Ceny ropy na světových trzích klesají. Možnost obnovení vysokých cel na dovoz do USA, jež vláda prezidenta Donalda Trumpa označuje za reciproční, podle agentury Reuters vyvolala otázky ohledně poptávky před očekávaným zvýšením těžby ze strany skupiny OPEC+.
Severomořská ropa Bent kolem čtvrtečního večera zlevňovala o 0,81 procenta na 68,55 dolaů za barel, zatímco barel americké lehké ropy WTI se ve stejnou dobu obchodovala za 66,85 dolaru, což odpovídá dennímu poklesu o 0,9 procenta
Oba typy komodity ve středu dosáhly týdenních maxim poté, co Írán pozastavil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).
To podle Reuters zvýšilo obavy investorů, že by se přetrvávající spor o íránský jaderný program mohl opět vyvinout v ozbrojený konflikt.
Ceny podpořila také předběžná obchodní dohoda mezi USA a Vietnamem. Nejistota stran vývoje amerických cel však zůstává značná.
Devadesátidenní pauza v zavádění vyšších amerických cel končí 9. července a několik velkých obchodních partnerů, včetně Evropské unie a Japonska, ještě neuzavřelo obchodní dohody, což vyvolává obavy ohledně ekonomických dopadů na poptávku po pohonných hmotách.
Očekává se, že skupina producentů ropy OPEC+ tvořená členy Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich partnery včetně Ruska, se na víkendovém zasedání dohodne na dalším navýšení těžby o 411 tisíc barelů denně.
K negativnímu sentimentu na trzích přispěl průzkum v čínském soukromém sektoru. Podle něj aktivita ve službách v Číně, jež je největším světovým dovozcem ropy, rostla v červnu nejpomaleji za posledních devět měsíců, protože poptávka oslabila a nové exportní zakázky poklesly.
The post Ceny ropy jdou dolů. Za poklesem stojí hrozba cel a plány na rozšíření těžby appeared first on Forbes.