Čtvrtek 03. červenceSvátek má Radomír Venku je 26 °C, Oblačno

Pod Kyvadlem nastane ticho. Party spot „Stalin“ na Letné po deseti letech zavírá

Forbes Před 6 hodinami

Konaly se tu nejen divoké večírky, ale i rozličné kulturní akce od divadla přes letní kino až po operu. Teď oáza svobody nad centrem Prahy, kterou deset let provozoval tým spojený s podniky Containall, nadobro skončí. Než se tu v sobotu 12. července odehraje poslední party, zavzpomínal Forbes Life s jeho provozovatelem Janem Faltysem, co všechno oblíbený party spot zažil.

Kulturní centrum s kontroverzním názvem „Stalin“, situované pod Kyvadlem na pražské Letné, musí zavřít kvůli havarijnímu stavu prostor, nad nimiž se kdysi tyčil obří pomník sovětskému diktátorovi. Místo obtěžkané neveselou historií spojenou se sousoším, jemuž se podle zástupu dělníků pejorativně přezdívalo „Fronta na maso“, a později i s rozličnými podnikatelskými záměry od delfinária až po sochu Michaela Jacksona.

Oblíbená destinace procházek, ale také plácek, na němž vyrostly dnešní špičky skateboardingu. Prostory, z nichž po sametové revoluci vysílalo první soukromé rádio v Československu, a posledních deset let i živá kulturní platforma, propojující kreativní mladé lidi, náhodné kolemjdoucí i turisty. Zkrátka místo, co má vibe. To všechno byl „Stalin“. 

Před deseti lety se venkovní platformy mezi Kyvadlem a schody k Vltavě i části prostor pod někdejším památníkem ujala skupina lidí kolem pop-up podniku Containall, který nese název podle lodního kontejneru, z nějž byl postaven. Tehdy sídlil na Kampě (kde se ze dvora rozrostl do festivalu Pokoje ve vedlejší opuštěné budově), později také ve Stromovce a nyní na Vinohradech.

Cíl svého působení, tedy obohatit letní scénu hlavního města o zajímavý bezplatný program pod širým nebem, přenesla parta kamarádů v původním složení Jan Faltys, David Skála, Natálie Mohoritová a Jan Štern i na Letnou. Měli ji vyhlédnutou již od roku 2013, kdy začali na Hithitu vybírat peníze na první kontejnerový bar. 

Povedlo se to ale až o dva roky později, i díky novému složení radnice. „Po úspěchu Containallu, který se stal takovým ostrůvkem pozitivní deviace v turistickém ráji Malé strany, jsme získali důvěru i pro oživení prostoru pod Kyvadlem,“ říká Jan Faltys.

Na vydlážděné plošině pod nejkrásnější vyhlídkou na Prahu otevřeli bar s pravidelným hudebním a kulturním programem, jenž lákal lidi, kteří se rádi baví dlouho do noci, aniž by přitom rušil okolní rezidenty. 

Ze začátku mohli organizátoři akcí využívat i vnitřní prostory pomníku. „Jedním z nejsilnějších zážitků byl závěr první sezony, který proběhl v útrobách samotného pomníku. Součástí byla světelná instalace, která byla k vidění i během dne, a návštěvníci měli po dlouhé době možnost podívat se dovnitř a zjistit, jak je prostor obrovský,“ vzpomíná Faltys. 

Že podzemní prostory lemované kamennými dlaždicemi ze všech koutů české země nejsou v nejlepším technickém stavu, ale už tehdy nebylo tajemstvím. Začátkem letošní sezony bylo okolí „Kyvadla“, tedy díla Metronom od sochaře Karla Vratislava Nováka, které patří do portfolia firmy PSN, během údržby částečně staticky zabezpečeno.

Už minulý rok bylo ale kulturní centrum kvůli zhoršujícímu se stavu vnitřních prostor nuceno přesunout své zázemí do venkovních maringotek. Nyní už ani to nestačí a open-air podniku, který za magické atmosféry letních večerů propojil mnoho lidských osudů, město kvůli špatnému technickému stavu pomníku smlouvu už neprodloužilo.

Provozovatel kulturního centra Jan Faltys by přesto ještě určitou šanci viděl. Po každoročních opravách a sanaci se podle něj nabízí poměrně jednoduché řešení, které by stálo zhruba okolo pěti milionů korun.

„Musela by se dokolaudovat malá část podzemí jako sklad a centrum by mohlo fungovat dál. Nicméně město začalo tento plán aktivněji řešit, až když jsme oznámili konec,“ říká.

Lidé, kteří na Stalina rádi chodili, se tu podle něj budou scházet dál. „Jen zmizí institucionální zajištění prostoru, které jsme obstarávali,“ tvrdí. Brát mladé generaci místo, kde se scházet, podle něj není řešení. Další fungování by vyžadovalo velkou součinnost úřadů a jasnou vůli města, že toto unikátní místo chce zachovat. 

Nutnou podmínkou pro vznik tohoto kulturního centra před deseti lety bylo zajištění toalet, které mohli volně využívat i návštěvníci parku. Dalším důležitým bodem byl úklid, který probíhá několikafázově.

„Uklízíme prostory, které využívají naši návštěvníci, ale také prostory v širším okolí pomníku. Asi bychom nemuseli, ale připadá nám to fér. Prostor u Kyvadla byl, je a bude populární mezi mladými lidmi, kteří částečně chodí i na naše akce,“ říká Faltys.

Od skromných začátků rostl během oněch deseti let také počet lidí, kteří se o chod kulturního centra pod Kyvadlem starají.

„Vzhledem k počtu kulturních akcí máme pozice dramaturga, technického produkčního, jednotlivých event managerů, provozních, barmanů i uklízečů. V celkovém součtu se jedná o vyšší desítky lidí, kteří se o chod Stalinu starají,“ říká Faltys s tím, že se kvůli poloze uprostřed parku snaží v maximální míře omezovat zásobování pouze na minimálně exponované časy. 

Party spot Stalin
info Foto Jakub Doležal

Za další důležitý aspekt působení v oblíbené pražské lokalitě považuje to, že se snažili být v přiměřeném kontaktu se sousedy. „Když se jim něco nelíbilo, tak se nám ozvali a společně jsme se pokusili najít řešení. Po dohodě s městem jsme na naše náklady udělali certifikované měření hluku a na to konto jsme pořídili nový zvukový aparát, který hraje směrem na parket a nešíří zvuk do okolí,“ říká Jan Faltys. 

Mezi nejsilnější zážitky, které si návštěvníci „Stalinu“ za jeho desetileté působení odnesli, nepatří jen divoké večírky až do ranních hodin. Proběhlo tu mnoho speciálních akcí, kterými se organizátoři snažili „propíchávat bubliny“.

„Naši návštěvníci si mohli poslechnout například Symfonický orchestr Českého rozhlasu s Lenkou Dusilovou a opery Kouzelná flétna, Rusalka nebo La Traviata ve spolupráci s Run Operun,“ připomíná Jan Faltys. Do paměti všech příznivců tohoto místa se zapsala i letitá tradice zahajovacích večerů v podání Lunchmeat Festivalu, který na míru této lokalitě vždy připravil originální audiovizuální zážitek. 

The post Pod Kyvadlem nastane ticho. Party spot „Stalin“ na Letné po deseti letech zavírá appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek