Jsme to, co nás obklopuje. Proto tak moc záleží na kvalitě prostředí, ve kterém žijeme. Může to být malý byt, karavan i rodinný dům. Mnohem důležitější je, co je uvnitř a jak je bydlení zařízené. Právě to totiž ovlivňuje náš spánek, naši energii, spokojenost a naše zdraví. Jak na tom zapracovat?
Podle údajů organizace Healthy Buildings Program, která spadá pod Harvard, trávíme doma 65 procent veškerého svého času, a tak na nás právě domácí prostředí působí nejvíce.
Potvrzuje to i nedávná studie publikovaná v časopise Aging & Mental Health, podle níž jsou nekomfortní bytové podmínky spojeny s nižší psychickou pohodou, zvlášť u starších dospělých, ale dotýká se to i mladších.
Italský výzkum mezi více než osmi tisíci studenty během pandemie koronaviru ukázal, že ti, kdo bydleli v malých a špatně vybavených bytech, měli až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost středně těžké až těžké deprese ve srovnání s těmi, kteří bydleli v kvalitnějších podmínkách.
Výzkum, který zmiňuje časopis Journal of Environmental Psychology, zase ukazuje, že nepořádek v domácnosti negativně ovlivňuje psychickou pohodu, zvyšuje stres a snižuje schopnost koncentrace.
Přinášíme proto seznam věcí, které dělají domov šťastnějším a zdravějším místem.
Čistější vzduch i prostředí
Začněte od základů a nejprve domácnost zbavte nadměrné vlhkosti, která může způsobovat dýchací problémy, alergie, chronickou únavu či bolesti hlavy. Pusťte dovnitř vzduch a světlo. Bude se vám lépe dýchat a podpoříte svůj denní režim.
Světlo potřebujeme. Ovlivňuje naši psychickou pohodu i zdraví. Červené světlo, modré světlo… o tom se mluví často. Inteligentní Lightway Energy Reaktor zachycuje a násobí denní světlo a svým nastavitelným zdrojem optimalizuje cirkadiánní rytmus člověka.


Zbavte se nepříjemných pachů
Pokud nepomůže zmíněné větrání, zkuste třeba aktivní uhlí, leccos zvládnou kvalitní svíčky (vyhněte se těm parafínovým) a difuzéry. Někdy jsou však pachy uložené hluboko uvnitř textilií, ale i zdí. Bude to možná chtít důkladně vyčistit, případně vyměnit koberce, závěsy nebo čalounění. Zvažte také vyměnit nebo odstranit tapety, případně nově vymalovat.
Nepodceňujte ani vliv hluku
Podle závěrů rozsáhlé studie organizace WHO ztratí společnost milion zdravých let života v důsledku hluku. Nejde přitom jen o hluk z ulice, ale negativně působí i špatně nastavená akustika uvnitř bytu.
Vylepší ji koberce, závěsy nebo těžké kusy nábytku či knihovny. Existují už ale i akustické obrazy na zeď nebo stylové tapiserie. Kde můžete, používejte přírodní materiály, jako jsou různé typy dřeva, bavlna nebo len, které jsou ke zdraví vždy šetrnější.
Zaměřte se na spánek
Velmi pečlivě si vyberte polštář a také matraci, které odpovídají vašemu stylu spánku. Technologie polštářů se v posledních letech výrazně vyvinula a uspokojí spáče na boku, osoby s bolestí zad a krku, těhotné ženy i různé preference měkkosti.
Matrace by měla být spíše tvrdá, ale i ji byste měli vybrat svému tělu na míru. Ložnice by měla být večer a v noci tmavá, tichá a chladná. Teplota by se měla pohybovat mezi 18 a 24 stupni Celsia a ideálně by měl proudit přísun čerstvého vzduchu.
Nebojte se vytvořit si na spaní vlastní prostor. Obrovská postel a matrace na míru jsou pravou odměnou po náročném dni.
Oddělené ložnice už nejsou tabu. To, že si páry například kvůli chrápání nebo neklidnému spaní jednoho z nich volí oddělené ložnice, se dnes pomalu stává normou.



Ideální je také nespojovat ložnici s pracovnou. Jednak kvůli modrému světlu z obrazovek, do kterých bychom se neměli dívat alespoň dvě hodiny před spaním, ale také proto, že ložnice by měla sloužit jen za účelem odpočinku.
Zvykněte si na pořádek
Pořádek doma znamená pořádek v hlavě. Znamená také snazší schopnost soustředění a řešení problémů. Mozek vnímá nepořádek jako nedokončený úkol. Zvykněte si proto, že každá věc má u vás doma svoje místo a zkuste ji tam vracet.
Aby se tohle pravidlo dalo snadno dodržovat, bytoví designéři doporučují nezahltit prostor věcmi. Když totiž kvůli uklizení jedné věci musíte pohnout s pěti jinými, je jasné, že se vám do toho nikdy nebude chtít.
Se zpřehledněním a vizuálním pročištěním domácnosti mohou pomoci i doplňky s čistými liniemi. Mramorové šachy L’Objet portugalského designéra Elada Yifracha takto plní nejen herní, ale i elegantní funkci.



Nechte svůj domov dýchat. Každá dekorace si kolem sebe zaslouží svůj prostor, aby vynikla, ale také přispěla ke klidné atmosféře.
Nebojte se barev
Necítíte se doma tak, jak byste mohli? Teplý, příjemný pocit a útulnou atmosféru pomohou vytvořit syté, hluboké odstíny. Nenechte se odradit současnými trendy nebo cizími doporučeními. Vybrané barvy se musejí vždy líbit především vám.
Zvlášť u ložnice myslete na to, že by barvy měly působit uklidňujícím dojmem. Ostře červená nebo černá tedy nebudou úplně ideální, ale jak zmiňuje deník Washington Post, dokonce i cihlově červený zemitý odstín už byl zařazen na seznam uklidňujících a útulných barev.
Nezatracujte bílou. I když se o ní často mluví jako o „nebarvě“, nabízí nekonečné množství odstínů. A jemná béžová už vytváří úplně jiný dojem než ledově bílá.
I při výběru barev vám pomůže příroda – inspirujte se jejími odstíny, přinesete tak do svého domova svěžest a klid.
Přidejte zeleň
Dodá bytu na útulnosti, ale přinese i čistší vzduch. Vyberte si rostliny podle svých schopností a možností. Monsteru, fíkus či zamiokulkas zvládne i květinový začátečník.
Malou zahrádku třeba s bylinkami můžete vytvořit i na balkoně nebo v truhlíku za oknem. Je dokázáno, že kontakt s květinami a práce se zeminou mají na lidskou psychiku blahodárný vliv.


Podle Journal of Health Psychology je vliv péče o rostliny na člověka podobně přínosný jako péče o domácího mazlíčka. Pokud se nechcete starat o rostliny nebo rovnou pořizovat psa nebo kočku, dopřejte si rostlinné a zvířecí motivy.
Odvažte se
Abyste se doma cítili dobře, měl by interiér odrážet vaši osobnost. Skvělou cestou, jak ji vyjádřit, jsou obrazy. Jen při jejich věšení myslete na symetrii, více obrazů u sebe by vždy měla spojovat jedna linie. Mohou být zarovnané nahoře, dole nebo na střed. Ideální je výška očí, zvlášť u menších pláten nebo fotografií.
Pořiďte si i výstřední lustr. Dodává prostoru osobitost a proměňuje byt na domov.


Přidejte dotek luxusu. Za auta a oblečení jsme ochotní utrácet, ale na bydlení zapomínáme. Přitom krásná věc v interiéru může dělat výrazně větší radost než další z mnoha svetrů či hodinek.
The post Šťastnější a zdravější. Inspirujte se tipy, jak vylepšit atmosféru a pohodlí domova appeared first on Forbes.