Hned několik firem rozjíždí klinické testy látek, které brání tvorbě spermií nebo jim stavějí do cesty překážky. Když se startupům podaří uspět, ukousnou si podstatnou část z miliardového globálního trhu s antikoncepcí. Odborníci však podotýkají, že je před nimi ještě dlouhá cesta.
Ženy mají na výběr mnoho různých druhů účinné antikoncepce, muži mohou spoléhat zatím hlavně na kondomy, případně na vasektomii. Ale to by se mohlo brzy změnit, protože řada vědců, ale i firem se nyní pustila do vývoje preparátů pro muže.
Většina mužů by upřednostnila antikoncepci, kterou lze v případě potřeby vysadit. Na jejím vývoji nyní intenzivně pracuje několik týmů. Úspěšné dokončení první fáze klinických testů hydrogelu ADAM nedávno oznámil například americký biotechnologický startup Contraline.
Tento gel se pomocí injekce vstříkne do chámovodů, kterými za běžných okolností putují spermie. Vytvoří tam zátku bránící průchodu spermií. Gel výborně fungoval v testech u zvířat a nyní se osvědčil také u lidí.
Během třiceti dní po implantaci klesl počet pohyblivých spermií u mužů o 99,6 až 100 procent. Gel se zatím v klinických testech ukázal i jako velmi bezpečný. Druhá fáze klinických testů nyní podrobně přezkoumá jeho účinnost.
Právě způsob zavádění látky je jedno z možných úskalí mužské antikoncepce.
„Nejsem si jistý, jak by se muži do této antikoncepce hrnuli,“ upozorňuje Jaroslav Petr, odborník na reprodukční biologii z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Aplikace hydrogelu ADAM do nadvarlete je sice jednorázová, ale probíhá v lokální anestezii. „Obávám se, že muži tohle nebudou chtít podstoupit,“ myslí si profesor Petr.
Lepší variantou z pohledu aplikace je podle něj další vyvíjená antikoncepce pro muže – látka YCT529. „Ta se užívá orálně, i když se musí brát denně,“ srovnává Jaroslav Petr. Preparát brání tvorbě spermií ve varlatech.
Je průlomový v tom, že neovlivňuje hladiny hormonů, ale blokuje receptor pro kyselinu retinovou, která je za běžných okolností biologicky velmi aktivní, účastní se procesu růstu buněk. Studie vědců z University of Minnesota a odborníků působících ve firmě YourChoice Therapeutics publikovaná nyní v časopise Communications Medicine prokázala dobrý účinek preparátu u myší.
Čtyři týdny po jeho podání se u myších samců nevytvářely spermie. Ale nešlo o nevratnou změnu, do šesti týdnů po vysazení látky byli hlodavci opět plodní. „U makaků už musela být použita vyšší dávka a výsledek pak byl ‚skoro 100 procent‘,“ srovnává Jaroslav Petr. Tam se tvorba spermií zastavila za dva týdny po podání tohoto přípravku.
Dobré výsledky u zvířat vědce povzbudily k tomu, aby se pustili do testování u lidí. Kalifornská biotechnologická společnost YourChoice Therapeutics proto zahájila klinické zkoušky. Od investorů už na vývoj revoluční antikoncepce získala osmnáct milionů dolarů.
Vůbec poprvé přípravek v prosinci 2023 vyzkoušelo šestnáct mužů ve Velké Británii. Dosavadní výsledky ukazují, že je lék snášen dobře a nemá vážné nežádoucí účinky.
„Zatím ale není hotová ani první fáze klinických testů. Další nábor dobrovolníků začal v listopadu loňského roku a test je plánován na 44 týdnů, takže těžko můžeme dělat závěry,“ říká profesor Petr. Dokud nebudou výsledky první i druhé etapy testů, kdy se od hlídání bezpečnosti pokročí k ověřování účinnosti, je podle něj předčasné preparát YCT529 hodnotit.
Antikoncepci pro muže už více než desetiletí vyvíjí i společnost Eppin Pharma. Sází na malou organickou sloučeninu, která se váže na protein na povrchu lidských spermií, což vede ke ztrátě jejich pohyblivosti. Tato nehormonální léčba působí rychle a neovlivňuje produkci spermií.
Firma má za sebou úspěšné experimenty na zvířatech. Klinické zkoušky u lidí by ráda zahájila koncem letošního roku. Společnost vedená někdejším univerzitním profesorem Michaelem O’Randem nyní shání dostatek finančních prostředků, protože klinické testování je nákladné.
Na další nehormonální mužské antikoncepci pracují výzkumníci vedení Martinem Matzukem z Baylor College of Medicine. „Už po sedmi dnech jsme začali pozorovat pokles pohyblivosti spermií,“ říká Matzuk s tím, že látka CDD-2807 byla zatím s úspěchem otestována u myší.
Nyní se chystají klinické zkoušky u lidí. Vědci zatím preparát vyvinuli ve formě, kterou lze podat pouze injekčně. „Pracujeme však na vývoji tablet,“ sdělil Matzuk časopisu C&EN. Jedině tak může být lék podle expertů komerčně úspěšný.
Potvrzují to i průzkumy mezi potenciálními uživateli. Nejpreferovanější jsou tablety, a nejlépe takové, které se berou třeba jen jednou týdně. V případě injekcí již zájem mužů o antikoncepci značně oslabuje. Respondenti také odmítali preparáty, které by ovlivňovaly hladiny testosteronu a dalších hormonů.
Muži se přestávají bát
Vynalézt takovou látku by byl pro danou firmu zlatý důl: globální trh s veškerou antikoncepcí momentálně dosahuje objemu 25 miliard dolarů. Společnost Global Market Insights (GMI) očekává, že tento trh navíc poroste o šest procent ročně. Po roce 2030 by tak jeho velikost měla přesáhnout čtyřicet miliard dolarů.
Dlouho byl brzdou fakt, že se muži k antikoncepci omezující produkci spermií stavěli rezervovaně. Ale i to se postupně mění.
Nedávné šetření provedené Gatesovou nadací a Iniciativou pro mužskou antikoncepci mezi 3000 respondenty ukázalo, že do roka po zavedení do praxe by pilulku pro muže bylo ochotných vyzkoušet téměř čtyřicet procent respondentů. Do pěti let od uvedení na trh by ji otestovalo 78 procent mužů.
Obrat v přístupu k mužské antikoncepci naznačuje i fakt, že v poslední době roste zájem o vasektomii. Chirurgický zákrok, při kterém dochází k přerušení chámovodů za účelem sterilizace, podstupuje v Česku každý rok zhruba tisíc mužů. Meziročně se poptávka po tomto zákroku zvyšuje zhruba o deset procent.
Vytvořit mužskou antikoncepci je tedy jedna věc. Vytvořit ji ale takovou, aby ji muži opravdu užívali, je věc druhá. A od toho se bude případný byznysový úspěch odvíjet.
The post Startupy závodí, kdo zastaví spermie jako první. Muži chtějí hlavně pohodlí appeared first on Forbes.