Čtvrtek 29. květnaSvátek má Venku je 11 °C, Oblačno

Drazí krajané: Asmat Šanava z Karlových Varů řeší problémy ruského organizovaného zločinu i ruského státu

Investigace.cz Před 1 týdnem

Asmat Šanava, majitelka karlovarské restaurace Pirosmani, je nepostradatelnou osobou jak pro ruský organizovaný zločin, tak pro ruský stát. Pracuje jako zprostředkovatelka – zajišťuje platby, zakládá společnosti a koordinuje schůzky. Koncem devadesátých let přijela do Karlových Varů spolu se svým manželem. Ten krátce poté zemřel. Asmat Šanava však zůstala a své vazby rozšířila i na primátorku Karlových Varů.

Projekt „Drazí Krajané“

Dánská veřejnoprávní televize DR získala od důvěryhodného zdroje více než 49 000 e-mailů a přes 22 000 dokumentů ze čtyř e-mailových schránek napojených na ruskou státní organizaci s názvem Nadace pro podporu a ochranu práv krajanů žijících v zahraničí, známou pod zkratkou Pravfond. Tato nadace byla založena v roce 2011 dekretem ruského prezidenta a podle zjištění DR a evropských zpravodajských služeb funguje jako nástroj Kremlu pro šíření propagandy, dezinformací a dalších vlivových operací v Evropě i jinde ve světě.

 

DR sdílela dokumenty s investigativní sítí OCCRP, která koordinovala mezinárodní novinářský projekt za účasti 28 mediálních partnerů, včetně investigace.cz.

 

Uniklá data pokrývají celou dobu existence Pravfondu – od začátku jeho činnosti v roce 2012 až do listopadu 2024. Obsahují komunikaci nejméně 21 043 unikátních e-mailových adres, jež odesílaly nebo přijímaly zprávy.

 

Mezi dokumenty je mimo jiné přes 360 grantových smluv, které ukazují, že Pravfond rozdal nejméně 6,3 milionu dolarů příjemcům v Evropě, Spojených státech, Austrálii a dalších zemích. Investigace.cz prozkoumala grantové smlouvy určené žadatelům v Česku a s nimi spojenou komunikaci.

Ilustrační grafika: James O’Brien/OCCRP

Restaurace Pirosmani, nesoucí jméno slavného gruzínského malíře, je malý podnik. V hlavní místnosti jsou jen čtyři stoly a stěny přeplněné obrazy s fotografiemi Asmat Šanavy, na nichž pózuje s celebritami, mimo jiné i s Václavem Klausem a jeho ženou Livií. Jsou tři hodiny odpoledne a restaurace zeje prázdnotou. Obsazen je pouze jeden stůl, u kterého sedí Asmat se starším mužem. Nic nejedí ani nepijí, jen o něčem horečně diskutují. Jakmile vstoupíme, hovor utichá, společník se loučí a odchází.

V zařizování a řešení záležitostí ale Asmat Šanava pokračuje i po jeho odchodu. V přilehlé místnosti, která je od restaurace oddělena jen závěsem, začne telefonovat. Směsicí ruštiny a gruzínštiny někomu do telefonu říká: „Vyřeším to… budu tam za 30 minut.“ Do kabelky Louis Vuitton pak vhodí několik nezbytností, projde restaurací a nasedne do svého černého mercedesu zaparkovaného naproti přes ulici. Podle její sestřenice, která v restauraci pracuje jako obsluha, se v dohledné době nevrátí. „Taková už je. Prostě je celý den pryč, řeší věci,“ dodává.

Šanava a rusko-gruzínský organizovaný zločin

Restaurace Pirosmani se nachází ve strmé dlážděné ulici Kolmá v třípodlažním domě. Na stejné adrese je nebo v minulosti bylo registrováno dalších osm společností. Minimálně u tří z nich se redakci investigace.cz podařilo dopátrat, že tyto firmy patří samotným šéfům ruských kriminálních klanů, takzvaným vorům v zakoně, nebo dalším významným postavám ruského organizovaného zločinu. Další tři vysoce postavení členové ruského organizovaného zločinu figurují ve firmách, kde má Asmat Šanava podíl. 

Odkud čerpáme informace

Při našem pátrání jsme pracovali s českými a americkými soudními dokumenty, informacemi z databází ruského ministerstva vnitra a webové stránky primecrime.ru, což je online databáze zaměřená na dokumentaci a sledování aktivit ruského organizovaného zločinu, zejména tzv. zlodějů v zakoně (воры в законе). Tento termín označuje nejvyšší titul v hierarchii organizovaného zločinu v postsovětském prostoru. Web často využívají novináři, výzkumníci a bezpečnostní analytici, kteří se zabývají ruským a postsovětským podsvětím.

V České republice je pro zápis sídla společnosti nutné předložit u rejstříkového soudu písemný souhlas majitele nemovitosti. Registrace těchto společností tedy nemohla proběhnout bez souhlasu majitele domu v Kolmé ulici. Majitelkou byla do roku 2006 Asmat Šanava, která tehdy dům prodala svému synovi Kosmanu Mikavovi za tři a půl milionu korun.

Gia Lapša

Asmat Šanava se dostala do kontaktu s organizovaným zločinem dávno před tím, než přijela do Karlových Varů. Během jejího pobytu v Moskvě měl u ní doma nahlášenou adresu i Gia Kvaracchelia, v podsvětí známý jako Gia Lapša a považovaný za jednoho z vlivných představitelů gruzínského organizovaného zločinu, konkrétně za vora v zakoně.

V minulosti Kvaracchelia patřil k nejbližším spolupracovníkům nechvalně proslulého Šakro Molodoje (Zacharije Kalašova alias Šakra Mladého). Na starosti měl finance, takzvaný obščak – tedy pokladnu zločinců, jež kdysi sloužila jako společný fond pro členy klanu v nouzi, později ji vorové v zakoně využívali pro své soukromé potřeby. 

V minulosti Gia Kvaracchelia patřil k nejbližším spolupracovníkům nechvalně proslulého Šakro Molodoje (Zacharije Kalašova alias Šakra Mladého). Zdroj: vorvzakone.ru/primecrime.ru

Na adrese v Kolmé ulici tak byly registrovány firmy, v nichž figurovala i tato jména:

Besik Sočinský

V roce 1998 koupil manžel Asmat Šanavy, Konstantin Mikava, v Karlových Varech třetinový podíl ve firmě RANimpex, a stal se tak jejím největším podílníkem. Dalším podílníkem byl Bessiki Bachsaliani, vor v zakoně ze Soči. Přestože Konstantin Mikava zemřel už v devadesátých letech, ve firmě je stále veden jako společník. Firma je od roku 2020 v likvidaci. 

Levan Džangveladze

Džangveladze byl vlivnou postavou v gruzínském podsvětí a proslul především jako bratr Meraba Džangveladzeho, jednoho z nejvýznamnějších vorů v zakoně v postsovětském prostoru, jenž vystupoval i pod jménem Merab Suchumsky. Levan působil mezi lety 2010 a 2022 jako ředitel a spolumajitel ve firmě VIOLETA trade, založené v roce 2010.

Levan Džangveladze, známý v podsvětí jako „vor v zakoně“ Merab Suchumský a jeden z vůdců klanu Džangveladze-Oniani (vlevo), a jeho bratr Levan (vpravo), který sice nebyl „vorem“, ale byl považován za „šedého kardinála“ klanu. Levan byl zavražděn v roce 2025 v Tbilisi. Zdroj: Primecrime.ru

Ačkoli titul vora sám nikdy nenesl, hrál klíčovou roli v organizaci svého bratra, zejména v oblasti legálních a pololegálních obchodních aktivit. Právě proto, že nebyl korunovaným vorem v zakoně, se na něj nevztahoval vorský kodex. Mohl tedy nakládat s financemi klanu, zakládat firmy a provádět finanční machinace.

