Úterý 06. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Polojasno

Jen střední manažer, lekl se Mendelsohn. Pak z něj stvořil ikonického padoucha

Forbes Před 2 týdny

Orson Krennic se stal jedním z nejvýraznějších záporáků moderní éry Star Wars. Poprvé se objevil ve filmu Rogue One a nyní se vrací ve druhé řadě seriálu Andor. Zapamatovatelným charakterem se stal z velké části díky svému představiteli Benu Mendelsohnovi. „Hrát ho mě hodně baví,“ netají uznávaný australský herec.

V mnohdy černobílém světě Star Wars byl jedním z těch, kteří do něj přidávali odstíny šedi. Orson Krennic byl zodpovědný za vývoj a výrobu Hvězdy smrti, obávané a ničivé superzbraně Impéria, jež měla napáchat ohromné škody.

Záporák? Ano. Zlý člověk? Jak se to vezme: Krennic není typický padouch, jen ambiciózní manažer, který chce splnit náročný úkol a blýsknout se u vedení. Postava, již si snadno představíte i ve skutečnosti – a scenárista Tony Gilroy uvěřitelnými charaktery prošpikoval i svá Star Wars díla, film Rogue One a seriál Andor, jehož druhou řadu nyní uvádí platforma Disney+.

„Byl jsem z Krennica chvíli trochu nesvůj, protože jsem si říkal – no jo, ten chlap je jen střední manažer. To není zrovna nejpřitažlivější postava,“ líčil Mendelsohn během virtuální tiskové konference. „Když už hrajete záporáka, chcete být pořádný záporák. Ale Krennic je podle mě skvělá postava kvůli okolnostem, ve kterých se nachází.“

Však si to vezměte: stoupáte hierarchií Impéria, dostanete na starost velký projekt, ale zároveň máte jako šéfy nejobávanější padouchy z celého vesmíru. Chcete se před nimi blýsknout a zastínit svého konkurenta (Galen Erso z filmu Rogue One), o němž víte, že má na „genialitě“ Hvězdy smrti větší zásluhy než vy.

„Krennic Hvězdu smrti ani nestaví. Je to šílené, jen si to přivlastňuje. Takže hrát ho mě opravdu baví,“ pochvaloval si Mendelsohn.

Na herecké scéně se pohybuje dlouho, ale kolem padesátky jako by zažil skutečný průlom. Zahrál si v marvelovce Captain Marvel, blockbusteru Ready Player One: Hra začíná, netflixovém hitu Král nebo povedených seriálech The Outsider nebo The New Look.

Často se objevuje v rolích charismatických záporáků a nejinak tomu bylo i ve Star Wars. Ve druhé řadě Andora hraje Krennica v době, kdy ještě není pod takovým tlakem, už je ale respektovaným vůdcem v řadách Impéria.

„V Andorovi ho uvidíte, jak si vše víc užívá – je víc suverénní, má styl, rozjíždí to. Nemá na bedrech tíhu úspěšného dokončení Hvězdy smrti,“ líčí Mendelsohn.

Paradoxní přitom bylo, že v seriálu natáčeném takřka deset let po filmu Rogue One hraje postavu, která má být v Andorovi o něco mladší. „V něčem to bylo docela složité,“ říká Mendelsohn. „A ze začátku mi to vůbec nešlo. Ale rychle jsem musel zabrat.“ Jeho výkon je jednou z mnoha silných stránek Andoru.

Andor
info Foto Disney
Genevieve O’Reilly jako senátorka Mon Mothma

Setkání s novináři se zúčastnily také Genevieve O’Reilly a Faye Marsay, které ztvárnily významné postavy aliance Rebelů: první z nich hraje Mon Mothmu, druhá zase Vel Sarthu. Obě z nich přemítaly o tom, proč zrovna Andor mezi všemi seriály získal u kritiků takový ohlas.

„Myslím, že rozebírá hluboce lidská témata. Každý z nás prochází svou vlastní rebelií. Už v první sezoně to s námi rezonovalo, protože všichni procházíme oběťmi, útlakem, bolestí, odvahou a pospolitostí. A myslím, že to je to, co je na Andoru opravdu krásné – příběh,“ míní Marsay.

Její kolegyně O’Reilly má se Star Wars bohaté zkušenosti. Zahrála si už ve třetí filmové epizodě s podtitulem Pomsta Sithů, následovaly role v Rogue One a Andoru, objevila se i v dalším Star Wars seriálu Ahsoka. Její postava Mon Mothma se stane ze senátorky vůdkyní povstalců proti Impériu.

„Ten příběh je o odvaze obyčejných lidí. Je o tom, jak se lidé s různými dovednostmi a z různých míst musí spojit, držet pohromadě a najít odvahu postavit se proti útlaku,“ míní.

Touto větou charakterizuje i hlavní téma seriálu Andor. Ač se totiž jmenuje po jedné z postav, ve skutečnosti se věnuje spíše celému rebelskému hnutí. Alianci, která ve druhé sezoně nabírá na síle. A sledovat to je mimořádný zážitek, jak jsme psali v naší recenzi.

The post Jen střední manažer, lekl se Mendelsohn. Pak z něj stvořil ikonického padoucha appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek