Čtvrtek 17. červenceSvátek má Venku je 14 °C, Zataženo Déšť

Špionážní technika z Krnova pro řeckou Intellexu

Investigace.cz Před 1 dnem

Několik osob z Česka pracovalo jako dodavatelé pro spywarovou firmu Intellexa, jejíž vedení řecká prokuratura stíhá za porušení zákonů o ochraně listovního tajemství. Produkt Intellexy, spyware Predator, byl totiž neoprávněně použit k odposlouchávání řeckého novináře Thanasise Koukakise a jedné další osoby. Díky dokumentům, které má naše redakce k dispozici, nyní přinášíme ucelenější obraz toho, jak řecká pobočka Intellexy spoléhala na dodavatele z Česka. 

Podle faktur, které se podařilo investigaci.cz získat, posílal Dvir Horef Hazan, usazený v českém Krnově, řecké pobočce spywarové společnosti Intellexa zařízení a součástky, které lze použít k sestavení odposlouchávacího zařízení s populárním názvem stingray, jež Intellexa v té době veřejně inzerovala. Ještě před svým působením v Intellexe měl Hazan vazby na vedení této firmy, konkrétně na Saru Hamou, jednu z obžalovaných řeckou prokuraturou.

Intellexa je konsorcium firem sídlících v několika zemích, které založil Izraelec Tal Dilian. Podle nejnovější zprávy Recorded Future je spyware Predator od Intellexy, v minulosti používaný i proti novinářům a aktivistům, stále aktivně využíván.

Kvůli aktivitám v oblasti sledování občanské společnosti zařadily Spojené státy v roce 2024 několik společností Intellexy, včetně řecké Intellexa S.A. a vedení firmy, na sankční seznam, což ve zkratce znamená, že v USA nemohou podnikat. V Evropě tyto společnosti ovšem sankcionovány nejsou.

Intellexa

Rotem Farkash a Abraham Rubinstein založili v roce 2017 dvě společnosti – Cytrox Holdings v Maďarsku a dceřinou Cytrox Software v Severní Makedonii. Farkash, jenž svou podnikatelskou kariéru zahájil jako hacker, se později stal jednou z nejvýznamnějších postav konsorcia Intellexa.

Konsorcium vzniklo v roce 2019 spojením Intellexy s francouzskou skupinou Nexa. V tiskové zprávě oznamující zrod aliance se uvádí, že jejími členy jsou společnosti Nexa Technologies, Advanced Middle East Systems, WiSpear a Senpai Technologies. V roce 2019 Intellexa rovněž dokončila akvizici značky Cytrox.

Konsorcium Intellexa založil bývalý velitel izraelských obranných sil Tal Dilian, který je úzce spojen s další kontroverzní společností, NSO Group, a jejím špionážním softwarem Pegasus.

Součástí francouzské skupiny Nexa byla i česká firma Setco Technology Solutions, s. r. o. Firma byla z rozhodnutí majitelů loni v dubnu zrušena.

Z dokumentů, jež máme k dispozici, vyplývá, že Dvir Hazan pracoval pro Intellexu jako dodavatel a prostředník, a to nejméně tři roky, a vyfakturoval v přepočtu přes 46 milionů korun.

Bývalá manželka a firma z Hong Kongu

Podle faktur a bankovních transakcí, které máme k dispozici, začal Hazan se Sarou Hamou spolupracovat v roce 2017. Společně s dalším Izraelcem, Itaiem Hamamim, který žije a podniká v Česku a kterého Hazan popisuje jako svého blízkého přítele, figurovali jako ředitelé v hongkongské firmě Guangzhou Commerce Limited. Dokumenty k působení firmy jsme našli v leaku z kyperského obchodního rejstříku, takzvaného Cyprus Confidential.

Kromě hongkongské adresy uváděla firma na svém webu dvě další sídla – jedno v kyperském Limassolu a jedno v Krnově. Na stejné adrese na Kypru sídlila i další společnost Sary Hamou, Censura Limited, jež si od hongkongské Guangzhou pravidelně účtovala tisíce eur za konzultace. Censura Limited zároveň přímo obchodovala i s Hazanem.

Sara Hamou

Sara Hamou se stala byznys partnerkou Tala Diliana v roce 2008, kdy pracovala pro společnost poskytující zprostředkovatelské a konzultační služby při zakládání offshorových struktur. Dilian tehdy zakládal jinou špionážní firmu, Circles. Hamou, která se později stala jeho partnerkou i v osobním životě, pak pomáhala se založením složité korporátní struktury i pro firmu Intellexa. Dilian mimo jiné stál i za společností NSO Group, jež provozuje spyware Pegasus, který byl stejně jako Predator mimo jiné zneužit ke špehování novinářů a opozice po celém světě.

Guangzhou Commerce podle bankovních výpisů fungovala jako zprostředkovatel v distribuci reklamy. Mezi dokumenty, které máme k dispozici, je i ocenění portfolia firmy švýcarskou bankou EFG Bank z roku 2019, která jej ocenila na 800 tisíc dolarů (přes 18 milionů korun). Firmu Hamou zlikvidovala v roce 2022. Ředitelé ani majitelka se po celou dobu nezměnili. Na naši žádost o komentář Hamou nereagovala.

Z Krnova do Řecka

Svou první českou firmu založil Hazan společně se svým přítelem a byznys partnerem Itaiem Hamamim v roce 2017. V té době již několik let žil v Česku. Jako sídlo firmy tenkrát zvolili Hazanův dům v Krnově.

Většina Hazanových společností však sídlí nebo sídlila na jiné krnovské adrese – ve domě s oranžovou fasádou v ulici Revoluční, který vlastní společnost H.S.Three Holding, v níž Hazan do května 2025 vlastnil malý podíl.

Když jsme letos v březnu Krnov navštívili, sídlo společnosti bylo nepřehlédnutelné. Nacházelo se na hlavní silnici a bylo pokryto reklamními bannery různých místních internetových a telekomunikačních služeb. Na fasádě visela velká izraelská vlajka.

S izraelskou vlajkou přišel Hazan, jak nám vysvětlila drobná žena středního věku, která pracovala v jedné z kanceláří uvnitř budovy. Podle ní ji tam umístil v době izraelské invaze do Gazy po útoku teroristů z palestinského Hamásu v říjnu 2023.

Části budovy poškodily povodně v roce 2024. Muž pracující na opravě budovy tvrdil, že Hazana zná. Nevěděl však, kde se nachází, a o společnostech nechtěl hovořit. Na poštovní schránce byl seznam firem, z nichž některé patřily Hazanovi, jiné jeho spolupracovníkům, další s ním neměly nic společného. Prostřednictvím trojice těchto společností Hazan několik let dodával služby řecké společnosti Intellexa, ale i dalším firmám z konsorcia. Jedná se o Zambrano Trade, s. r. o., Hadastech, s. r. o., a Shilo, s. r. o., založené v letech 2019, 2020 a 2021.

Mezi prvními fakturami, které máme k dispozici, je ta z roku 2020 na částku v přepočtu 1,2 milionu korun za „použité vybavení laboratoře“. Celkem se částky na fakturách, jež Hazan a jeho společnosti vystavovaly řecké Intellexe S.A., vyšplhaly na téměř půl milionu eur (tedy přes 12 milionů korun).

Další faktury dokládají nákupy notebooků, modemů, routerů, programovatelných rádiových zařízení nebo serverů, a to včetně příslušenství k jejich ukotvení například na zeď. Některá ze zařízení by podle expertů, kterým jsme seznam technického vybavení ukázali, mohla sloužit k sestrojení zařízení nazvaného stingray. Ten umožňuje sledovat mobilní telefony v okolí a v některých případech se nabourat do přenášené komunikace. Takovou cestou se pak do telefonu může dostat i spyware.

Luca Melette, bezpečnostní konzultant a telekomunikační specialista, uvedl, že „USRP (typ rádia uvedený v seznamu) s GSM anténami by se daly použít k vytvoření falešné základnové stanice 2G/3G/4G/5G (tedy takzvanému stingray, pozn. red.), případně k sestavení IMSI catcheru“.

IMSI catcher je sledovací zařízení, které se tváří jako mobilní vysílač. Ve chvíli, kdy se k němu připojí mobilní telefon oběti, odhalí její unikátní identifikátor IMSI, pomocí kterého je možné ji sledovat. Investigace.cz konzultovala seznam vybavení také s Jurrem van Bergenem z Amnesty Tech, který potvrdil, že programovatelná rádia ze seznamu by se dala využít právě jako IMSI catcher.