Levan i Merab Džangveladze stáli v čele klanu Kutaisi. Odborník na ruský organizovaný zločin Mark Galeotti klan popisuje ve své knize Vor v zakoně jako „nejrozsáhlejší zločineckou bandu Gruzínců v Rusku“. Podle Galeottiho do této skupiny patřilo kolem roku 2010 okolo padesáti vorů v zakoně a početná řada dalších gangsterů aktivních po celé Evropě. 

Levan Džangveladze byl v roce 2024 zastřelen na ulici v centru Tbilisi. Jeho rodina prohlásila, že šlo o obchodní spor.

Dato Tobolskij 

Další vor v zakoně, David Gvadžaja, měl od roku 2009 firmu s názvem Dalida, zapsanou se sídlem v domě, kde se nachází restaurace Asmat Šanavy. Gvadžaja, gruzínský zločinecký boss, byl ve světě organizovaného zločinu rovněž známý jako Dato Tobolskij. Působil v Rusku, zejména v oblasti Ťumeň a Tobolsk. V roce 1997 byl korunován za vora v zakoně.

V roce 2012 se Gvadžaja přestěhoval do České republiky. O tři roky později byl požádán, aby zde vymohl peníze. Na schůzce v pražském hotelu Jalta se představil jako vor v zakoně a dlužníkovi začal vyhrožovat násilím. Následně zavolal s tím, že „pokud mu záleží na tom, aby jeho synové zůstali naživu, ať odprosí“. Poté byl zatčen a v roce 2016 odsouzen Obvodním soudem pro Prahu 1 za vydírání k vyhoštění z České republiky na dobu neurčitou.

Ve firmě Dalida byl Gvadžaja zapsán i po svém vyhoštění, a to až do roku 2018. V roce 2022 zemřel v Turecku na komplikace spojené s nakažením covidem-19.

VIDEO: David Gvadžaja, známý jako Dato Tobolský, byl v roce 2016 po vyhoštění z České republiky deportován na Ukrajinu. Ve videu uvádí, že dorazil z Česka, kde žil pět až šest let.

Zda Asmat Šanava kromě poskytování adresy a spolupodílnictví ve firmách pro lidi z organizovaného zločinu dělala ještě něco jiného, nevíme. Naše zdroje z prostředí ruského organizovaného zločinu se k této osobě odmítají vyjadřovat. Nicméně naznačují, že patří k jedné z mála žen, jimž se podařilo získat respekt lidí z kriminálního světa neboli postavení ženy, která pomáhá „řešit“ věci, jež ve světě ruského organizovaného zločinu mívají vdovy po vorech v zakoně.

Děd Chasan (pravým jménem Aslan Usojan, uprostřed), jeden z nejznámějších „vorů v zakoně“ v moderní historii, a Artem Demurov, známý pod přezdívkou Artjuša (nad ním uprostřed), vlastník firmy Talenty s.r.o., která sídlila na adrese Šanavovy restaurace. Zdroj: primecrime.ru

Majitelka karlovarské restaurace Pirosmani ale nemá dobré vztahy pouze s kriminálním světem. Jak ukazují uniklé e-maily ruské organizace Pravfond, jež investigace.cz získala v rámci projektu Drazí krajané, Šanava představuje cenný přínos minimálně pro tuto ruskou státní instituci.

Pravfond je nadace na podporu a ochranu práv Rusů žijících v zahraničí. Podle v minulosti uniklé interní dokumentace měla tato nadace ve svém vedení několik agentů ruské rozvědky SVR a financuje jak prokremelskou propagandu v Evropě, tak i právní náklady spojené s obhajobou ruských občanů. V minulosti tak Pravfond zaplatil obhajobu například pašerákovi zbraní Viktoru Butovi nebo zabijákovi ruské tajné služby FSB Vadimu Krasikovovi, který v Berlíně zavraždil čečenského uprchlíka, Kremlem označeného za teroristu. 

