Středa 23. červenceSvátek má Venku je 24 °C, Polojasno

Amazon přebírá Bee. Produktivní AI společník vám vytvoří připomínky a to-do list

Forbes Před 9 hodinami

Společnost Amazon, kterou vlastní čtvrtý nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos, koupila startup Bee, zaměřený na AI nositelnou elektroniku. Uvedla to na sociální síti LinkedIn spoluzakladatelka Bee Maria de Lourdes Zollo. Amazon akvizici potvrdil, ale dodal, že dohoda zatím nebyla formálně uzavřena. Mluvčí Amazonu uvedl, že zaměstnanci Bee dostali nabídku přejít k Bezosovi.

Bee vyrábí náramek podobný Fit-bit a aplikaci pro Apple Watch. Náramek se prodává za necelých 50 dolarů (asi 1050 korun) s měsíčním předplatným 19 dolarů (necelých 400 korun). Loni získal investici v hodnotě sedmi milionů dolarů (146 milionů korun).

Zařízení zaznamenává vše, co slyší – pokud jej uživatel nevypne – s cílem odposlouchat konverzace a na jejich základě z nich následně vytvořit připomínky a seznamy úkolů – šité pro uživatele jako na míru.

Zollo loni zmínila, že společnost plánuje vytvořit „cloudový telefon“, tedy jakési zrcadlo vašeho mobilu, které dá zařízení Bee přístup k vašim účtům a notifikacím, aby vám mohlo připomínat události nebo posílat zprávy.

„Věříme, že každý by měl mít přístup k osobní, ambientní inteligenci, která nepůsobí jako nástroj, ale jako důvěryhodný společník. Takový, který vám pomůže se zamyslet, vzpomenout si a volněji se pohybovat světem,“ uvádí Bee na svých webových stránkách.

Bee s cenovkou 50 dolarů je pro zvědavé spotřebitele mnohem dostupnější než podobné návrhy, jako například neúspěšný Humane AI Pin za 499 dolarů.

Nákup signalizuje zájem Amazonu o vývoj AI wearables, což je poněkud jiná cesta než ta, kterou doposud společnost šla. Konkurenční OpenAI pracuje na vlastním hardwaru s AI, Meta integruje svou AI do chytrých brýlí a Apple podle spekulací pracuje na brýlích poháněných umělou inteligencí.

Tato zařízení však přinášejí řadu rizik, jak bezpečnostních tak soukromých. Jednoduše proto, že zaznamenávají vše kolem sebe.

Podle současných zásad ochrany soukromí Bee mohou uživatelé kdykoliv svá data smazat a zvukové záznamy se neukládají, nearchivují ani nepoužívají pro trénink AI. Aplikace však uchovává informace, které se o uživateli naučí – a právě to jí umožňuje fungovat jako asistent.

Bee dříve oznámila, že plánuje nahrávat hlasy pouze těch osob, které k tomu dají slovní souhlas. Také pracuje na funkci, která umožní nastavit hranice – tematické i místní – kdy se zařízení automaticky přestane učit. Firma zároveň plánuje zpracování dat přímo v zařízení, což bývá z hlediska soukromí bezpečnější než zpracování v cloudu.

Zatím není jasné, zda se tyto zásady změní po začlenění Bee do Amazonu – Bezosova společnost má totiž smíšenou pověst, co se týče nakládání s uživatelskými daty.

The post Amazon přebírá Bee. Produktivní AI společník vám vytvoří připomínky a to-do list appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek