Někdy se vyplatí riskovat. Udělat to, co člověk cítí jako správné, a ne jen plnit zadání. Důkazem, že takový přístup může vést k úspěchu, je jedna z nejnovějších realizací architektonického studia luni. Ačkoli v soutěži jejich návrh na rodinný dům na Vysočině odpovídal nejméně ze všech zadání investorů, nakonec zvítězilo právě toto studio. Až jeho projekt uvidíte, možná pochopíte.
„Vždy se snažíme splnit zadání klienta, protože to je dům pro něj. Ale v momentě, kdy se ocitne na místě, vidí jeho kontext a specifika, může mít nějaký nápad, který třeba nejprve zcela nekoresponduje s představou investora,“ popisuje architektka Nina Ratočka Pevná situaci, která nastala i v tomto případě.
Původní zadání počítalo se stavbou, která bude mít stodolový charakter. Nakonec ale ve zvlněné krajině nedaleko lesů vznikl za nižší desítky milionů korun mimořádný nízký bezbariérový dům.
„Zariskovali jsme a nakonec se to vyplatilo,“ usmívá se Ratočka Pevná. Její původní návrh počítal s půdorysem ve tvaru písmene Y, nakonec ale došlo na dílčí úpravy a finální stavba s tvarem lichoběžníku, která zabírá 335 metrů čtverečních, odpovídá spíše písmenu I.
Od prvního zadání až po finalizaci uběhlo šest let, pro investory, manželský pár, ovšem nešlo o první bydlení, a tak se tolik nespěchalo.
Důraz se v domě, který má samostatný apartmán pro hosty, dvě prostorné ložnice s vlastními koupelnami, kuchyni propojenou s obývacím pokojem, ale i místnost na jógu a velkou knihovnu, kladli na dostatek prostoru pro úložné prostory a také pro umění. Majitelé totiž sbírají obrazy.
„Jen na chodbu jsme umístili dvacet obrazů od Adolfa Borna. I kvůli všudypřítomnému umění a knihám jsme celý interiér navržený na míru ponechali v čistých barvách v kombinaci s dubovým dřevem,“ říká Ratočka Pevná. Promyšlené detaily se promítají třeba i v tom, že v technické místnosti se myslelo i na sprchu pro psa.







Čisté barvy interiéru doplňuje na míru navržený nábytek z dubového dřeva, ale jsou tady i kusy od známých českých značek, jako je třeba pohovka od Polstrinu, židle od Tonu a venkovní nábytek od Egoé.
Dům s velkými okny se přirozeně propojuje s okolní přírodou. Terasa s venkovní kuchyní, která je krytá střechou, je na dohled bazénu zasazeného do svažitého pozemku. Citlivému zasazení do okolí pomáhá i fasáda, pro kterou architekti zvolili sibiřský modřín, který přirozeně šedne, a smrk ošetřený černou barvou.
„Naši klienti pracují oba ve zdravotnictví a původně si nepřáli dům s černou barvou, protože jim připomínala smrt. V části studie jsme ale zkusili několik variant a tvar domu, jeho umístění i zasazení do krajiny nás nakonec vždy dovedly k částečnému použití černé,“ dodává architektka ze studia luni, které má na svém kontě například oceňovanou Villu Fitz v Rokycanech.
The post Když vás místo pohltí, zadání jde stranou. A tak vznikl mimořádný rodinný dům appeared first on Forbes.