Přátelství Stevea Witkoffa s americkým prezidentem Donaldem Trumpem začalo pozdním nočním setkáním v lahůdkách před téměř čtyřiceti lety. Nyní je loajálním vyslancem, který zprostředkovává příměří v Gaze a mírová jednání o Ukrajině.
Prezident Donald Trump řekl, že Rusko a Ukrajina jsou „velmi blízko“ k dohodě o ukončení války. Prohlásil to krátce poté, co se jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff v pátek setkal s Vladimirem Putinem v Moskvě. Witkoffovo setkání s Putinem bylo jeho čtvrté, protože Spojené státy pracují na dosažení příměří.
V příspěvku na sociální síti Truth prezident Trump napsal, že „většina hlavních bodů je dohodnuta. Zastavte krveprolití, hned teď. Budeme všude tam, kde je to třeba, abychom pomohli usnadnit ukončení této kruté a nesmyslné války“.
Jednou z klíčových postav americké diplomacie se stal Witkoff poté, co ho Trump jmenoval svým zvláštním vyslancem pro Blízký východ. Muž bez diplomatických nebo vládních zkušeností měl vyjednat příměří v Gaze.
Od té doby jeho odpovědnost narůstá. V současnosti je pověřen ukončením rusko-ukrajinské války a omezením íránského jaderného programu. Zatímco kritici ho považují za nekvalifikovaného a bez zkušeností z diplomacie, jeho zastánci si myslí, že zkušenosti jsou přeceňované.

Jak se z realitního magnáta stal jeden z nejbližších Trumpových spolupracovníků, který v současnosti zastává vysokou pozici v americké diplomacii?
Witkoff se narodil v Bronxu v roce 1957. Začal pracovat pro realitní právnickou firmu Dreyer & Traub, později se stal investorem do nemovitostí, informuje Financial Times. Byl to právě byznys s nemovitostmi a láska ke golfu, co spojilo Witkoffa s Trumpem.
Osudové setkání
Poprvé se setkal s Trumpem v newyorských lahůdkách v roce 1986. U soudního procesu v roce 2023 podrobněji popsal první setkání tak, že jelikož Trump neměl v lahůdkách u sebe hotovost, koupil mu sendvič a šunku.
Witkoffovi se na konci devadesátých let podařilo splnit si sen o realitním impériu. Zahrnovalo například newyorskou budovu Woolworth Building a další nemovitosti v Chicagu, Dallasu a Filadelfii.
Jejich přátelství se postupně prohlubovalo. Když se Trump ujal prezidentství ve svém druhém funkčním období, jmenoval dlouholetého přítele a loajálního Witkoffa zvláštním vyslancem. Byl nápomocný při jednáních o příměří a výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem.
Witkoff o sobě tvrdí, že má předpoklady k tomu, aby tato jednání zvládl. „Mám hodně empatie, protože jsem ztratil dítě,“ řekl. „Takže mluvím s těmito rodinami, které ztratily děti a chtějí zpět těla svých dětí, stejně jako rodiny, které mají děti, jež jsou naživu.“ Witkoffův 22letý syn Andrew zemřel na předávkování oxykodonem v roce 2011.
Příměří v Gaze, které pomáhal vyjednat, se však v březnu rozpadlo.
Trump si vybral Witkoffa
Witkoff přiznal, že to byly jeho kontakty mezi saúdskou královskou rodinou, co ho zapojilo do ruských rozhovorů.
Vysvětlil, že to byli Saúdové, kdo „zorganizoval“ propuštění amerického vězně Marca Fogela, zadržovaného Moskvou, prostřednictvím svých kontaktů na Kirilla Dmitrijeva, šéfa ruského státního investičního fondu. Fogela nakonec propustili 12. února.
Trump si nakonec vybral Witkoffa, aby jednal s Moskvou, místo amerického ministra zahraničních věcí Marca Rubia, který je podle papírů nejvyšším diplomatem země. Upřednostnil ho i před Keithem Kelloggem, který byl v lednu přidělen jako americký vyslanec pro rusko-ukrajinská mírová jednání. V pátek se Witkoff s Putinem setkal už počtvrté.

Bývalý americký velvyslanec na Ukrajině Steven Pifer se domnívá, že Witkoff v Moskvě padl do pasti. „Jelikož byl relativně neinformovaný o problémech, vzal na vědomí všechno,“ popisuje průběh jednání pro Financial Times.
Ještě začátkem týdne vyvolal Trumpův tým v Kyjevě zděšení. Předložil totiž návrh na ukončení války, podle kterého by Spojené státy uznaly Krym za ruský a velké části východní Ukrajiny by ponechaly pod kontrolou Moskvy. I z toho důvodu Kyjev a jeho spojenci již dlouho podezřívají Witkoffa z proruských sympatií.
The post S Trumpem se seznámil v lahůdkách. Kdo je muž, který jedná o míru na Ukrajině? appeared first on Forbes.