Papež František během svého pontifikátu přednesl odvážné a často provokativní myšlenky o tom, jak by měla vypadat spravedlivá ekonomika. Kritizoval kult peněz, vyzýval k etickému podnikání a žádal solidaritu místo zisku za každou cenu. Přinášíme výběr jeho nejvýznamnějších výroků, které po jeho smrti rezonují ještě výrazněji.
Už při začátku svého působení v roce 2013 papež František ostře kritizoval nekontrolovaný kapitalismus a „kult peněz“, který podle něj vede k nehumánní společnosti. Ve svém projevu vyzval k etické reformě finančního systému, jež by vytvořila lidštější společnost.
Od začátku svého pontifikátu papež František nešetřil kritikou ani vůči globálnímu ekonomickému systému. Nekontrolovaný kapitalismus označil za „novodobé zlaté tele“ a „diktaturu bez tváře“.
„Vytvořili jsme nové modly… Uctívání zlatého telete z minulosti našlo novou a bezcitnou podobu v kultu peněz a diktatuře ekonomiky, která je bez tváře a postrádá skutečný lidský cíl,“ uvedl během mše s novými velvyslanci ve Vatikánu dne 16. května 2013.
V roce 2020 papež František znovu zdůraznil, že ekonomika by se měla stát projevem péče, která nevylučuje, ale zahrnuje. Ekonomikou, jež neponižuje, ale povznáší. Apeloval na to, aby ekonomická rozhodnutí neobětovala lidskou důstojnost modlám financí.
Chudí bankéři
To, že jeho vzorem byl svatý František z Assisi – „muž míru a chudoby“ –, po kterém si zvolil jméno, dokazoval papež František po celý svůj pontifikát. V roce 2020 během Světového dne chudých ve své homilii uvedl: „Chudí nám garantují věčný zisk a už nyní nám umožňují obohatit se v lásce.“
„Jak máme konat službu tak, aby odpovídala Boží touze? V podobenství to pán vysvětluje nevěrnému služebníkovi: ‚Měl jsi tedy mé peníze dát směnárníkům a já bych si po návratu vybral, co je moje, i s úroky.‘ Kdo jsou pro nás tito směnárníci – bankéři, kteří dokážou zajistit trvalý zisk? Jsou to chudí,“ dodal.
O dva roky později papež František vyzval k vytvoření „nové ekonomiky“ založené na křesťanských hodnotách a komunitě. Zdůraznil potřebu obrácení od liberální ekonomiky k ekonomice sdílené lidmi – tedy ekonomice společenství.
V roce 2022 papež František během setkání s italskými podnikateli zdůraznil, že „sdílení je jiné jméno pro evangelijní chudobu“. Apeloval na podnikatele, aby své bohatství využívali pro společné dobro a nechali je přinášet ovoce.
V prosinci 2024, při příležitosti Jubilejního roku 2025, papež František vyzval bohaté země a instituce k výraznému snížení nebo úplnému odpuštění dluhů chudším zemím, přičemž to označil za otázku spravedlnosti. Navrhl vytvoření nového finančního systému založeného na solidaritě a harmonii, aby se předešlo neustálým dluhovým cyklům.
Františkova ekonomika
Iniciativu Františkova ekonomika založil papež František, když vyzval mladé lidi po celém světě, aby společně usilovali o spravedlivější a lepší svět pro všechny. Projekt čerpá inspiraci z katolické sociální nauky a života svatého Františka z Assisi, který žil v souladu s přírodou, lidmi i stvořením. Právě jeho jméno dalo název tomuto projektu – „Františkova ekonomika“.
Papež František zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, den poté, co na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu pozdravil věřící a udělil městu i světu požehnání Urbi et orbi.
The post Peníze neuctívejte, ale sdílejte. Jaký odkaz zanechal papež František světu financí? appeared first on Forbes.