Středa 09. červenceSvátek má Venku je 14 °C, Zataženo

Forbes Misfits Talks. Češi a Britové mají stejný smysl pro humor, říká Matt Field

Forbes Před 14 hodinami

Když se Britové dívají na Pelíšky, smějí se stejným scénám jako Češi. A to podle britského velvyslance Matta Fielda není maličkost. Společný humor je podle něj základem našich dobrých vztahů.

V Magnus J&T Lounge Baru, který se během Karlovarského filmového festivalu proměnil v rozhovorové epicentrum Forbes Misfits Talks, letos jako třetí host usedl britský velvyslanec Matt Field. Série vzniká ve spolupráci s J&T Bankou a je věnovaná těm, kdo se nebojí jít jinudy, než velí konvence.

Právě to se v mnohém týká i diplomata, který si v Česku získal popularitu osobitým a lidským přístupem. Už svým úvodním videem „Jsem tu novej“ při vstupu do funkce naznačil, že do Prahy nepřijel reprezentovat Velkou Británii jen protokolárně.

„Snažil jsem se komunikovat jinak od prvního dne. Přístupně, přátelsky, v jazyce, který je lidem blízký. A Češi byli otevření. Pomohl tomu i mimořádně dobrý vztah, který naše dvě země dlouhodobě mají,“ říká Field.

Výrazná kampaň, v níž ho čeština i upřímnost rychle přiblížily veřejnosti, vznikla společně s týmem ambasády. Slogan „Jsem tu novej“ vymyslel jeden z českých kolegů a neformální věta měla ukázat, že reprezentace nemusí být odtažitá. O to zajímavější je, že Field o diplomacii v dětství vůbec nesnil.

„Neměl jsem plán. Po střední škole jsem netušil, co budu dělat, a ani univerzita mi v tom nepomohla. Když dnes přednáším na školách, hledám studenty, kteří taky tápou a snažím se je podpořit. Protože sám jsem byl úplně stejně ztracený,“ popisuje.

Jasné měl ale to, že chce žít mezi různými kulturami. Touha objevovat nové země ho přivedla až ke kariéře v zahraniční službě. „Nejsem z žádné diplomatické rodiny. U nás se můžete přihlásit jako kandidát na veřejnou službu prakticky kdokoli. Dělají se testy, posuzuje se vzdělání, dovednosti, ale nejvíc se hledá zvědavost. Zájem o svět a o lidi kolem sebe. A to byla i moje motivace.“

Do Prahy vedla dlouhá cesta. Matt Field během své kariéry působil například v Japonsku, Brazílii, Chorvatsku nebo Bosně. S manželkou zvažovali pro další štace destinace jako Fidži, Norsko nebo Kolumbii, nakonec ale padla volba na Českou republiku. O místo v Praze je mezi diplomaty údajně velký zájem, a tak musel projít náročným výběrovým řízením. Nakonec uspěl a práci získal.

Na začátku své kariéry neměl prakticky žádnou představu, co práce diplomata přesně obnáší. Dnes ji vnímá jako velmi různorodou. „Každý den je jiný. Včera jsem otvíral nový obchod Marks & Spencer, dnes sedím tady s vámi ve Varech, zítra mě čeká schůzka s britskými investory.“ Práce se týká jak podpory Britů v Česku, tak obchodních vazeb mezi oběma zeměmi.

Jednou z nejdůležitějších částí jeho každodenní rutiny je právě byznys. Pomáhá firmám překonávat obchodní bariéry, podporuje export a investice, řeší právní nebo technické záležitosti. A to v obou směrech – britské firmy působící v Česku a české investice směřující do Británie.

Spojuje nás smysl pro humor

Field připomíná, že velkou část jeho týmu tvoří Češi, díky kterým má ambasáda podle něj takový úspěch. Vysvětluje také, proč jsou vztahy mezi oběma národy tak silné. „Myslím, že nás spojuje smysl pro humor. Monty Python by klidně mohl být český a Jára Cimrman britský.“

Na Česku ho překvapila rozmanitost a krása nejen Prahy, ale i menších měst a přírody. „Je úžasné, kolik zajímavých cílů se na tak relativně malou plochu vejde. Mnoho Britů si to uvědomí až ve chvíli, kdy sem přijedou.“

A jak by doporučil cizincům poznávat zemi? „Začněte mimo hlavní město. Praha je krásná, ale zbytek země má vlastní osobité kouzlo. To samé platí i pro Velkou Británii. Pokud ji chcete poznat, jeďte za hranice Londýna.“

Zahraničí podle něj člověka vždy promění. „Chybí mi domov, ale čím víc času trávím mimo Anglii, tím víc si uvědomuju, co je naší silou a těším se zpět. Ne na materiální věci, ale na blízké lidi,“ říká Field.

Češi jsou přímější

Když se zamýšlí nad tím, kde se Češi a Britové liší, vypichuje jeden detail – nepřímost. Britové podle něj často říkají věci oklikou. Pokud například označí něco jako „quite good“, může to ve skutečnosti znamenat pravý opak. Češi jsou v komunikaci mnohem přímočařejší, což může v mezikulturních vztazích hrát velkou roli. I takové drobnosti totiž ovlivňují, jak si jednotlivé národy rozumějí.

Právě schopnost porozumět a propojit se s druhou kulturou souvisí i s takzvanou měkkou mocí, tedy soft power. Tento pojem označuje vliv, který stát získává ne díky armádě nebo politickému tlaku, ale prostřednictvím kultury, sportu, filmového průmyslu nebo třeba piva. Field připomíná, že dnes je tato forma vlivu důležitější než kdy dřív nejen pro budování mezinárodní prestiže, ale i jako reálný ekonomický motor, který přináší pracovní místa a investice.

Například filmový festival v Karlových Varech Matt Field považuje za mezinárodní platformu. „Je to víc než festival. Je to událost, která přivádí inspirativní lidi z celého světa na jedno místo,“ říká.

A jak to má s pivem? „Plzeň miluju. Ale kdybych musel volit, vyberu britský ALE. Naštěstí nemusím, protože si můžu užívat obojí,“ zakončuje diplomaticky.

The post Forbes Misfits Talks. Češi a Britové mají stejný smysl pro humor, říká Matt Field appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek