Akcie zdravotnické firmy KindlyMD v pondělí před otevřením americké burzy vyskočily o více než 600 procent, později sice část zisků odevzdaly, ale v úvodu obchodování byly výše přes 400 procent. Stojí za tím fúze s bitcoinovou investiční firmou Nakamoto Holdings vedenou Davidem Baileym, poradcem Donalda Trumpa v oblasti kryptoměn. Výsledkem je nový veřejně obchodovaný kolos, jehož ambicí je přetavit bitcoin v burzovní aktivum pro každého investora.
Bailey má s nově vzniklou společností velké plány. Chce z ní vybudovat první veřejně obchodovaný bitcoinový konglomerát, který bude největší světovou kryptoměnu nejen držet, ale i aktivně využívat v hybridních finančních nástrojích.
„Každá rozvaha, veřejná i soukromá, bude jednou obsahovat bitcoin,“ prohlásil Bailey. „Chceme být první konglomerát navržený pro tento svět.“
Spojení zdravotnického byznysu a bitcoinové strategie může na první pohled působit jako svatba z rozumu. Nicméně soudě podle reakce trhu jde o sňatek s velkým věnem. Firma získala 510 milionů dolarů prostřednictvím takzvaného PIPE financování (velcí hráči kupují nově vydané akcie veřejně obchodované firmy za zvýhodněnou cenu), kdy investoři nakoupili nové akcie KindlyMD za cenu 1,12 dolaru za kus.
Dalších 200 milionů dolarů firma získala prodejem zajištěných konvertibilních dluhopisů se splatností v roce 2028. Dohromady tak jde o největší kapitálový vstup do veřejné krypto-firmy v historii.
Na seznamu investorů najdeme známá jména k kryptosvěta. Přispěli průkopníci jako Adam Back, bývalý CTO Coinbase Balaji Srinivasan, spoluzakladatel těžařského gigantu Bitmain Jihan Wu, nebo mexický miliardář Ricardo Salinas. Z institucionálních hráčů se přidaly fondy jako Van Eck, Yorkville Advisors či Arrington Capital.
Model, kdy firmy nakupují bitcoin přímo na svou rozvahu, už dávno není novinkou. Stále více společností se snaží získat značné prostředky, aby mohly hromadně nakupovat digitální mince a neváhají se kvůli tomu zadlužit.
Jejich akcie se tím stávají nástrojem, jak mohou investoři vsadit na růst ceny bitcoinu bez nutnosti kryptoměnu držet nebo jí vůbec rozumět. Průkopníkem podobného přístupu je už několik let firma Strategy, kterou vede Michael Saylor. Její strategie z ní udělala největšího korporátního držitele bitcoinu na světě.
Bailey chce jít ale ještě dál. Cílem je vytvořit veřejně obchodované produkty – akcie, dluhopisy i hybridní nástroje – které nabídnou expozici vůči bitcoinu, ale budou dostupné přes tradiční burzovní systémy.
Také on sází na to, že mnoho investorů nechce držet bitcoin přímo, ať už kvůli regulacím, technologické složitosti nebo prostě z pohodlnosti. Nová struktura jim má umožnit vsadit si na největší světovou kryptoměnu prostřednictvím běžných investičních kanálů.
KindlyMD se ale nevzdává své původní mise. Kliniky zaměřené na snižování užívání opioidů a léčbu pomocí alternativní medicíny budou fungovat dál. Šéf společnosti Tim Pickett si od spojení slibuje možnost škálovat provoz i přístup k novému kapitálu. „Je to odvážná vize, která nabídne našim akcionářům dlouhodobou hodnotu,“ říká Pickett.
„Securitizace bitcoinu přepíše ekonomickou mapu světa,“ říká Bailey. „Naší misí je dostat tyto nástroje na každou významnou burzu na světě.“
Zní to jako bláznivá teze. Ale v roce 2020 se většina investorů také smála Michaelu Saylorovi, když oznámil, že jeho firma přechází na bitcoinový standard. Dnes už se nesmějí.
The post Akcie KindlyMD vyskočily o stovky procent. Trumpův muž spojil zdravotnictví a bitcoin appeared first on Forbes.