo jiné varovali, že zvýšení cel ohrožuje světový obchod. Členy BRICS jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika a další státy.
Kreml uvedl, že uskupení BRICS nikdy nebylo zaměřeno proti jiným zemím. Podle ministerstva zahraničí Jihoafrické republiky by skupina BRICS měla být vnímána jako snaha o "reformovaný multilateralismus, nic víc".
"Cílem BRICS je především vytvořit vyváženější a inkluzivnější globální řád, který by lépe odrážel ekonomickou a politickou realitu 21. století," řekl agentuře Reuters mluvčí úřadu Chrispin Phiri.
Trump 2. dubna oznámil desetiprocentní základní clo a k tomu tzv. reciproční cla pro většinu zemí světa, v některých případech tyto dodatečné sazby dosahovaly až 50 procent. Zpráva znejistila finanční trhy a přiměla amerického prezidenta k pozastavení všech sazeb kromě základního desetiprocentního cla na 90 dní, konkrétně do 9. července, aby poskytl více času na jednání o dosažení dohod.
Americký ministr financí Scott Bessent v neděli televizi CNN řekl, že Trump rozešle dopisy asi 100 menším zemím, se kterými Spojené státy příliš neobchodují. V dopise je upozorní, že budou čelit vyšším celním sazbám, které byly nejprve stanoveny 2. dubna a poté pozastaveny do 9. července.
Trump od lednového nástupu do úřadu rozpoutal globální obchodní válku, která zasáhla finanční trhy a přiměla centrální banky zavádět opatření na ochranu svých ekonomik, mimo jiné i prostřednictvím dohod s USA a dalšími zeměmi.
Trump dlouhodobě říká, že Spojené státy mají se zbytkem světa abnormálně vysoký obchodní deficit mimo jiné proto, že některé země využívají nedovolených subvencí či jiných postupů, jimiž zvýhodňují své firmy, a deformují tak volný trh.