Sociální síť pro bezpečnostní komunitu, vodní drony nebo unikátní datové senzory. To vše bylo k vidění na řeckém zbrojařském veletrhu DEFEA, který proběhl minulý týden v Athénách a na němž vystavovalo své produkty i dvanáct českých firem. Jaké vojenské novinky na akci nejvíce zaujaly redaktora Forbesu?
Zhruba patnáct let zpátky vypadaly haly zbrojařských veletrhů trochu jinak. Zřejmě by uvítaly více těžké techniky, střelných zbraní a dalšího fyzického vybavení. Jak ale ukázal letošní ročník řeckého veletrhu DEFEA, časy se v obranném průmyslu hodně změnily.
Řada stánků vlastně z fyzických výrobků nemá, co by nabídla. Jejich know-how je totiž v jedničkách a nulách, nabízejí sofistikovaná softwarová řešení postavená na neustále rostoucích schopnostech umělé inteligence.
Hodně z těchto projektů má své reference teprve omezené a může se stát, že do pár let nevydrží nebo se stanou součástí někoho většího. I tak se ale vyplatí podívat, jakým směrem se zbrojařský trh otáčí. Několik z technologicky nejzajímavějších projektů jsme vybrali.
Malý nenápadný stánek téměř na konci jedné z výstavních hal patří společnosti Rakia.ai. Jak dává tušit název, chlubí se vystavovatel především obrazovkami. Produkt své firmy popisuje na místě Edward Hartung, šéf prodejů ve společnosti Rakia, jako svého druhu sociální síť pro bezpečnostní komunitu.
„Co je důležité: naše systémy jsou určené výhradně pro vnitřní obranu,“ vysvětluje a následně se omlouvá, že konkrétní klienty z řad vlády, bezpečnostních služeb a snad i soukromých firem jmenovat nemůže. Rakia sídlí ve Spojených arabských emirátech, své pobočky má ale i v Evropě a USA.
Rozhraní její aplikace skutečně připomíná starší rozložení některých sociálních sítí. Jednotlivé rubriky střídají demonstrace softwaru na rozpoznávání obličejů.
V deklarovaném portfoliu toho ale má mnohem více – od analýzy big dat a pročesávání internetu pro získání relevantních dat až po detekci vzorců a predikci možných bezpečnostních rizik.

Ve stejné hale se nachází také o něco větší stanoviště britské SubSea Craft, jejíž know-how reprezentují černé modely podvodních plavidel nápadně připomínajících hybrid mezi rychlovlakem a torpédem.
„Podívejte se, co udělaly drony se vzdušným prostorem na Ukrajině. Úplně stejný potenciál se skrývá na hladině nebo pod ní,“ vysvětluje energicky Ben Francis, business development manager.
Vlajkovým produktem firmy je platforma Victa, do které se vejde kolem osmi lidí a kromě vysokorychlostního pohybuju po vodním povrchu se zvládá následně i ponořit.
Využívají ji nejčastěji speciální jednotky. Na know-how načerpaném z Victy SubSea Craft postavila MARS, v podstatě vodní dron, o kterém Francis hovořil.
„Díky nízkému riziku odhalení a vysoké rychlosti poskytuje škálovatelné schopnosti pro více misí v prostředí, kde je přístup omezený a riziko pro lidskou posádku nepřijatelné,“ popisuje britská firma svůj produkt.
Autonomní potenciál skýtají i systémy od izraelské Capture Systems, jejichž fotky možná znáte z izraelských hranic. Capture Systems vyrábí autonomní věže, které se kromě různých čidel a kamer osazují třeba také kulomety. Takovými, jaké najdete na některých lodích izraelské pobřežní stráže i na zdech na hranicích s Pásmem Gazy.

A přesně kvůli dění v Gaze Izraelcům váznou obchody. Několik klíčových odběratelů jejich technologií s Capture Systems dočasně přerušilo byznys.
Zbraně jako takové firma nevyrábí, místo toho dodává věže a ramena, která s nimi zvládnou plynule manipulovat. V Capture Systems nyní vyvíjejí vlastní optiku, kterou by mohli své výrobky v blízké budoucnosti osadit.
Z rozsáhlého amerického pavilonu, kterému jinak dominují tradiční giganty typu Northrop Grumman, Lockheed Martin či BAE Systems, stojí za povšimnutí nenápadně působící stánek Shield AI.
Kalifornská firma, která se chystá do Prahy i na červnovou konferenci Globsec, se prezentuje jako někdo, kdo tvoří „vědomí roje“. Přesně řečeno systémů, jež umějí koordinovat činnost celé letky dronů.

Hlavní referencí je pro firmu nasazení jejích systémů americkou armádou, futuristicky vypadající drony V-Bat, které si i sama vyrábí, ale mají ve svém arzenálu i některé evropské ozbrojené složky.
Shield je jednou z firem, které pochopily, že jednou z hlavních zbraní na bojištích třetího tisíciletí budou data.
Ta získává přímo z terénu pomocí senzorů, které umějí sledovat pohyb objektů o velikosti dvou pixelů s přesností pětkrát přesahující schopnosti lidského oka.
A co na řecký veletrh dovezly české firmy? Největší prostor patřil skupině CSG čtvrtého nejbohatšího Čecha Michala Strnada, jejíž raketomet Vampire na podvozku Tatry dominoval celé jedné části haly. Právě vampiry by skupina CSG chtěla dodávat řecké armádě, která o ně projevila zájem.
Kromě těch se na veletrhu představil také Colt CZ s novým modelem pušky Bren 3, pardubický výrobce pasivních radarových systémů ERA, výrobce především turbínových motorů PBS, skupina STV Group Martina Drdy či inženýrská divize Zetoru.
The post Vodní drony či Strnadův raketomet. Firmy v Athénách představily zbraně budoucnosti appeared first on Forbes.