Čtvrtek 03. červenceSvátek má Venku je 23 °C, Zataženo Déšť

Dejte už pokoj, tady je 16 milionů. Trump uspěl s bizarní žalobou proti televizi CBS

Forbes Před 6 hodinami

Donald Trump má s vyvoláváním nesmyslných, či přímo bizarních soudních sporů bohaté zkušenosti. Většinou však končí stažením nebo zamítnutím žaloby. Tentokrát ale s vlastníkem televizní stanice CBS dosáhl mimosoudního vyrovnání v hodnotě šestnácti milionů dolarů, zhruba 335 milionů korun.  

Donald Trump má žaloby rád. A nebojí se žádat odškodné v sumách, které jsou zhruba o řád výš než horní hranice rozumného pásma. 

Jako v roce 2005, kdy novinář Timothy O’Brien v Trumpově knižní biografii napsal, že ve skutečnosti není miliardář, jelikož skutečná hodnota jeho jmění je někde mezi 150 až 250 miliony amerických dolarů. Trump O’Briena zažaloval s tvrzením, že jeho net-worth bude spíš pět až šest miliard dolarů. 

Jako požadované odškodné za „podhodnocování“ jmění si Trump řekl o… pět miliard dolarů. Ano, miliard. Což soudce z New Jersey v roce 2009 shodil ze stolu. 

Loni v říjnu Trumpův tým podal žalobu na americkou televizní stanici CBS a její mateřskou společnost Paramount Global. Důvod?

Prý upravili rozhovor s Kamalou Harris tak, aby tehdejší kandidátka na prezidentku vypadala chytřejší, než je ve skutečnosti. Trump to během vrcholící předvolební kampaně označil za klamání diváků a řekl si o odškodné. Dvacet miliard dolarů. 

Jak jsme mohli vidět o měsíc později u voleb, pokud Trumpova kampaň skutečně utrpěla nějaké šrámy, mělo to minimální dopad na výsledek. Rozhodně ne dopad v hodnotě jmění Renáty Kellnerové s rodinou.

Přívlastky, kterými Trumpovu žalobu CBS v uplynulých měsících častovali experti na americké právo, zahrnovaly slovíčka „bezdůvodná“, „pochybná“ či „frivolní“. 

Střih, který CBS provedla, byl totiž naprosto standardní praxí v televizní žurnalistice, která pracuje s časovým omezením. A která nijak nezkresluje fakta.

Co přesně provedla stanice CBS u editace rozhovoru s Kamalou Harris?
  • Trumpova soupeřka v předvolebním klání dala v říjnu 2024 „tradiční“ rozhovor pořadu 60 Minutes na CBS. Trump nabídku stejného rozhovoru odmítl.
  • U dotazu k dění v Izraeli se ve vysílání objevily dvě verze její odpovědi: verzi číslo 1 CBS odvysílala v rámci promování rozhovoru, verzi číslo 2 pak v samotném rozhovoru.
  • Ve verzi 2 má Kamala Harris lehce uhlazenější odpověď než ve verzi 1, ale říká prakticky stejně prázdné proklamace. Trump to komentoval slovy, že její skutečnou odpověď CBS vystřihla.
  • Stanice reagovala zveřejněním doslovného přepisu kompletního rozhovoru, v němž je vidět, že jednička i dvojka jsou ve skutečnosti obě součástí jedné dlouhé odpovědi, ve které se Kamala Harris do značné míry opakuje.
info Co přesně provedla stanice CBS u editace rozhovoru s Kamalou Harris?
Co přesně provedla stanice CBS u editace rozhovoru s Kamalou Harris.

Zástupci stanice v úvodu soudního sporu říkali, že se budou bránit všemi dostupnými prostředky. Dávalo to smysl, protože většina právních expertů soudní spor líčila jako jednoduché vítězství pro CBS. Přesto se majitel stanice raději s Trumpem dohodl na mimosoudním vyrovnání. 

Sice bez omluvy, což Trump také požadoval, zato s šestnácti miliony dolarů pro jeho budoucí prezidentskou knihovnu. 

Ve srovnání s původně požadovaným odškodným dvacet miliard dolarů to vypadá jako drobné. Ovšem samotná hrozba vleklého, mimořádně nákladného soudního procesu se v jeho rukou ukázala jako silná zbraň proti novinářům z „tradičního“ média, kterými Trump zcela otevřeně pohrdá.

