Hodily by se fanfáry, skupina PPF vstupuje do nové éry. Nikoli s jedním, ale nezvykle se dvěma novými generálními řediteli, s posíleným představenstvem i dozorčí radou a pravděpodobně s ještě větším vlivem vlastnické rodiny na její chod. Započatou éru by mohl symbolicky završit přesun skupiny do Česka, neboť z právního hlediska nyní PPF sídlí v Nizozemsku.
Skupinu nejbohatší Češky Renáty Kellnerové povedou po tříleté a úspěšné vládě Jiřího Šmejce (na úvodní fotografii) coby CEOs Kateřina Jirásková společně s Didierem Stoesselem.
Šmejc, jehož mandát nejvyššího manažera skupiny vyprší letos v červnu a po vzájemné dohodě nebude prodloužen, zanechává PPF ve velmi dobré kondici.
Potvrdily to v úterý oznámené hospodářské výsledky skupiny za loňský rok, z nichž svítí čistý zisk osmdesát miliard korun. Za bezmála 35 let existence nevydělala společnost založená dnes již zesnulým Petrem Kellnerem nikdy víc.
„Za tři roky Jiří dosáhl toho, o čem jsme si mysleli, že na to bude potřebovat pět let,“ ocenila Šmejcovu misi Renáta Kellnerová.
A nebylo to od ní jediné ocenění – Šmejc si coby odměnu za práci pro PPF odnáší tři a čtvrt miliardy korun. Plyne to ze zveřejněné výroční zprávy, sám odměněný částku komentovat nechtěl, pouze s úsměvem poznamenal, že akcionáři na jeho výkonu pro skupinu rozhodně netratili.
„V uplynulých třech letech vedl Jiří velmi úspěšně transformaci skupiny jak po strategické, tak po provozní stránce, a bude pro mě velmi inspirující pokračovat v této cestě a pomáhat realizovat potenciál všech již provedených změn i budoucích kroků,“ chválil i Didier Stoessel.
Kromě komplimentů pro loučícího se muže naznačila Stoesselova slova i to, že noví šéfové nepřinášejí revoluci, nýbrž evoluci. Mění se nejvyšší vedení, ne však strategická cesta, po níž se bude PPF dále ubírat.
Platí to například stran toho, v jaké části světa bude mít byznys skupiny nadále těžiště. To je ostatně půvabně naznačeno adresou fyzického sídla skupiny: budova Open Gate se nachází v Praze na Evropské třídě a právě Evropa je a bude hlavním „hřištěm“ pro podnikání společnosti, v níž drží rodina Kellnerových majoritu.
„Evropě rozumíme, funguje tam právo a aspoň nějaká stabilita,“ vysvětloval Šmejc ve shodě s Jiráskovou v úterý před novináři. „Jako skupina investující s dlouhodobou perspektivou musíme být zaměřeni na rozvíjení firem. Což se v Evropě dělá snáz už proto, že je v případě problému rozdíl doletět někam za jeden a půl hodiny, nebo za osm až devět, za něž se dostanete do Ameriky.“
Právě pod Šmejcem PPF cíleně odešla z Asie a Ruska. A ani Jirásková se Stoesselem nemusejí PPF pouze vést, ale současně ji někam dovést. Konkrétně do Česka, neboť právně sídlí skupina v Nizozemsku. A to historicky, už od devadesátých let minulého století.

„Ochrana investic byla kdysi výrazně lepší z Nizozemska, a protože jsme měli hodně byznysu v problematických destinacích, byla to zásadní výhoda. Dnes jsou dohody o ochraně investic unifikovány na úrovni Evropské unie, takže přichází diskuse, zda nemáme přesunout sídlo do České republiky,“ líčil Šmejc s tím, že drtivou většinu daní odvádí PPF už nyní ve prospěch Česka.
Kateřina Jirásková ale doplnila, že stěhovat firmu takto gigantických rozměrů není jednoduchá věc. „Debaty o tom vedeme už delší čas, začali jsme s nimi už za života pana Kellnera,“ prozradila nová co-CEO.
Když Petr Kellner v březnu roku 2021 tragicky zahynul, Jirásková už pro PPF pracovala přes dvacet let. Do firmy nastoupila v roce 2000, o třináct let později se v ní stala finanční ředitelkou. Tuto pozici si drží doteď a zároveň se na manažerském žebříčku posunula na nejvyšší stupeň.
Na něm s ní stojí Francouz Didier Stoessel. Ten převzal v roce 2020 odpovědnost za mediální byznys PPF po převzetí společnosti CME. V jednom z největších mediálních holdingů ve střední a východní Evropě byl donedávna CEO, od dubna roku 2022 má na starosti investiční strategii celé skupiny.

V lehké nadsázce lze konstatovat, že nová éra PPF se mimo jiné vyznačuje robustněním. Pozice CEO byla zdvojnásobena na CEOs, stejná násobilka platila i pro představenstvo, kde je nově šest namísto tří členů, jsou v něm i Jirásková se Stoesselem.
Početně se rozšířila také dozorčí rada, v ní přijal křeslo mimo jiné právě Šmejc a rovněž Tomáš Otruba, člen poradního sboru rodinného holdingu Kellnerových Amalar.
Otruba je nadšený horolezec a zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. To je úctyhodný výkon, zdatně si počíná i v byznysu. Investuje hlavně do toho hotelového a je tak i iniciátorem akvizic luxusních hotelů Hilton a Four Seasons, jež udělaly ze skupiny PPF významného hoteliéra.
V této souvislosti Jiří Šmejc přiznal, že není velkým příznivcem investic do nemovitostí, ty proto rozhodně nejsou preferovány v jeho skupině Emma Capital, jíž se chce teď intenzivně věnovat; Emma byla hlavním důvodem jeho odchodu z řídící role v PPF.
„Na druhou stranu úplně rozumím, že rodině Renáty Kellnerové tahle aktiva dávají smysl. Ke všemu se v rámci odchodu z Ruska prodalo množství realitních projektů, takže je logické si doplnit portfolio o nové nemovitosti,“ prohlásil Šmejc.
A ještě dodal: „Kromě toho, že chci rozvíjet Emmu, plánuji v létě dlouhou dovolenou. To jsem zatím nikdy neudělal, tak jsem si řekl, že to zkusím.“
The post Šmejc se s třímiliardovým bonusem chystá na dovolenou. Jaká bude PPF po jeho éře? appeared first on Forbes.