V Evropské unii je organizace Pravfond coby nástroj prokremelské propagandy na sankčním seznamu od června 2023.


V jedné z uniklých konverzací Pravfondu byla Šanava doporučena jako osoba, která může pomoci s vyřizováním plateb, neboť po uvalení sankcí byly finanční transakce této organizace směřující do zemí EU na právní obhajobu významných Rusů komplikované. Díky uniklým mailům z Pravfondu víme, že se tak minimálně jednou stalo – Pravfond se skutečně obrátil na Šanavu, aby zajistila platbu za právní obhajobu Alexandra Frančettiho. Ten byl v České republice zatčen a obviněn z terorismu. Prokurátoři se domnívali, že Frančetti pomáhal Rusům při anexi Krymu tím, že předával informace ruské armádě a podnikal diverzní akce.

Plánem bylo poslat peníze na ruský bankovní účet Asmat Šanavy. Jelikož by se jednalo o bankovní převod v rámci ruského finančního systému, evropské instituce by jej neměly jak zaznamenat či vyhodnotit jako podezřelý. Po obdržení peněz by Šanava vybrala hotovost ze svého českého bankovního účtu a platbu by přímo předala dvěma českým advokátkám zastupujícím Frančettiho.

Není jasné, zda byl plán realizován a zda právničky platbu obdržely. Evidentní je ovšem fakt, že obě ženy, které měly tuto platbu za obhajobu Frančettiho obdržet, svého klienta před soudem zastupovaly, a to i v době, kdy uprchl do Ruska. V Česku byl nakonec odsouzen k deseti letům trestu v nepřítomnosti.

Šanava řeší Nikulina

Podle Českého rozhlasu se Asmat Šanava angažovala i v kauze ruského prominentního hackera Jevgenije Nikulina. Ten byl zadržen v Česku v roce 2017 a nakonec vydán do USA. Přestože jeho extradice do Spojených států byla pravděpodobnější, Rusko usilovalo o jeho návrat do Moskvy. 

Role Šanavy měla být následující: na pokyn svých ruských kontaktů zprostředkovat finanční nabídku na právní zastupování či lobbying tehdejšímu spolupracovníkovi ministra spravedlnosti Stanislavu Mečlovi. Jednání však ztroskotala na vzájemných požadavcích ohledně záruk a finančních podmínek. Šanava přiznala novinářům z rozhlasu, že byla požádána svými „přáteli z Ruska“ o pomoc, konkrétní jména však odmítla uvést. 

K tomuto tématu připravujeme podcast Odposlech.

Podcast Odposlech investigace.cz odebírejte zde.

Šanava a její angažmá v městských projektech

Asmat Šanava se na sociálních sítích ráda prezentuje jako dlouholetá známá primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové. Sdílí společné fotografie i videa, často s komentáři jako „díky za 15 let krásného přátelství“. Primátorka Ferklová naproti tomu tvrdí, že o Šanaviných kontaktech na ruský organizovaný zločin neměla žádné informace a že se spolu vídají jen výjimečně. „Nepovažuji ji za přítelkyni,“ odpověděla redakci investigace.cz.