Jak přesně tedy Trumpovi právníci dotlačili společnost Paramount k zaplacení šestnácti milionů dolarů, i když s největší pravděpodobností nic nezákonného neprovedla? 

Zřejmým důvodem snahy o brzké ukončení soudních tahanic je aktuálně probíhající obří fúze, v níž se Paramount Global (majitel CBS) spojuje se společností Skydance Media. 

info Foto The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons (Public domain)
Donald Trump se netají svým nevraživým vztahem k novinářům.

Soudní spor představoval vážný problém pro Paramount, zejména pro jeho ovládající akcionářku Shari Redstone, která by na dohodě se Skydance mohla vydělat stovky milionů dolarů. Pravděpodobně proto Redstone v dubnu prohlásila, že preferuje urovnání sporu.

Jakmile se Trump v lednu ujal úřadu, vedení společnosti Paramount usilovalo u žaloby o mimosoudní vyrovnání. Kritici této snahy, ať už uvnitř, nebo vně CBS, popisovali podle CNN navrhované řešení termínem „úplatek“. 

Další možný tlak na urovnání sporu mohlo představovat počínání agentury FCC (Federal Communications Commission), která má v USA na starost dohled nad televizním a rozhlasovým vysíláním. V čele agentury, která by měla být politicky nezávislou, je od ledna Trumpův nominant Brendan Carr.

Notné pochybnosti o jeho politické nezávislosti však vyvolává malá zlatá podobizna Donalda Trumpa, kterou Carr nosí na svém obleku jako odznak. FCC s Carrem v čele momentálně v souvislosti se soudním sporem prošetřuje údajné zkreslování informací stanicí CBS. 

Pro Paramount je to značný problém – jestli má jeho fúze proběhnout, FCC musí posvětit přesun licencí všech stanic CBS na nového majitele. Úředníkům z FCC přitom zákon nenařizuje žádnou lhůtu, ve které musejí tohle rozhodnutí udělat, takže čistě teoreticky by mohli fúzi Paramountu zdržovat donekonečna. 

Fake news

Donald Trump si proto v soudním sporu se CBS mohl navzdory bizarnímu claimu o zmanipulovaném rozhovoru připsat malé vítězství. Zjistil také, že vleklé a nákladné soudní spory jsou pro média problém.

Jeho útoky na kritické zpravodajství nejsou žádnou novinkou. Od svého prvního mandátu ale přitvrdil. Kromě častování klasickými termíny jako „fake news“ či „disgrace“ tentokrát například usnadnil orgánům činným v trestním řízení předvolávání novinářů a žádosti o přístup k jejich záznamům. 

Také vyzval republikány v Kongresu k osekání rozpočtů veřejnoprávních stanic NPR a PBS na nulu a začal mnohem víc promlouvat do seznamu novinářů s přístupem do Bílého domu.

Zde postupně nahradil část tradičních televizí a deníků různými konzervativními platformami. Místa některých novinářů zaujali podcasteři a jiní influenceři podporující politiku Donalda Trumpa. 

Tiskové konference v Bílém domě momentálně probíhají tak, že většinu prostoru pro dotazy získávají nekritické otázky výše zmíněných. 

V březnu Trump dokonce na půdě amerického ministerstva spravedlnosti prohlásil následující: „Věřím, že CNN a MSDNC (zkomolenina názvu stanice MSNBC se zkratkou pro vedení demokratické strany DNC, pozn. red.), které z 97,6 procenta píšou o mně špatně, jsou politickými divizemi Demokratické strany. Podle mého názoru jsou opravdu zkorumpované a nelegální. To, co dělají, je nelegální. (…) A to musí přestat.“

Spor se CBS přitom ukazuje, že hrozba vleklého soudního sporu v kombinaci s tlakem FCC je na kritické televize silná zbraň.

Zpravodajským médiím na klidu nepřidává ani otevřená podpora šéfa FCC Trumpově tvrdého přístupu k nim. Když magazín Hollywood Reporter napsal o Carrovi článek s titulkem „Trumpův mediální pitbul se utrhl z vodítka“, Carr na to reagoval slovy „haf haf“.

