Středa 07. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Zlato se propadlo nejvíce za čtyři roky. Lesk v portfoliu ale tak lehce neztratí

Forbes Před 1 týdnem

Cena vzácného kovu zažila největší denní propad za necelé čtyři roky. Jenže růstová pohádka o třpytivém bezpečném přístavu v nejistých časech tím pravděpodobně nekončí. I když si zlato aktuálně vybírá oddechový čas, svůj lesk v portfoliu si do budoucna podle většiny analytiků udrží. Důvody pro jeho zdražování totiž jen tak nezmizí mávnutím kouzelného proutku.

Na začátku týdne atakovalo zlato historická maxima, o den později se zřítilo o téměř čtyři procenta. Cena zlata spadla (ve středu) na 3294 dolarů za troyskou unci a zažila tak nejprudší denní propad od června 2021. Ačkoli žlutý kov i letos přepisuje cenové rekordy, aktuálně si prošel zatím největší korekcí.

Na vině je hlavně další otočka amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten překvapivě zjemnil svůj postoj vůči šéfovi americké centrální banky Fed Jerome Powellovi, a zároveň se spekuluje o možném zmírnění amerických cel na čínské zboží. Výsledkem je ústup části investorů z bezpečných přístavů zpět do rizikovějších vod. Zlato si tak muselo vybrat oddechový čas.

Podle analytiků ale nejde o změnu trendu, spíš o logickou pauzu po výrazném růstu. Od roku 2022 se totiž cena vzácného kovu více než zdvojnásobila. Korekce sice může pokračovat, ale dlouhodobý výhled zůstává příznivý.

Bylo by však chybou se domnívat, že zlatá jízda je zapříčiněna pouze globálním chaosem „made by Trump“. Hlavní příčinou není ani tak americký prezident a jeho politika, byť v posledních týdnech mají jeho kroky významný dopad na vývoj ceny.

Zlato ale zhodnocuje dlouhodobě. Jako jedno z mála aktiv dokázalo překonat inflaci, které jsme v posledních letech čelili. Je dobré si připomenout, že jenom za rok 2024 vzrostla jeho cena z přibližně dvou tisíc dolarů na necelé tři tisíce dolarů, a to bez přičinění Donalda Trumpa.

„Cenu zlata nahoru táhne mix geopolitických rizik, poptávka institucionálních investorů, zejména centrálních bank, které chtějí snížit svoji závislost na dolaru a systému postaveném na americkém finančním systému,“ říká Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate.

Zlaté cihly
info Foto Pixabay
Zlato

Dalším faktorem cenového růstu zlata je podle Ryby očekávání růstu spotřebitelských cen. „Inflaci nemáme zdaleka poraženou a vstupujeme do minimálně jedné dekády zvýšené inflace, kterou strukturálně bude posilovat mix demografie a z toho plynoucích tlaků na růst mezd, dále dekarbonizace a z toho vyšší ceny energií,“ vysvětluje analytik.

Zůstává s námi i vysoká zadluženost mnoha států, narůstající rozpočtové deficity a nově také nástup deglobalizace.

Všechny tyto faktory představují dlouhodobé inflační tlaky. Podle Ryby je právě zlato výjimečným nástrojem, jak se proti těmto rizikům chránit. Ačkoli aktuální korekce ceny může vyvolávat dojem ochlazení trhu, politické kroky Donalda Trumpa zmíněné trendy spíše dále umocňují.  

Je tedy pozdě zvažovat zařazení zlata do portfolia? Podle názoru většiny expertů spíše není. Cena zlata vstoupila do dlouhodobého býčího trhu, protože výše zmíněná rizika s námi budou přetrvávat dlouhodobě a budeme jim muset čelit. Touto optikou se nejedná o krátkodobou epizodu, ale o dlouhodobý trend podepřený silným fundamentem.

„Zlato sice může během svého růstového trendu procházet korekcemi, které nabízejí příležitost k dokoupení, ale tento trend bude mít podle všeho dlouhé trvání. S velkou pravděpodobností vydrží až do konce této dekády, možná i déle,“ myslí si Ryba.

Jinak řečeno – cena zlata poroste tak dlouho, dokud budou v ekonomice a na trzích přetrvávat důvody pro jeho růst. A většina z nich není řešitelná mávnutím kouzelného proutku. 

Ve srovnání s ostatními třídami aktiv je letos zlato premiantem.

Ve srovnání s ostatními třídami aktiv je letos zlato premiantem. Poráží akciový trh, dluhopisy i většinu komodit. Překonává také americký dolar, který výrazně oslabuje, a navrch má i nad ostatními světovými měnami. To jen potvrzuje, že za jeho nablýskanými výsledky stojí pragmatické důvody.

Pokud investoři zvažují, zda sáhnout po fyzickém zlatu, nebo zvolit ETF, má Pavel Ryba jasno. ETF fondy zlato buď přímo drží nebo kopírují jeho cenu.

U slitků a cihel však držíte kov doslova v ruce. „V dnešní nejisté době, kdy netušíme, jakým geopolitickým rizikům budeme čelit, dávám jednoznačně přednost fyzickému zlatu. To si převezmu osobně, je mimo systém, anonymní a nehrozí u něj žádné riziko protistrany,“ doporučuje Ryba.

Na vlně zlata se veze i stříbro. Jeho cena v posledních měsících rovněž roste, přesto ale zatím zůstává ve stínu zlata.

Aktuálně je zhruba stokrát levnější než jeho zlatý sourozenec, což historicky představuje výrazně podhodnocený poměr. Podle Pavla Ryby je právě poměr 1:100 tradičně silným signálem pro vstup do stříbrného trhu – zvlášť když se i stříbro drží v růstovém trendu.

V jedné pohádce říká princezna, že má krále ráda jako sůl. V jiné se dokonce tvrdí, že sůl je nad zlato. Jenže ve 21. století tohle neplatí. Zatímco cena soli za posledních 25 let vzrostla přibližně trojnásobně, zlato se zhodnotilo o více než tisíc procent. A podle odborníků to vypadá, že tahle zlatá pohádka ještě zdaleka nekončí.

The post Zlato se propadlo nejvíce za čtyři roky. Lesk v portfoliu ale tak lehce neztratí appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek