Páteční jednání v Istanbulu mír nepřineslo, Evropská unie naopak po vyslechnutí naprosto neakceptovatelných požadavků Moskvy jedná o dalším balíčku protiruských sankcí. Z pohledu přívrženců Vladimira Putina jde o nehoráznost.
ČTĚTE TAKÉ: Putin by se Zelenským jednal jen při podpisu kapitulace. V Istanbulu je zbytečný, míní Just
Alespoň podle toho, jak celou záležitost v televizním vysílání komentoval propagandista Vladimir Solovjov.
„Schvalují sedmnáctý balíček protiruských sankcí. A říkají, že to nemá nic společného s jednáním v Istanbulu. Tak si pojďme posvítit na místa, kde se dnes v Evropě rozhoduje, a řekněme, že to nemá nic společného se schůzkou v Istanbulu, ano?“ prohlásil nazlobeně na stanici Rossija 1.
Ona místa vzápětí i konkretizoval.
„Jedná se pouze o odvetu za sedmnáctý balíček sankcí. Prostě je vymažeme z mapy. Elysejský palác v Paříži je dávno zastaralý, není tam vůbec co dělat. Berlínské říšské kancléřství zase můžeme bombardovat čistě ze zvyku. Jen tak, ze zvyku,“ řekl posměšně.
Jsme připraveni válčit věčně, tvrdí Moskva
Vedoucí ruské delegace na prvních přímých rusko-ukrajinských rozhovorech po třech letech, které se v pátek uskutečnily v Istanbulu, hovořil mimo jiné o tom, že Rusko je připraveno válčit třeba věčně, uvedl zpravodajský server Meduza.
„Nechceme válku, ale jsme připraveni bojovat ještě rok, dva, tři – tak dlouho, jak bude potřeba. Se Švédskem jsme (za cara Petra I. Velikého) bojovali 21 let. A jak dlouho jste připraveni bojovat vy?“ zeptal se šéf ruské delegace Vladimir Medinskij Ukrajinců. Napsala to Meduza s odvoláním na příspěvky novináře listu The Economist Olivera Carrolla, který se zase odvolával na „dobře informovaný zdroj“ od jednacího stolu. Medinského vyjádření ve stejném znění citovala s odvoláním na dva zdroje také agentura Reuters.
Rusko podle Carrolla vyhrožovalo Ukrajině okupací Sumské a Charkovské oblasti, které leží na severovýchodě země, a požadovalo, aby Ukrajina stáhla své jednotky z celého území čtyř regionů, které Rusko částečně okupuje a které Moskva prohlásila za připojené k Ruské federaci. Ukrajinské zdroje podle Meduzy uvedly, že Rusko také požadovalo, aby Kyjev uznal ruskou anexi Krymu. Naopak 30 dní příměří, které prosazovala ukrajinská strana, ruská delegace odmítla.
Oficiálně strany oznámily, že se domluvily na výměně zajatců, po tisíci z každé strany. Pokud se tak skutečně stane, půjde o největší výměnu od rozpoutání války v únoru 2022. Termín je však zatím neznámý. Medinskij prohlásil, že se dá čekat v nejbližších dnech. Uvedl také, že Ukrajina požádala o přímé jednání mezi Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským, což ruská delegace „vzala na vědomí“.
Na ukrajinské tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj potvrdil zprávy médií, že ruská strana předložila „řadu nepřijatelných požadavků“. Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval k zavedení „silných sankcí“ proti Rusku, pokud Moskva odmítne bezpodmínečné příměří.
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Turkova obliba padá s výsledky Motoristů. Nejlépe si vede Babiš, jak si stojí Fiala?