Woof woof ! pic.twitter.com/V9lKidHDZ9

— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) March 19, 2025

Bizarní soudní historie

Donald Trump má s bizarními soudními spory bohaté zkušenosti. Například už v roce 1973 se na tehdy sedmadvacetiletého Trumpa, který tou dobou vedl rodinný newyorský realitní byznys teprve dva roky, upřela pozornost celých Spojených států kvůli federální žalobě ohledně údajné rasové diskriminace zaměstnanců. 

Od roku 1973 až do startu jeho prezidentství v roce 2016 byli Trump a jeho firmy zapojeni do neuvěřitelného množství více než čtyř tisíc sporů u federálních a státních soudů, které se týkaly nemovitostí, pomluv, daní či jiných témat.

Trump soudní spory miluje, což bylo vidět například u jeho vystoupení v roce 2016 ve Fort Worth v Texasu, kde mimo jiné prohlásil, že může zpravodajské organizace „zažalovat tak, jak ještě nikdy zažalovány nebyly“.

Neméně často míří žaloby i na něj. Trump a jeho firmy se takto mnohokrát ocitli pod právní palbou jeho bývalých obchodních partnerů, konkurentů, či dokonce rodiny a osobních známostí.  

info Foto Profimedia
Donald Trump se podivným soudním sporům rozhodně nebrání, přestože v nich málokdy uspěl.

Jen počet žalob kolem jednoho člověka a jeho byznysové entity nemá v historii Spojených států obdoby. Proto nepřekvapí, že v dlouhatánském seznamu je pár vyloženě nesmyslných položek, k nimž řadíme i nedávný spor se CBS.

Tyhle Trumpovy žaloby ve většině případů končí jejich stažením nebo tím, že je soud ještě před začátkem samotného procesu vyhodnotí jako nesmysl. Je to vidět například na Trumpově právním boji proti výsledku voleb z roku 2020, v nichž ho jasně porazil Joe Biden. 

Trumpův tým podal celkem šedesát žalob, v nichž výsledek napadal. Celkem 47 z nich jeho právníci nakonec buď stáhli, nebo jim je shodil ze stolu soud. U sedmi soudní proces stále probíhá, v pěti případech soud rozhodl v Trumpův neprospěch. Pouze v jediném případě mu dal soud za pravdu.

Konkrétně nejvyšší soud státu Wisconsin, který uznal, že si jedna z tamních volebních komisí špatně vyložila pravidla sčítání korespondenčních hlasů. Nutno nicméně dodat, že tato chyba neměla na finální výsledek voleb v příslušném obvodě žádný vliv.   

A pak jsou zde spory, které jinak než přívlastkem bizarní označit nejde. Pro všechny, co dočetli až sem, přinášíme výběr těch vůbec nejbizarnějších žalob, které kdy Donald Trump a jeho firmy podali:

Trump vs. Palm Beach (1995, 2010, 2015)

Trump opakovaně žaloval floridský okres Palm Beach za to, že prý úmyslně vede letecký provoz přes jeho resort Mar-a-Lago s cílem poškodit ho. 

V roce 2015 Trump vztyčil v Mar-a-Lago 24 metrů vysoký stožár s americkou vlajkou, což je proti tamním stavebním předpisům. Když dostal pokutu 250 dolarů za každý den se vztyčeným stožárem, zažaloval město s tím, že prý byla porušena jeho vlastenecká práva. Výměnou za prominutí pokut žalobu stáhl.

Trump vs. kuchaři (2015)

Trump zažaloval šéfkuchaře Geoffreyho Zakariana a Josého Andrése za to, že dali výpovědi z jeho restaurací ve Washingtonu. Kuchařům vadily Trumpovy komentáře na adresu mexických přistěhovalců. „Přinášejí sem drogy, zločin, znásilňují a někteří z nich, předpokládám, jsou dobří lidé,“ prohlásil mimo jiné během své první prezidentské kampaně Donald Trump.   

Trump vs. Skotsko (2013)

Trump zažaloval i skotskou vládu za to, že u jeho golfového hřiště ve Skotsku postavila větrné elektrárny. S argumentem, že kazí výhled a jsou špatné pro byznys.

Trump vs. Trump (90. léta)

Svou první manželku Ivanu Donald Trump po rozvodu zažaloval za to, že pro své podnikání stále využívá příjmení Trump.

The post Dejte už pokoj, tady je 16 milionů. Trump uspěl s bizarní žalobou proti televizi CBS appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek