Indonéský ostrov Bali se v posledních letech stal jedním z nejvýznamnějších center jógy a duchovního rozvoje vůbec. Za balijskou spiritualitou ovlivněnou hinduismem se sem začali sjíždět učitelé i cestovatelé ze západního světa. Možností, kde a s kým cvičit, je tu proto nespočet. Jak si tedy z nekonečné nabídky vybrat?
„Evropa, ale i konkrétně Praha, má velkou spoustu kvalitních a edukovaných lektorů. Nedá se ale popřít, že atmosféra Bali, lokálních lidí a jejich víra způsobují, že tady může být naše praxe jiná, pomalejší, možná i snadněji hlubší,“ popisuje lektorka jógy Simona Hrušková, která na Bali jezdí pravidelně od roku 2019 a od loňského roku tam také žije.
Výhodou Bali je podle ní i to, že tu na jógové studio narazíte na každém rohu a pořád vznikají další, a tak můžete snadno vybírat z různých praktik, stylů a lektorů – od velmi turistických až po menší a méně známé.
„Praktikování ásanové praxe na Bali má velké kouzlo. Jógové šaly jsou tu jiné než u nás, stavěné například z bambusu, často otevřené a krásně zakomponované do přírody. Už to místo je samo o sobě zážitek,“ dodává Simona Hrušková.
Dnes má na Bali jóga letitou tradici. Zejména městečko Ubud začalo už v sedmdesátých letech přitahovat umělce, hippies nebo léčitele. Lákaly je dokonalé pláže, nedotčená příroda a samozřejmě zdejší spirituální kultura, která vychází z hinduismu a věří v rovnováhu mezi člověkem, přírodou a bohy.
Právě to silně rezonuje s principy jógy, a tak se sem později začali sjíždět i učitelé jógy ze Západu a zakládali vlastní jógová centra a pořádali retreaty. Opravdový boom ale nastal zhruba v roce 2010. Často je spojovaný s filmem Jíst, meditovat, milovat, který zejména Ubud zpopularizoval jako duchovní destinaci.
Jakou část Bali si vybrat?
Kromě něho se za jógou jezdí také do Canggu, Uluwatu nebo Amedu. Nejvíce různorodých jógových možností nabízí právě Ubud, kde je jóga hodně spojená s duchovní cestou.
„Najdete tu spoustu míst, kam zajít na dechová cvičení nebo soundhealing, ať už gongové lázně, křišťálové mísy, nebo kombinace různých nástrojů. Osobně tu hodně navštěvuji takzvané kirtany, kde se za doprovodu hudebních nástrojů společně zpívají mantry,“ popisuje Hrušková.
Naopak jóga v Canggu je zaměřená více na samotné jógové pozice než spiritualitu. Celá oblast je plná fitness center a jezdí se sem jednoduše „makat“. Uluwatu je surfařská oblast, takže tady můžete jógu spojit ještě se zábavou na pláži. Vůbec nejklidnější z těchto oblastí je Amed ležící na severovýchodním pobřeží. Vyhledávaný je také pro šnorchlování a potápění.
Do jakého studia vyrazit?
Jedním z nejznámějších studií v Ubudu je The Yoga Barn. Od svého založení v roce 2007 se rozrostlo do rozsáhlého komplexu. „Nabízí opravdu širokou nabídku aktivit zaměřených na tělo, mysl i duši, probíhá tu více než 180 hodin týdně, a tak tu klidně můžete strávit celý den. Počítejte však, že tu na lekci bývá klidně i 85 lidí,“ popisuje Simona Hrušková.
Alchemy Yoga & Meditation Centre má v Ubudu dvě šaly – malý a velký dóm, který je opravdu majestátní. Jde sice pořád o poměrně turistické místo, ale je o něco komornější než Yoga Barn. Hodně dbá na ekologii a udržitelnost, nabízí různé typy lekcí od jógy přes kakaovou ceremonii po kirtan.
„Doporučuji zejména Ellen Arthur nebo Hanuman Project, což je opravdu hodně pohybový kirtan, kde se i tančí,“ přidává svoje tipy Simona Hrušková. Překrásné centrum Alchemy ale má pobočku i v Uluwatu. Dodává, že zdánlivě malý kirtan může být silnější, příjemnější a s menším množstvím telefonů.
Za návštěvu určitě stojí studio Radiantly Alive, které je menší, méně turistické a hodně zaměřené na kvalitu lekcí. Možná tu nenajdete ty nejznámější lektory, ale řada z nich tu začínala, a tak tu možná poznáte budoucí hvězdy jógy.
Simona Hrušková doporučuje také komornější Yoga Ubud Centre a určitě neodjíždějte bez zážitku z Pyramids of Chi. Zvuková terapie tu má opravdu silnou atmosféru.
„V Canggu se připravte, že je oblast nejen fitness nadšenců, ale také content creatorů, a tak jsou mobily a natáčení se na lekcích běžnou součástí,“ upozorňuje Simona Hrušková. Přesto tu najdete příjemná studia, jako je třeba Empowered, kde má vlastní lekce právě i Simona. Cvičí se tu na střeše a v programu jsou jemné i náročné hodiny.
Příspěvek sdílený Simona Hrušková | Yoga Teacher in person & online (@simonapear_yoga)
Zajímavé lekce nabízí také studio The Path v Canggu, vyzkoušejte například voice activation, která přináší uvolnění hlasového projevu a podporuje autentické vyjádření prostřednictvím dechu, pohybu a zvuku.
Tradičnější studio The Practice se soustředí na klasickou hatha jógu a tradiční výuku v duchu starých jógových linií.
Ve vzdálenějším Amedu si zajděte do Blue Earth Village, kde funguje také restaurace či ubytování. „Probíhají tu sice jen dvě lekce denně, ale jsou opravdu kvalitní a atmosféra s výhledem na oceán a sopku Anung, která je také nejvyšší horou celého ostrova,“ ujišťuje Hrušková.



V Uluwatu je hezké malé studio The Space Bali, lekce tu probíhají po celý den. Vyzkoušejte i kreativní a hravé jógové studio La Tribu v srdci Uluwatu, kde kromě nejrůznějších lekcí jógy probíhají třeba i umělecké workshopy.
Jak vybírat lektora?
Na Bali učí stovky lektorů z celého světa a není snadné se v nabídce zorientovat. „Určitě nevyhledávejte jen ty nejznámější lektory ve velkých studiích,“ upozorňuje Simona Hrušková. Mnohdy totiž v tom, že učí v top studiu, hrají roli spíš kontakty a počet sledujících na Instagramu než hloubka zkušeností.
Pokud se ve jménech hvězdných lektorů neorientujete, snadno je poznáte podle toho, že učí v tom nejlepším čase, což je na Bali mezi devátou a jedenáctou ranní. Počítejte také s tím, že i ti nejlepší lektoři vědí, že učí převážně turisty, kteří přijdou na jednu dvě lekce, a tak se jejich flow někdy opakuje.
Vyplatí se hledat lektory podle osobních doporučení, sledovat jejich přístup nebo si je prostě vyzkoušet.
„Jakmile vám lektora doporučí například influencer na Instagramu, jeho lekce často začnou ztrácet autentičnost. Bali je ale ideální místo k experimentování – dejte šanci různým stylům, energiím i přístupům,“ dodává lektorka, která provozuje i soukromé lekce, učí online, má vlastní kanál na Patreonu a také pořádá jógové retreaty.
The post Na Bali za cvičením. Proč se z něj stal ostrov jógy a kde hledat ty nejlepší lekce? appeared first on Forbes.