Asmat Šanava se dlouhodobě přátelí s primátorkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO). Podle primátorky však nejde o blízký vztah. Zdroj: Facebook Asmat Šanavy

Přesto se obě ženy setkaly i v pracovním kontextu – například při projednávání záměru ohledně pronájmu karlovarského letního kina. O jeho provoz měl zájem nejen spolek tamních patriotů Letňák žije, ale i nově založená firma World Line Education LTD s.r.o., kterou vlastní Šanava a její syn Kosman Mikava. Na dotaz, zda měla k dispozici informace, že se zájemci o provoz kina budou muset prokázat penězi, Šanava krátce po založení nové společnosti Karlovarskému Deníku sdělila: „Ano, já měla tyto informace z radnice a tam jsem se také dozvěděla, že ten druhý zájemce peníze nemá.“

Zájem Asmat Šanavy o kulturní nemovitosti v okolí letního kina není ničím novým. V roce 2023 spoluvlastnila firmu KV Poštovní dvůr, pojmenovanou podle sousední budovy. Ta však o rok a půl později přešla do likvidace. Důvodem mohlo být i to, že spolumajitel této společnosti, gruzínský občan Iohanan Eligula, byl v USA zatčen agenty FBI za pokus prodat protiletadlové střely a legalizovat půl milionu dolarů hotovosti.

Asmat Šanava se v telefonickém rozhovoru k našim otázkám vyjádřila následně: 

„Ano, Vaše otázky jsem zaslala své právničce a za žádných okolností na ně nebudu odpovídat, protože to nepovažuji za vhodné. Pokud má někdo nějaké otázky, nebudu odpovědi sdělovat novinářům – ať se mě zeptá přímo příslušný orgán, a tím to hasne.“

  • Přepis celého rozhovoru s Asmat Šanavou

Právní zástupkyně Asmat Šanavy nám sdělila, že o otázkách ví, ale je na pracovní neschopnosti a odpoví na ně, až se vrátí do práce. Poprosili jsme proto naši gruzínskou kolegyni, aby paní Asmat Šanavu s našimi dotazy oslovila napřímo a zavolala jí. Zde je přepis rozhovoru:

Dobrý den, paní Asmat. Tady je novinářka N. (jméno z bezpečnostních důvodů neuvádíme, pozn. red. ). Dostala jste e-mail od investigace.cz s několika otázkami. Pokud máte čas, ráda bych se Vás na ně zeptala, protože k dokončení textu potřebujeme Vaše odpovědi. 

Co se děje? Jste tady, nebo v Tbilisi?

Jsem v Tbilisi, ale požádali mě, abych vás kontaktovala a položila Vám pár otázek.

Proč? Co například? Co se děje? Proč vás o to žádají? S žádným novinářem mluvit nechci. Mám právničku.

Vaše právnička nám řekla, že je nemocná a na žádné otázky odpovídat nebude.

A co chtějí zveřejnit? Co ode mě chtějí?

Dovolte mi tedy otázku. Kdy jste přijela do České republiky? Od kterého roku tam žijete?

Od roku 1998.

Angažovala jste se v případu Nikulin?

Paní, prosím vás, já vás prosím…

Jen se ptám za…

Řekněte jim, že Asmat Šanava nechce hovořit o otázkách, které byly zaslány mé právničce.

Takže jste otázky obdržela a znáte je, je to tak?

Ano, zaslala jsem je mé právničce a za žádných okolností na ně nebudu odpovídat, protože to nepovažuji za vhodné. Pokud má někdo nějaké otázky, nebudu je sdělovat novinářům – ať se mě zeptá přímo příslušný orgán, a tím to hasne.

Dobře, a to je vaše stanovisko? 

Ano, to je můj postoj. Co se to děje, lidi?

Když novináři publikují článek, jsme povinni vás kontaktovat a informovat vás, že máme nějaké nejasnosti a otázky.

Bez mého souhlasu by neměli nic publikovat.

K publikování materiálu ale není Váš souhlas nutný.

Já jsem na otázky neodpověděla, tak co mají publikovat?

Pak napíší, že jste odmítla odpovědět na otázky.

Dobře. Tak jim řekněte, že bez svého právníka na nic nebudu reagovat.

Autorky textu: Pavla Holcová, Kristina Vejnbender

The post Drazí krajané: Asmat Šanava z Karlových Varů řeší problémy ruského organizovaného zločinu i ruského státu appeared first on investigace.cz.

Pokračovat na celý článek