Potomek brněnských továrníků Daniel Löw-Beer o víkendu otevřel v Brněnci svůj ambiciózní projekt: Muzeum přeživších, které stojí na místě bývalého koncentračního tábora. Sem Oskar Schindler převezl vězně z koncentračních táborů, z nichž dvanáct set se dočkalo konce války.
„Pokud chceš, aby příběh přežil, musíš o něm napsat knihu, natočit film a nakonec ho zasadit zpátky do místa, kde se stal. Teprve tehdy přežije stovky let,“ tvrdí Daniel Löw-Beer, povoláním lékař a zakladatel právě otevřeného Muzea přeživších v bývalé Schindlerově továrně v Brněnci, která dnes nese název Arks.
Forbes Česko jeho příběh několikrát popisoval. Včetně rozhovoru z listopadu minulého roku, kdy byl Daniel Löw-Beer bytostně přesvědčený, že se mu zdevastovaný areál bývalé továrny, která před začátkem druhé světové války patřila jeho rodině, podaří opravit tak, aby zde v květnu přivítal první hosty.
O tom, že je Löw-Beer muž činu, se mohli přesvědčit nejen děti či vnuci přeživších (muzeum je ostatně optimisticky věnováno jim), ale také stovky dalších návštěvníků. Mezi nimi byla i Mag Keneally, dcera spisovatele Thomase Keneallyho, jehož kniha posloužila Stevenu Spielbergovi jako předloha pro oscarový snímek Schindlerův seznam.
„Dojímá mě, že Muzeum přeživších jsme vybudovali právě tady. V místě, kde byla naše rodinná továrna, kde se zachránilo dvanáct set lidí. To je pro mě osobní i historická záležitost,“ říká Daniel Löw-Beer. A připomíná, že historie v jeho pojetí není statická, ale proudí jako řeka. „Teď chceme, aby se tady znovu začaly věci vyrábět. Máme jeden z nejinspirativnějších brownfieldů ve střední Evropě.“
Daniel Löw-Beer částečně navázal na rodinnou historii také v tom, že založil značku LB Touch, kde si můžete pořídit merino šály, svetry, šaty, nebo dokonce židli s potahem. Vše je navrženo a vyrobeno v Brně. Projekt měl v rámci otevření svou módní přehlídku a výrobu chce Löw-Beer do půl roku přesunout právě do Brněnce.
„Naším cílem je směrovat aktivity do Brněnce třemi cestami. Edukací, jako muzeum, ale také výrobou. Můžete si to tu také pronajmout na eventy,“ vysvětluje muž, který si továrnu svých předků musel v roce 2019 koupit zpět.
Muzeum přeživších dokumentuje osudy Židů zachráněných Schindlerem, ale také dalších osobností, kterým se podařilo vyváznout z nacistického běsnění.
„Velmi vítám tuto iniciativu. V době, kdy podle průzkumu provedeného organizací Claims Conference téměř dvě třetiny mladých dospělých ve Spojených státech ve věku 18 až 39 let nevěděly, že během holokaustu bylo zavražděno šest milionů Židů, je zásadní, aby sem jezdily právě školy,“ řekla v neděli v Brněnci Eva Lustigová, ředitelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga.




Spisovatel a publicista prošel několika vyhlazovacími tábory včetně Osvětimi a Buchenwaldu.
„Jsme domluveni, že sem přijede zhruba třicet škol,“ nastiňuje Daniel Löw-Beer. V plánu má otevřít také prostory komunitní, pro studenty i zázemí pro hosty. „Chceme, aby se lidé do Brněnce vraceli. Aby to bylo místo, kde se tvoří, žije, sdílí, kde se znovu potkává to nejlepší z evropské kultury,“ říká.
Jeho slova znějí až příliš optimisticky v časech, kdy je nenávist vůči Židům osmdesát let po skončení druhé světové války opět na vrcholu. Raper Kanye West vydal song Heil Hitler, jedenáct procent respondentů výše zmíněné ankety věří, že Židé byli za svou likvidaci sami odpovědní, a patnáct procent považuje za přijatelné zastávat neonacistické názory.
Protipól k takovým tendencím představuje Noah, dospívající syn Daniela Löw-Beera, který si osobně velmi přál, aby jeho otec muzeum založil. „Nemůžeme postavit budoucnost bez další generace. Noah nám tu pomáhá, vítá hosty, stará se o textilní exponáty. Říkáme tomu trochu symbolicky ‚Noahova archa‘. A věřím, že opravdu ponese tenhle příběh dál,“ doufá Daniel Löw-Beer.




Muzeum přeživších nebude otevřeno každý den, ale jen po domluvě pro skupiny. Daniel Löw-Beer stále cestuje mezi Curychem, kde žije a pracuje jako lékař, a Brnem i Brněncem. Obnovena byla také zatím jen částečně jedna stavba rozsáhlého areálu, zbytek dosud tvoří polorozpadlé ruiny.
„Už teď máme přislíbeno další financování a granty. Pomáhá nám město, stát i jednotlivci. Někdo přivezl cihly, jiný zase zaplatil tu prosklenou zeď. Nakonec se to všechno podaří, tenhle region má ve své DNA, aby vzkvétal,“ myslí si Daniel Löw-Beer.
The post Příběh Schindlerovy továrny ožívá. V Brněnci otevřelo Muzeum přeživších appeared first on Forbes.