Pleteniny od talentované grafické a textilní designérky Cindy Kutíkové, ručně háčkované kabelky od značky Alfreda Studio, ale i umělecké práce na papíře nebo úlovky z tuzemských a zahraničních vetešnictví. To všechno na vás nově čeká v jedné zastrčené ulici blízko Pražského hradu.
Jindy spíše potemnělá ulice se s blížícím se večerem mění k nepoznání. Turistické davy, které tu běžně denně procházejí z Nerudovy ulice směrem na Hradčanské náměstí, střídají místní mladí, mnozí z nich s výraznými barevnými šátky od grafické a textilní designérky Cindy Kutíkové.
Právě ona – a její kolegyně Adéla Hezinová se svou značkou Alfreda Studio – tu otevírá svůj vůbec první ateliér a showroom. K zakoupení a vyzkoušení tu jsou autorské háčkované kabelky, stejně jako nepřehlédnutelné barevné šály, svetry nebo kalhoty od jedné z výrazných tváří mladé designérské scény.
Jednoduchý koncept, díky kterému se mohou výrobky českých tvůrkyň dostat i do povědomí zahraničních návštěvníků Prahy, je součástí rozsáhlejšího projektu The Butchers Hill. Stojí za ním Magda Danel, ředitelka příspěvkové organizace Galerie Františka Drtikola v Příbrami.
To ona se rozhodla nabídnout Cindy Kutíkové a Adélé Hezinové prostory, které se na Radnických schodech v centru Prahy uvolnily. „Se Cindy už dlouhou dobu spolupracujeme na grafice pro galerii,“ osvětluje Magda Danel ono spojení. Adéla Hezinová se k absolventce UMPRUM přidala zase díky spolupráci na jejích ručně navlékaných korálkových projektech.
Iniciativa The Butchers Hill, řeznického vršku, odkazuje na středověkou historii masných krámů, které se na místě dnešního turisticky vytíženého místa nacházely. A vedle právě otevřeného showroomu a jen o pár schodů výše umístěného obchodu s uměleckými pracemi na papíře a nádobím z bleších trhů, který provozuje sama Magda Danel, má do budoucna velké plány.
Autorka iniciativy by ráda prostor úzké ulice, která i díky schodům a velkorysému prostranství před jednotlivými podniky může fungovat jako jakýsi netradiční městský dvorek, přeměnila na místo pro konání nejrůznějších kulturních a gastronomických akcí. Do budoucna má tak v plánu otevření bistra s jednoduchou českou kuchyní.



„Chceme tu vytvořit prostor, kde budeme prezentovat české umění na papíře, design, módu a řemeslo. Také tu plánujeme promítat dobové filmy, a využít tak přirozenou elevaci schodů. Další akce, které by se tu měly pořádat, jsou bleší trhy. Jsem vášnivá sběratelka starožitného nádobí. Vozím ho i ze zahraničí a už ho sama nemám kam dávat,“ říká Magda Danel k motivaci.
Její prostor s názvem Lenad, kde si můžete objednat i skleničku vína, se v následujících týdnech zaplní pracemi umělců na papíře, které si procházející turisté budou moci jednoduše srolovat do tuby a bez obtíží letadlem převézt domů. Magda Danel i Cindy Kutíková ale připomínají, že turisté nejsou ani pro jednu z nich primární motivací nebo kalkulem. Stejně jako na ně chce prostor mířit na místní.
„Turisté jsou spíš jen benefit. Tvorbu tomu přizpůsobovat nebudu. Nechci se kvůli tomu dostat do nekonečného módního koloběhu. Chci tu jen vystavit, co dělám. Pořád platí, že primární jsou pro mě grafické zakázky a tohle všechno okolo je volná tvorba,“ dodává Cindy Kutíková.
The post Řeznický vršek ožívá. Na Hradě vzniká místo pro české umělce, designéry i bleší trhy appeared first on Forbes.