Kdyby nebyl životním partnerem jedné z nejslavnějších podnikatelek-podvodnic jednadvacátého století, je šance, že byste jméno Williama Evanse, absolventa MIT a dědice hotelové skupiny Evans Hotels, nikdy neslyšeli. Až dosud zastával v jejím příběhu jen pasivní roli manžela a otce jejích dětí. Teď však zkouší jít v jejích stopách, nabírá kapitál pro vlastní zdravotnický startup.
Deník New York Times přinesl velmi překvapivé plány Billyho Evanse, které se rozhodně netýkají zděděného rodinného byznysu.
Třiatřicetiletý Evans podle deníku v tichosti buduje nový startup Haemanthus Lab, který podle marketingových materiálů a patentu na jeden z jeho přístrojů tvrdí, že dokáže během několika sekund spolehlivě otestovat krev, sliny a moč. Marketingové materiály firmy přitom hovoří o „budoucnosti diagnostiky“ a „radikálně novém přístupu k testování zdraví“.
Deník cituje dva údajně potenciální investory, kterým byla investice nabídnuta. Oba vypovídali pod podmínkou zachování anonymity, protože se k nim detaily investice dostaly s tím, že plány Haemanthusu nebudou šířit dál. Společnost údajně investorům řekla, že má zhruba dvě desítky poradců, včetně veterinářů a diagnostiků, žádné ale nejmenovala.
Zdá se vám to povědomé? Haemanthus působí jako převlečený Theranos, tedy jednorožčí startup, který jeho partnerce vykoledoval významnou část života za mřížemi a investorům, mezi kterými bychom našli i taková jména, jako jsou zakladatel databázového gigantu Oracle Larry Ellison, Tim Draper nebo mediální magnát Rupert Murdoch, multimilionové ztráty.
Firma, jejíž příběh zdokumentovala kniha Zlá krev a později také Netflix, tvrdila, že její technologie dokáže spolehlivě diagnostikovat stovky onemocnění. Po letech mlžení se ale ukázalo, že toho není schopná. V roce 2018 došlo ke kolapsu a firma zamířila do likvidace. Její zakladatelka byla v lednu 2022 za podvody a spiknutí odsouzena ke 135 měsícům (lehce přes jedenáct let) v americkém federálním vězení.
Theranos pracoval na vývoji přístroje Edison, slibujícího z medicínského pohledu prakticky zázraky. Z pár kapek krve získaných píchnutím do prstu měl zvládnout totéž jako složité screeningové testy, na které jsou potřeba daleko větší odběry a více času.
Testy měly být schopné detekovat prakticky cokoli, na co si vzpomenete. Od hladiny cholesterolu přes HIV pozitivitu až po onemocnění rakovinou. Byl tu jediný háček. Nikdo netušil, jak má fungovat zázračná technologie, která nejspíš vůbec nikdy neexistovala – jak nakonec usoudila americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC).
To ale v roce 2003, kdy společnost vznikla, nikdo nevěděl. Díky tajnůstkářské politice ředitelky Theranosu to navíc řada lidí netušila ani o jedenáct let později, kdy už to šlo s firmou objektivně z kopce.
To je však dnes již minulost. Vraťme se k Haemanthusu.
Aby toho nebylo málo, startup partnera Elizabeth Holmes nejspíš přímo využívá intelektuální – pokud o něčem takovém lze vůbec hovořit – dědictví po Theranosu: „Fotografie prototypu testovacího přístroje startupu, jež byla poskytnuta potenciálním investorům, je více než podobná nechvalně proslulému přístroji na testování krve společnosti Theranos,“ zmiňuje například deník.
V prezentaci pro investory nicméně není zmíněno žádné spojení Evanse s Holmes a její zkrachovalou firmou.
Pokud můžeme věřit Ewansovu linkedinovému profilu, který jako jeho poslední pozici zmiňuje práci na „ne tak docela skrytém startupu“, buduje firmu, jejíž název se inspiroval v rostlinné říši, už skoro tři roky. Před rokem a půl ji oficiálně zaregistroval v americkém Delawaru.
Nejde také o žádný podnik jednoho muže, ve firmě již údajně pracuje deset zaměstnanců. Na Theranos v dobách jeho největší slávy, kdy zaměstnával 800 lidí a jeho značně přifouknutá valuace dosahovala devíti miliard dolarů, to ale zdaleka nemá.
Oproti Theranosu chce firma začít nejprve skromněji, a to testováním nemocí domácích zvířat, diagnostika lidí je nicméně stále v road mapě, jen na ni má dojít až později.
Podle promomateriálů a jednoho patentu, který se již společnosti podařilo získat, chce Haemanthus využívat laser ke skenování krve, slin nebo moči domácích zvířat a analýze vzorků na molekulární úrovni. Poté má nastoupit umělá inteligence a odhalit z biomarkerů infekce nebo třeba různé druhy rakoviny.
V marketingových materiálech se dále dočteme, že cílí na získání rizikového kapitálu alespoň 50 milionů dolarů. Zatím se podařilo dát dohromady 3,5 milionu dolarů od rodinných příslušníků a přátel. Jediným investorem, kterého se deníku podle veřejných záznamů podařilo identifikovat, byl Matthew E. Parkhurst, spolumajitel středomořského tapas baru v centru Austinu.
The post Partner legendární podvodnice Elizabeth Holmes zakládá startup na testování krve appeared first on Forbes.