Když ještě byly tělesné tresty obvyklé, znamenal pohlavek jasné upozornění, že teď je potřeba začít makat. Že je to vážné. Že se má člověk fakt snažit. Takový pohlavek dostal i Friedrich Merz. Němečtí poslanci ho v prvním hlasování nezvolili kancléřem.
Situace, která v dějinách Spolkové republiky Německo nemá obdoby, je paralelou k tristnímu stavu hospodářství největší evropské ekonomiky. Ta se zadrhla, třetím rokem stagnuje a dusí ji celá řada hlubokých potíží. Postavit ji znovu na nohy má právě nový kancléř Friedrich Merz a jeho kabinet.
Jen pár hodin po tom, co dostal historický záhlavec, šel do boje znovu. Napodruhé už v parlamentu většinu získal a ještě tentýž večer zasedl spolu se sedmnácti členy vlády složené ze zástupců stran CDU/CSU a SPD k jednacímu stolu. Pohled na kabinet, ve kterém mají muži a ženy téměř vyrovnaný počet křesel, dává naději, že by se skutečně mohlo začít něco měnit.
Kdo bude hrát klíčovou roli v nastartování německé ekonomiky, jejíž chod je zásadní i pro vývoj v Česku?
Friedrich Merz vykročil při výběru ministrů mimo politické kruhy a v jeho kabinetě jsou hned tři lidé, kteří přicházejí z byznysu. Právě to je signál, který dává německým podnikatelům a manažerům naději, že by se rozhýbání zatuhlé ekonomiky mohlo podařit.
Pro jednoho z manažerů dokonce vzniklo zcela nové ministerstvo digitalizace. Do jeho čela zamířil Karsten Wildberger, jehož jméno je snad největším překvapením v novém kabinetě.

Tenhle topmanažer nikdy dřív přímo nepůsobil v politice, za sebou má zkušenosti ze společností Boston Consulting Group, T-Mobile a E.ON. Poslední čtyři roky vedl jako CEO společnost kotovanou na německé burze Ceconomy, pod kterou patří obchodní řetězce s elektronikou MediaMarkt a Saturn. Pod sebou měl přes tisíc obchodů ve dvanácti zemích Evropy.
Tenhle technologický nadšenec a vystudovaný fyzik má před sebou mimořádně těžký úkol. Digitalizovat Německo, ve kterém se ještě pořád běžně používají faxy, firmy s úřady komunikují za použití papírů a v mnoha oblastech není ani mobilní signál.
„Pokud se vládě skutečně podaří pokročit s digitalizací a sníží byrokracii, skutečně se mnoho oblastí zlepší,“ říká v rozhovoru pro Forbes ekonom uznávaného mnichovského institutu Ifo Timo Wollmershäuser.
Fakt, že pro Wildbergera dokonce vzniklo nové ministerstvo, podle německých komentátorů dokládá, že samotný kancléř si uvědomuje, o jak zásadní problém, kvůli kterému Německo ztrácí na konkurenceschopnosti, jde. A je mu také jasné, že jen důvěra nestačí, potřeba budou i peníze. I ty má mít ministerstvo pro digitalizaci podle kancléře Merze pro všechny podstatné IT výdaje k dispozici.
I v dalším klíčovém ministerstvu usedl člověk z byznysu. Manažerka Katherina Reiche je novou ministryní hospodářství a energetiky, na rozdíl od Wildbergera má i zkušenosti z nejvyšší politiky. Už ve svých 25 letech byla členkou spolkového sněmu. Posledních deset let ale působila v byznysu, naposledy v koncernu E.ON, kde vedla jeho dceřinou společnost Westenergie.

Díky jejímu backgroundu v energetice si analytici slibují, že se dokáže rychle zorientovat v téhle oblasti i na politické mapě a pomůže vyřešit tíživou situaci v energetice. Právě drahé energie jsou vedle byrokracie a chybějící digitalizace největším problémem německé ekonomiky.
V nové německé vládě je i představitelka startupového světa, ačkoli na starost bude mít mnohem konzervativnější oblast, ministerstvo stavebnictví a bydlení. Ještě ani ne čtyřicetiletá Verena Hubertz, která zhruba před deseti lety založila startup AJNS New Media s kuchařskou aplikací Kitchen Stories (s dvaceti miliony uživateli, později většinu koupil Bosch), má vyřešit problém s nedostatkem dostupného bydlení. Právě to je jedno z klíčových domácích témat a vedle migrace i silný zdroj nespokojenosti Němců.

Nelegální migraci má zkrotit ministr vnitra Alexander Dobrindt. A zdá se, že na nic nečeká. Hned první den ve své funkci naplnil předvolební slib a oznámil, že posílí a okamžitě zpřísní kontroly na německých hranicích. Nově tak do země nesmějí vstoupit žádní nelegální migranti, ani pokud požádají o azyl.

Obsazení jednoho klíčového postu v nové vládě se ovšem nezměnilo ani po volbách. Ministerstvo obrany povede dál jeden z nejoblíbenějších německých politiků Boris Pistorius, který chce dostat Bundeswehr opět do formy a pomoci mu v tom mají schválené miliardy eur na investice.
Friedrich Merz vysílá také jasný vzkaz, že Berlín chce podporovat výzkum vesmíru. Právě témata spojená s vesmírným průmyslem už nestojí stranou, ale nově přešla pod ministerstvo pro výzkum, technologie a vesmír. Ministryně Dorothee Bär tak bude mít ve své gesci rozvoj inovační a technologické politiky, ale i agendu spojenou s gigafactory a moderními technologiemi.
Cílem je postavit Německo opět do světové extratřídy technologických velmocí.
„Víme, že svět na nás nečeká. Pokud vláda v tomto volebním období nezmění směr, za čtyři roky Německo nepoznáme. A to platí jak politicky, tak hospodářsky,“ cituje předsedu německého svazu malých a středních podniků Christopha Ahlhause zpravodajský web Tagesschau veřejnoprávní televize ARD.
Do Merzovy vlády ovšem nevkládají naději jen doma. Nebývale vřelá slova k jeho zvolení poslal i čínský prezident Si Ťin-pching, který prohlásil, že Čína a Německo jako druhá a třetí největší ekonomika světa a významné země s globálním vlivem by měly prohloubit vzájemnou spolupráci a společně podporovat hospodářskou globalizaci. Jak se toho chopí německý kancléř, se brzy ukáže.
Zatím se vydal hned první den v úřadě na tradiční návštěvu Paříže a Varšavy. V blízké době plánuje také cestu do Kyjeva. Protože ačkoli omezení migrace a oživení ekonomiky jsou podle něj prioritami, největší výzvu vidí v zachování míru a svobody.
The post Topmanažer i startupistka. Tohle je parta, která má postavit Německo na nohy appeared first on Forbes.