V rozhovoru, který zakladatel Intellexy Tal Dilian poskytl Forbesu v roce 2019, předvádí svou speciálně upravenou odposlouchávací dodávkou s podobným zařízením.

Projekt Aladin

Hazan pro Intellexu ale nedodával jen technická zařízení. Na faktuře ze srpna 2022 podnikatel uvádí jako předmět plnění „Payment for project POC, ‚Aladin‘“, tedy platbu spojenou s projektem Aladin.

Podle deníku Haaretz představila společnost Intellexa v roce 2022 koncept systému s názvem Aladin, jenž umožňuje infikování konkrétního mobilního telefonu na dálku, prostřednictvím online reklam. Systém byl údajně schopen provádět takzvané „zero-click“ útoky, kdy k infikování telefonu spywarem dojde, aniž musí uživatel cokoli udělat.

Hazan pro Intellexu dodal i stavitele stánků pro konferenci v Dubaji a později i pro pražský veletrh špionážního zařízení Prague ISS World pořádaný v roce 2022 (největším sponzorem této pravidelné akce je dodnes spywarová firma NSO Group), což nám sdělili tehdejší majitelé stánkařské firmy.

Pro Intellexu dodává služby i Michal Ikonomidis, Hazanův přítel a programátor z Krnova, jehož společnost FoxITech nezisková organizace Recorded Future identifikovala jako správce serverů, které spywarová firma používá.

Když jsme v Krnově po Hazanovi pátrali, našli jsme ho nakonec na adrese jedné z jeho firem. Mluvili jsme spolu krátce přes domovní interkom, Hazan nám nejdříve pohrozil policií, pak fyzickým násilím. „Jen si to nahrajte,“ konstatoval.

Jeho společník Itai Hamami na žádost o rozhovor uvedl, že si cení svého soukromí, a proto s námi mluvit nebude.

Firmy Zambrano Trade, s. r. o., Hadastech, s. r. o., a Shilo, s. r. o., oznámily likvidaci 1. listopadu 2024, měsíc poté, co investigace.cz zveřejnila první článek o napojení Hazana na společnost Intellexa.

Řecký soud

Soudní proces s Intellexou v Řecku začal v dubnu letošního roku. Athénská prokuratura obvinila čtyři osoby – Tala Diliana, Saru Hamou, oficiálního majitele Intellexy Felixe Bitziose a Giannise Lavranose, majitele řecké společnosti, která zakoupila Predator. Čtyři obžalovaní čelí obvinění za neoprávněný přístup k soukromým komunikačním systémům a údajům, jakož i za porušení zákonů o ochraně soukromí a údajů, konkrétně za sledování řeckého novináře Thanasise Koukakise a Artemis Seaford, bývalé zaměstnankyně společnosti Meta.

Soudní řízení je v současné době pozastaveno, protože soud neposkytl obžalovaným klíčové dokumenty v angličtině (jsou pouze v řečtině a tímto jazykem obžalovaní nemluví).

Novinář Koukakis nám řekl, že ačkoli má soud pokračovat na podzim, existuje i kvůli průtahům vážné riziko, že na dané trestné činy se bude vztahovat promlčecí lhůta, což by znamenalo, že další případy neoprávněného nasazení spywaru zůstanou nedořešeny.

Celkem mělo být v Řecku spywarem Predator napadeno 87 lidí, kromě novinářů také ministři, vysoce postavení úředníci, prokurátoři nebo vojenští důstojníci.

Podle Koukakise prokuratura další případy nedovedla do konce. „Tohle nebude jediný soudní proces související se skandálem nelegálního sledování. Jsme přesvědčeni, že budou postupně objasněny všechny aspekty tohoto případu – od toho, jak se Intellexa dostala do Athén, jak působila na území Řecka, až po informace o tom, jak spolupracovala s řeckou národní zpravodajskou službou,“ uzavírá novinář.

Autoři textu: Paul May, Zuzana Šotová

 

Líbil se vám tento text? Podpořte redakci investigace.cz

Financování získáváme z mezinárodních grantů a nadací na podporu nezávislé žurnalistiky, ale žádný z těchto zdrojů není jistý. Jedinou jistotu nám dává pravidelná finanční podpora od vás, našich čtenářů. Pokud vám naše práce dává smysl, budeme rádi, když ji podpoříte. Číslo účtu: 2502947834/2010

The post Špionážní technika z Krnova pro řeckou Intellexu appeared first on investigace.cz.

Pokračovat na celý článek