Středa 14. květnaSvátek má Venku je 19 °C, Skoro Zataženo

Pozlátko po žižkovsku. Z nového baru se line nostalgie a hudba tuzemských DJs

Forbes Před 1 hodinou

Na místě kdysi legendárního baru Vlkova 26 otevřel před pár týdny bar nový. Jmenuje se Twist a najdete v něm to, co jeho provozovatelům v Praze chybělo: kombinaci naturálního vína, osvěžujících drinků a hlavně kvalitního hudebního programu vybízejícího k tanci.

Červená roleta a rotující větrák nad vchodem. To je vše, co najdete na místě nově otevřeného žižkovského baru Twist mimo jeho otevírací dobu. Ne o tolik jiný pohled na vás čeká i ve chvílích, kdy podnik, za nímž stojí Filip Pšeja, Štěpán Klíma, Vojtěch Loskot a Michael Šroubek a Jakub Dohnálek, otevírá své brány.

Na dveřích sice najdete jednoduchou nálepku s logem, velké cedule nebo vývěsní štíty vybízející k návštěvě ale nečekejte. Právě se chystáte vstoupit do baru, který je nejen svým vzezřením, ale i brandovou komunikací schválně nenápadný, a spíš než aby křičel do světa o své existenci, nabádá k tomu, abyste si ho pro sebe – jako hidden gem – objevili sami.

Při toulkách pražským Žižkovem, jehož ulice jsou bary a hospodami obsypané téměř nejvíce ze všech městských částí, to bude možná trochu oříšek. Doslovnou nápovědou ale může být fakt, že Twist, pod jehož podobou se podepsala architektka Tereza Klímová, vyrostl na místě ikonického baru Vlkova 26 ve stejnojmenné ulici.

„Ještě šest let zpátky byla Vlkovka naprostá legenda, ikona, hotspot,“ vypráví při prohlídce prostor jeden z autorů konceptu nového podniku a spolupodílník Štěpán Klíma. „Poslední čtyři roky ale klub dost upadl, což nakonec vedlo k tomu, že jsme se k němu dostali my. Klíče jsme dostali v listopadu minulého roku,“ říká k několik měsíců dlouhé rekonstrukci.

Nabídku na to prostor převzít pod svá křídla dostal vzpomínaný Filip Pšeja známý z oblíbeného letenského baru Luft poblíž Stromovky. Postupně k sobě přizval právě Štěpána Klímu – ten v minulosti zaštiťoval komunikaci pivovaru Obora, značku tvořil v začátcích i pro Almu nebo nedávno otevřený Centraal Fried Chicken – Vojtěcha Loskota, který dříve působil v Altenburgu 1964, a Michala Šroubka s Jakubem Dohnálkem z produkční společnosti weare.

Výsledkem tohoto spojení je povedená kombinace listening baru a klasického klubu a také místo, které jen tak v Praze nenajdete. Twist totiž není jen bar, kam si zajdete na pivo nebo drink po práci. Následovník Vlkovky a předtím také Hostince u Smrčků si vedle kvalitního pití zakládá především na hudebním programu.

O tom ostatně svědčí podoba celého baru z pera architektky Terezy Klímové, která se ještě pod záštitou 0,5 Studio a architekta Víta Svobody podílela na letenském podniku Sandwich Rodeo. Jejímu návrhu tak dominují nejen odhalené stěny – odkazující k bohaté historii místa –, ale především menší taneční parket, kam se v největším náporu vejde až padesát lidí.

Propracovaná je na místě i akustika. „Hudba je samozřejmě nejvíce koncentrovaná právě tady, na tanečním pódiu, slyšíte ji i u baru, ale také v první místnosti podniku. Nemusíte se však bát, že se neuslyšíte s lidmi u stolu jako v některých pražských podnicích. Máme tu na míru vytvořené akustické panely,“ říká Tereza Klímová.

Z místních repráků, které se naplno zapínají v půl desáté večer, uslyšíte nejčastěji rytmy groovu, housu, ale i italo-disca nebo rapu. Za hudební dramaturgií stojí Vojtěch Loskot a místní DJ pult budou obsazovat jména místní scény: v květnu to bude například DJka Marie Pravda nebo hudebník Ladislav Zensor známý jako Exhausted Modern.

Všechny zmíněné můžete znát například z vršovického klubu Ankali, který před několika dny ohlásil, že mu kvůli menší pocovidové návštěvnosti a dluhům hrozí zavření. „Chtěli jsme vytvořit takové místo, kam si můžete jít zatancovat se skleničkou v ruce, ale nevrátíte se domů v osm ráno úplně zničení,“ říká za všechny spoluprovozovatele Štěpán Klíma.

Zároveň, jak dodává, chtěli Praze nabídnout takový bar, kde si dáte dobré naturální víno a s půlnocí nebudete muset odejít domů. A protože v hlavním městě podle něj takový podnik chybí, hlavní inspiraci hledali v zahraničí. Našli ji například v amsterodamském baru Benelux, který se po 22. hodině mění na taneční parket, nebo podniku Murmur.

Jednoduché filozofii odpovídá i jednoduchý interiér. „Pořád jsme na Žižkově. Nechtěli jsme tu i vzhledem k historii vytvářet nějaké pozlátko. Podnik nemá být nijak elitářský, naopak jsme se tu snažili vytvořit normální prostor, do kterého se nebudete bát vstoupit z ulice,“ dodává architektka.

Až na nenápadný rohový bar se záměrně oprýskanou omítkou tedy narazíte, rozhodně nakoukněte dovnitř. Objednejte si tu signature drink Basilico – ten odkazuje ke koktejlu Basil Smash, který se podával ve Vlkově 26 – nebo sáhněte po skleničce pet-natu, usaďte se a počkejte si, až se tu rozjede hudební program.

Další takový totiž provozovatelé otevírat v dohledné době neplánují. Připomínají, že k samotnému konceptu, totiž uvolněnému music baru, je přivedl sám prostor prostoupený vzpomínkami na nejednu legendární hudební akci.

The post Pozlátko po žižkovsku. Z nového baru se line nostalgie a hudba tuzemských DJs appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek