V dosud téměř absolutní loajalitě hnutí MAGA (Make America Great Again) vůči Donaldu Trumpovi se objevila první velká trhlina. Hvězdy z řad konzervativních až krajně pravicových influencerů nebývale ostře a veřejně kritizují Bílý dům. Mají totiž za to, že jeho ministerstvo spravedlnosti tají seznam prominentních klientů Jeffreyho Epsteina, kteří měli být zapleteni do jeho rozsáhlé operace zneužívání nezletilých dívek. Jak moc to prezidenta ohrožuje?
Hněv Trumpových voličů vyvolalo memorandum, které americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo minulou neděli. Nepodepsané dvě stránky textu zveřejněné v pozdních hodinách po svátečním víkendu, kdy se nejspíš řada Američanů stále vypořádávala s dopady oslav Dne nezávislosti, konstatují, že vyšetřování ministerstva žádný „inkriminující seznam klientů“ Jeffreyho Epsteina neobjevilo.
Pro část MAGA scény byl přitom tento seznam doslova svatým grálem. Slibovala si od něj důkazy o údajném spiknutí liberálních elit, kteří se snaží krýt své vlivné zástupce zapletené do Epsteinovy sítě.
Trump v kampani sliboval, že všechny dokumenty z Epsteinova vyšetřování zveřejní a očekávání byla obrovská. Epstein se totiž pohyboval mezi prezidenty, královskými rodinami (princ Andrew by mohl vyprávět) a světovou byznysovou elitou.
Trumpova ministryně spravedlnosti Pam Bondi navíc v únoru během rozhovoru tvrdila, že má seznam „zrovna na stole“. Týden na to pak zorganizovala setkání se spřízněnými pravicovými influencery, kteří od ní dostali šanon dokumentů nadepsaný „The Epstein Files: Phase 1“. V šanonu bylo ovšem minimum nových informací a minulou neděli ministerstvo v podstatě sdělilo, že žádné nové informace nebudou.
MAGA influencery, z nichž mnozí v minulosti šířili konspirační teorie o Epsteinovi a tlačili na zveřejnění vyšetřovacího spisu, to pochopitelně naštvalo. A svůj hněv dávají jasně najevo na svých sociálních sítích. S kritikou přispěchala řada vlivných jmen této části politického spektra, která se jinak počítají mezi prezidentovy věrné příznivce: Steve Bannon, Tucker Carlson, Laura Loomer…
Nespokojenost bylo slyšet i naživo, během víkendového summitu pro mladé konzervativce s názvem „Turning point USA“. Na stagi se zde vystřídala řada vlivných konzervativních podcasterů a dalších osobností, kteří se nad počínáním ministerstva spravedlnosti pozastavovali za souhlasného bučení diváků z auditoria.
Je třeba říct, že tahle palba míří hlavně na ministryni Pam Bondi, ne přímo na Donalda Trumpa, přesto je takto otevřený nesouhlas s kroky Trumpovy administrativy v rámci hnutí MAGA velice vzácným jevem.
Bouři ve své voličské základně se Trump pokusil o víkendu zmírnit obsáhlým příspěvkem na své sociální síti, který uvedl slovy „co se to děje s mými ,kluky’ a, v některých případech, s mými ,holkami’?“ Trump napsal, že Pam Bondi odvádí „FANTASTICKOU PRÁCI“ a význam složek z Epsteinova vyšetřování se pokusil shodit s tím, že je stejně napsali „Obama, Crooked Hillary, Comey (bývalý šéf FBI), Brennan (bývalý šéf CIA) a loseři a zločinci s Bidenovy administrativy“.
Hodí se dodat, že Epstein byl zatčen v roce 2019 za vlády Donalda Trumpa a předtím byl odsouzen v roce 2008 za vlády George Bushe.
Trumpova intervence však situaci příliš neuklidnila. Jeho někdejší spojenec Elon Musk označil jeho příspěvek za kandidáta na „nejhorší post v historii“ a připojil se k vlně kritiky.
Je to navíc vůbec poprvé, co někdo z Trumpova kabinetu oficiálně popírá konspirační teorie kolem Epsteinových aktivit a jeho smrti.
Zveřejní něco?
Tento týden se kauzy chytli i někteří demokratičtí zákonodárci v Kongresu a pokusili se dosáhnout zveřejnění dokumentů z vyšetřování pomocí několik pozměňovacích návrhů. Republikáni držící většinu je zablokovali.
Ve středu se však na půdě Sněmovny reprezentantů objevil další pokus – návrh zbrusu nového zákona Epstein Files Transparency Act, který by v případě přijetí přinutil Pam Bondi do 30 dnů zveřejnit všechny neutajené dokumenty týkající se Epsteinova případu. Za návrhem stojí demokratický poslanec Ro Khanna a jeho republikánský kolega Thomas Massie.
Pro zveřejnění dokumentů vyslovil i republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. „Je to velmi choulostivé téma, ale měli bychom dát všechno ven a nechat lidi, aby o tom rozhodli,“ uvedl Johnson v rozhovoru s influencerem Bennym Johnsonem.
Ostatně i sám Donald Trump začátkem tohoto týdne svůj dřívější postoj alespoň na chvíli zmírnil, byť mu to moc dlouho nevydrželo. V reakci na novinářské dotazy uvedl, že ministryně spravedlnosti by měla zveřejnit vše, co je „důvěryhodné“.
Ještě během předvolební kampaně Trump v rozhovoru pro Fox News uvedl, že dokumenty by měly být zveřejněny. Ale pouze za předpokladu, že v nich „nejsou žádné falešné věci, protože ty by mohly řadu lidí poškodit“.
I kvůli tomuto vyjádření Trump dlouhodobě čelí narčením svých oponentů, že zveřejnění dokumentů brání, protože se bojí, aby v nich nebylo jeho jméno. Trump totiž v minulosti udržoval s Epsteinem blízké vztahy. Prezident však jakékoli zapojení do jeho ilegálních aktivit odmítá.
Na zveřejnění dokumentů však nejspíš tlačit nebude. Ve středu večer opět přitvrdil a celou kauzu označil na své sociální síti za „zaplacenou špínu“ z dílny radikálně levicových Demokratů.
The post Kde je Epsteinův seznam? Trump čelí nebývale ostré vzpouře své základny appeared first on Forbes.