Představení změn v rámcových programech bylo podle Plagy „klasická Potěmkinova vesnice“. „Ministr si jen odškrtne splněný úkol, ale v praxi k žádné změně nedojde,“ opřel se do Beka jeho předchůdce v čele úřadu.
ČTĚTE TAKÉ: Který starosta by si troufl zanedbávat svou školu? Lidem bude lépe pod obcí než pod státem, řekl Bek
Současnému vedení nejvíce vytýká, že v celém procesu schází podpůrné nástroje a komunikace s rodiči. „Pokud se má ve školství skutečně něco stát, musí to odpracovat někdo další – je to nelehký, ovšem zvládnutelný úkol,“ řekl Plaga ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ocenil ovšem, že modernizace obsahu výuky má žáky připravit na věci, které budou v následujících desetiletích zásadní. „Změny měly odstartovat již na přelomu let 2022 a 2023. Zpoždění je nemilé. Bek dal naštěstí prostor, aby se se souborem změn mohlo v budoucnu ještě pracovat. Bude tak šance vychytat nefunkční věci, o nichž ministr mylně rozhodl,“ poznamenal Plaga.
Ministr školství v úterý představil řadu změn ve školství, které se týkají aktualizace vzdělávacích rámcových programů. Týká se to například povinné angličtiny od první třídy. Povinně se na nový plán přejde v těchto ročnících od září 2027. Bek mimo jiné prohlásil, že se chce změnami přiblížit modelu školského systému na západě Evropy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Školské odbory hrozí protesty. Vládo, neházej nepedagogy přes palubu, vzkazují