V oboru telekomunikací se pohybuje neuvěřitelných čtyřiapadesát let. Josef Šelepa stojí v čele miliardové české technologické skupiny TTC a z pozice předsedy představenstva kormidluje kolos složený ze třiceti firem rozkročených od výroby přes datovou správu a analytiku až po rozsáhlé nemovitostní portfolio.
Skupina TTC dnes aspiruje i na pozici evropského lídra v řešeních pro energetickou transformaci. „Místo dvou atomových elektráren a desítek uhelných budeme mít desetitisíce, ne-li statisíce zdrojů. Řídit tuto energetiku znamená sbírat obrovské množství dat. Dneska to děláme pro ČEZ. Denně sbíráme z transformačních stanic a elektroměrů miliardy informaci,“ popisuje Šelepa.
Tahle data se ukládají a drží deset let. „Na nich se dělá datová analytika, ty výpočty. Dneska by se lépe řeklo umělá inteligence. Já to nerad používám, protože jsou to algoritmy, které si musíme my vymyslet, my je tam musíme vložit a ono to potom podle toho běhá,“ říká.
Právě z tohoto důvodu Šelepa zatím nepovažuje umělou inteligenci za existenční hrozbu, jak naznačovaly některé apokalyptické predikce z posledních let. AI podle něj není robot z Čapkovy hry R. U. R., který nás převálcuje.
„Zatím ještě pořád držíme kontrolu, že algoritmy, které tam vkládáme, jsou naše. Samozřejmě, netroufnu si odhadnout budoucnost,“ uvádí podnikatel.
Datacentra blackout nevyřadil
Páteční výpadek proudu napříč Českem opět připomněl strategický význam energetiky. Velká česká datová centra ovšem výpadek z provozu nevyřadil, podobně jako třeba nemocnice nebo mobilní vysílače totiž disponují záložnými zdroji elektřiny.
Jedna z klíčových firem skupiny TTC, společnost TTC Teleport, patří k největším tuzemským provozovatelům datových center. V Praze má firma dvojici center se souhrnnou funkční plochou přes 5,5 tisíce metrů čtverečních.
Centrum TTC s označením DTC2 je vůbec největším „neutrálním“ datovým centrem ve střední Evropě, zcela nezávislým na všech telekomunikačních operátorech. TTC pouze pronajímá prostor a infrastrukturu pro IT zařízení různých klientů bez preferencí vůči Vodafonu, O2, T-Mobilu či internetovým operátorům.
Do provozu datových center se skupina pustila zkraje 21. století. „Když jsme tam měli Seznam, tak přes nás procházelo šedesát procent českého internetu,“ vzpomíná Šelepa.
Seznam má však dnes vlastní datacentra a dalšími významnými provozovateli datacenter jsou dnes v Česku firmy jako je Cetin z portfolia PPF nebo již zmíněný telefonní operátor O2. Žádné z jejich center ovšem nedosahuje funkční plochy o čtyřech tisících metrech čtverečních jako DTC2 od TTC.

Datová centra jsou však jen částí byznysu skupiny TTC, která podle posledních konsolidovaných čísel z roku 2023 dosáhla čistého obratu 2,5 miliardy korun. Skupinu vlastní pětice rodin.
Její byznys dnes kromě komunikačních technologií a ICT řešení představuje také obhospodařování portfolia kancelářských a výrobních nemovitostí v odhadované hodnotě 1,5 miliardy. TTC disponuje také oprávněním dodávat řešení pro kritickou infrastrukturu státu, v železniční dopravě a již zmíněné energetice.
Dopoledne žádanka, odpoledne telefonát
Firma rovněž disponuje mimořádně bohatou historií, jejíž kořeny sahají až k Výzkumnému ústavu telekomunikací (VÚT) založeného v roce 1953. Pro tento příběh v současnosti neexistuje vhodnější vypravěč než Josef Šelepa, který do VÚT nastoupil v roce 1971. A pak strávil více než pět dekád prací v jedné a té samé budově.
„Když jsem nastoupil, byli jsme součástí Tesly Pardubice. A když jsem se chtěl dovolat do Tesly ve slovenském Liptovském Hrádku, musel jsem si nejdřív vypsat žádanku, pak mi ji museli povolit a možná odpoledne mě se Slováky spojili a mohli jsme se pobavit, co teda budeme dělat,“ přibližuje Šelepa stav československých telekomunikací ze začátku sedmdesátých let minulého století.
Na telekomunikačních základech stojí veškeré podnikání skupiny. „Po revoluci jsme zadrátovali Prahu a Brno optickými kabely. Měli jsme také kliku, že jsme narazili na velice progresivní italskou firmu Marconi, která nás naučila jak technologicky myslet, tak obchodovat,“ líčí Šelepa.
- Mycroft Mind: původně spin-off Masarykovy univerzity, dnes samostatná firma specializující se na zpracování a analýzu dat z chytrých energetických sítí
- TTC Marconi: dodavatel komunikačních sítí nové generace a systémový integrátor
- Awos: výrobce průmyslové elektroniky se zaměřením na průmyslovou automatizaci a dopravu
- TTC Controls: vývojář a výrobce řídicích a informačních systémů pro železniční dopravu
- TTC Telekomunikace: ryze český dodavatel komunikačních rešení pro provozovatele konvergovaných hlasových a datových sítí.
- TTC Telsys: výrobce elektroniky pro ovládání a řízení výtahů
- TTC apki: vývojář aplikací pro mobilní telefony, tablety a chytré hodinky, které pomáhají optimalizovat pracovní postupy v řadě průmyslových odvětví
- TTC Teleport: jeden z největších středoevropských provozovatelů datových center
- Anete: vývojář a provozovatel objednávkového systému Kredit a nákupního portálu FirstBuySale pro stravovací provozy
- TTC Real Estate: správce nemovitostního portfolia zahrnujícího kanceláře, vývojové laboratoře, výrobní prostory, sklady a dva filmové ateliéry v Praze.
TTC Marconi je dodnes jedním z klíčových pilířů skupiny. Firma v Evropě působí jako dodavatel komunikačních sítí a systémový integrátor pro oblast kritické infrastruktury, energetiky, dopravy, veřejné správy, záchranných složek a obrany.
Na více než 130milionovém čistém zisku mateřského holdingu se TTC Marconi podílela v roce 2023 ze všech firem skupiny největší mírou.
Po optických kabelech následovala v historii TTC datová centra, přes která se skupina postupně propracovala až do segmentu energetiky. „Dokonce jsme vyvinuli specifické zařízení, které zabraňuje blackoutu v tom smyslu, že když se stane porucha, tak během zlomku sekundy přenáší signál na druhou stranu, aby se to vyplo,“ podotýká Šelepa.
Muž, který z první linie sledoval český telekomunikační boom v devadesátých letech a internetový boom v nultých letech, říká, že je to právě energetický sektor, který takto zásadní změnou prochází nyní. A chce být u toho.
„Henry Kissinger pravidelně chodil do kanceláře, i když mu bylo více než sto let. K mým vzorům patří i Warren Buffett, ale ten mě teď trošku naštval když řekl, že v 95 půjde do penze,“ usmívá se Šelepa.
The post AI není Čapkův R. U. R. Máme kontrolu, říká telekomunikační titán Šelepa appeared first on Forbes.