V evropském výběru amerického Forbesu 30 pod 30 se objevila firma Fabrica AI, jejímiž spoluzakladateli jsou Češi Jakub Suchánek a Ronald Luc.
Společnost Fabrica AI je startup, který se zaměřuje na vývoj softwaru pro robotiku. Jejich hlavním produktem je Fabricator, nástroj navržený k urychlení vývoje robotických aplikací až stokrát. Fabricator využívá umělou inteligenci a pokročilou simulaci k automatickému generování a optimalizaci robotických trajektorií, což výrazně zjednodušuje a zrychluje proces programování robotů.
Tento přístup je obzvláště užitečný v průmyslových odvětvích, kde je potřeba rychle nasadit nové robotické aplikace. Společnost má nyní pobočky v Česku, Singapuru a Spojených státech. Stojí za ní Češi Jakub Suchánek, Ronald Luc a Singapurec Keefe Wayne Teo.
Jakub Suchánek, který je v současnosti výkonným ředitelem společnosti, vystudoval inženýrství na Cambridgedské univerzitě. Předtím ještě stihl během gymnázia studovat bakalářský kurz informatiky na Karlově univerzitě v Praze. Při studiu v Anglii pracoval na vývoji systémů strojového učení pro detekci rakoviny ve snímcích z magnetické rezonance.
Mezi další Suchánkovy projekty patří autonomní řídicí systém pro veslice, robot pro reakci na katastrofy, planetární sonda velikosti plechovky či senzory pro vážení hmotnosti vozidel během jízdy. Před společností Fabrica AI pracoval pro startup Wayve, který řeší autonomní řízení aut.
Roli technického ředitele společnosti nyní zastává Ronald Luc, který vystudoval matematiku a informatiku na Masarykově Univerzitě v Brně. Poté na univerzitě působil jako asistent pedagoga. Vyvinul osm komplexních řešení strojového učení a Česko reprezentoval na Mezinárodní olympiádě v informatice.
AI místo dělníka
Cílem startupu je stonásobně zefektivnit vývoj robotů, a to pomocí umělé inteligence a simulací. „Vznikne návrh hardwaru a softwaru připravený k nasazení pro jakýkoli úkol a prostředí – optimalizovaný pro splnění úkolu, náklady, snadné použití a dlouhou životnost,“ uvádí Fabrica AI.
A že nejde o plané sliby dosvědčuje i fakt, že společnost pomocí nástroje vyvinula už i vlastní roboty. Ti jsou určeni ke spárování, přičemž automaticky vyplňují mezery mezi dlaždicemi v místnostech. V Singapuru už startup dokonce spolupracuje s významnými stavebními firmami.
Roboti jsou schopni autonomně spárovat dlaždice s vysokou přesností a efektivitou, což vede k výraznému zrychlení a zjednodušení tohoto tradičně časově náročného procesu.
Stroje využívají počítačové vidění a operační systém ROS k navigaci v místnostech, včetně překonávání překážek, jako jsou potrubí nebo odtokové otvory. Lze je ovládat stisknutím jediného tlačítka a jsou schopné pracovat autonomně až dvě hodiny, což umožňuje efektivní spárování celých bytů s minimálním zásahem člověka.
The post V americkém výběru Forbes 30 pod 30 se objevili čeští vývojáři. Jejich Fabrica AI urychluje vývoj robotů appeared first on Forbes.