Šestnáct mužů, čtyři ženy. Žebříčku nejbohatších Evropanů kralují majitelé módních brandů, kosmetických impérií, potravinářských řetězců, oceláři i rejdaři. Do první dvacítky žebříčku evropských dolarových miliardářů, který každoročně sestavuje americký Forbes, se dostal jediný zástupce České republiky – Renáta Kellnerová s rodinou.
Nejvíce příček v aktuální dvacítce nejbohatších Evropanů podle Forbesu získali Francouzi a Němci. Největší impérium drží ve svých rukou už tradičně Bernard Arnault (na úvodní fotografii) s majetkem vyčísleným na 178 miliard dolarů.
Francouzský miliardář byl ještě loni i nejbohatším mužem planety, nyní mu patří v celosvětovém žebříčku až páté místo. Už čtyřicet let se věnuje byznysu s luxusem, řídí koncern LVMH, který zahrnuje přibližně 75 módních a kosmetických značek, včetně slavných brandů Louis Vuitton a Sephora. Je také majitelem klenotnické legendy Tiffany.
Stříbrnou příčku v klubu nejbohatších Evropanů obsadil Španěl Amancio Ortega se svým 124miliardovým majetkem. Před padesáti lety založil společnost Inditex, do níž patří oděvní gigant Zara, ale také například Massimo Dutti nebo Pull & Bear.
A třetí místo patří ženě. Francouzka Françoise Bettencourt Meyers je dědičkou společnosti L’Oréal a její majetek má nyní hodnotu necelých 82 miliard dolarů.
Do první pětky se probojoval také Dieter Schwarz, německý byznysmen, jehož jmění generují dva v Evropě dobře známé potravinářské řetězce, Kaufland a Lidl, a Rakušan Mark Mateschitz, který aktuálně drží 49 procent ve výrobci energetických nápojů Red Bull.
Teprve po nich následují zástupci dalších průmyslových odvětví, například německý logistický magnát Klaus-Michael Kühne, který vlastní podíl také v letecké společnosti Lufthansa, či pravý power couple lodní přepravy Rafaela a Gianluigi Aponteovi, kteří společně vybudovali největší nákladní lodní společnost MSC.
Mezi zajímavými jmény je nutno zmínit bratry Alaina a Gérarda Wertheimerovy, kteří společně vlastní luxusní módní dům Chanel, nebo sourozence Susanne Klatten a Stefana Quandta, které do žebříčku dostal majetek v podobě podílů v automobilce BMW.
Je tu také Giovanni Ferrero, dědic stejnojmenného cukrovinkového koncernu, a François Pinault s rodinou, majitel skupiny Kering nebo ikonického aukčního domu Christie’s.
Jedinou českou zástupkyní ve výběru je zmiňovaná Renáta Kellnerová, která je aktuálně dvacátou nejbohatší Evropankou.
The post Rodinné klany, které řídí byznys už desítky let. Kdo jsou nejbohatší Evropané? appeared first on Forbes.